
Zwolnienia są liczone w tysiącach.
Fuzje, znikające oddziały bankowe i rozwój bankowości elektronicznej spowodowały, że tylko w pierwszym kwartale 2016 roku prawie 4 tys. osób - jak podaje superbiz.pl - straciło pracę w polskiej bankowości. Przyszły rok również może przynieść kolejną falę zwolnień, m.in. Alior Bank rozważa zmniejszenie zatrudnienia nawet o 2,6 tys. pracowników, w tym kadry kierowniczej, ekspertów i specjalistów w centrali oraz w sieciach sprzedaży.
Ilu bankowców może w 2017 roku zostać bez pracy? Jaka przyszłość czeka marzących o karierze w finansach?
Obserwatorzy sektora bankowości na świecie zauważają zwiększenie częstotliwości fuzji między bankami. W Polsce w samym roku 2016, miały miejsce dwie fuzje – Alior Bank połączył się z częścią Banku BPH, natomiast Bank BGŻ Paribas z Sygma Bankiem (w poprzedzającym roku nastąpiła fuzja Banku BGŻ z BNP Paribas).
Tysiące już niepotrzebnych
O ile takie połączenia bywają korzystne dla akcjonariuszy, dla pracowników stanowią trudny czas, a nierzadko oznaczają utratę pracy. Zwolnienia są konsekwencją powtarzających się oddziałów, stanowisk i funkcji.
Przykładowo w okresie od końca I kw. 2015 do końca I kw. 2016 roku, zatrudnienie w BGŻ Paribas spadło o 711 etatów, by jednak po pewnym czasie wzrosnąć - czytamy w raporcie PRNews.
Większość instytucji bankowych przeprowadziła jednak redukcję zatrudnienia. Przez pierwszych osiem miesięcy 2016 roku (od stycznia do sierpnia), prace w bankowości straciło w Polsce ponad 2 tys. osób - podaje tvn24bis.
Nastrojów w branży nie poprawiają z pewnością najnowsze zapowiedzi Alior Banku, który w oficjalnym komunikacie z końca listopada 2016 roku zapowiada optymalizację struktury organizacyjnej i przewiduje zwolnienia nawet do 2,6 tys. pracowników w całym kraju, choć zastrzega, że docelowa liczba zostanie określona po zakończeniu konsultacji z organizacjami związkowymi.
Smartfon zamiast placówki
Banki inwestują teraz przede wszystkim w internet i aplikacje mobilne aniżeli w tradycyjne placówki z wysokimi kosztami stałymi za czynsz, pracowników i media, dlatego zachęcają klientów do korzystania usług on-line. Proponują m.in. korzystniejsze oprocentowanie lokat zakładanych przez aplikacje na smartfonie czy korzystanie z mobilnego systemu płatności BLIK.
W dzisiejszych czasach istnieje większe prawdopodobieństwo, że wyjdziemy z domu zapominając portfela, niż telefonu komórkowego. Na rynku pojawiła się aplikacja Android Pay, która pozwala na płacenie zbliżeniowe telefonem i podpięcie wielu kart pod jedną aplikację.
Przy takim rozwoju techniki coraz mniej osób korzysta z placówek oddziałowych banku, a to wszystko skutkuje malejącym zapotrzebowaniem na pracowników przy „okienku”.
W całej Europie banki przechodzą trudne chwile. W Niemczech spekulowano na temat możliwości połączenia się dwóch największych banków – Deutsche Banku z Commerzbankiem. Do fuzji nie doszło, ale w obu bankach zanotowano znaczącą redukcję etatów; Deutsche Bank zwolnił 3 tys. pracowników, a Commerzbank planuje redukcję 5 tys. etatów - podaje Bankier.pl.
Zwolnieni pracownicy oraz tacy, którzy obawiają się utraty pracy coraz częściej szukają nowych ścieżek rozwoju. Wykorzystując swoje doświadczenie w bankowości, znajomość rynku kredytów oraz umiejętności analizy finansowej, szukają miejsca dla siebie m.in. na rynku pośrednictwa finansowego. Część zakłada własną działalność, aby stać się partnerami biznesowymi operatorów bankowych, niektórzy wybierają etaty w takich firmach.
- W 2016 roku w BRS - Banking Retail System pojawiło się wiele osób, które w wyniku fuzji bankowych straciły pracę, a rok 2017 przyniesie kolejną falę zwolnień. Rozumiem pracowników banków, którzy odchodzą z oddziałów, bo sam wiele lat spędziłem w środowisku korporacji bankowych. Plusem pracy w banku jest gwarantowana pensja, ale niestety jej wysokość jest często nieproporcjonalna do włożonej pracy. Dlatego nie dziwi mnie, że najlepsi pracownicy szukają swojej szansy u nas lub u naszej konkurencji. Dzięki temu poszerzają ofertę dla swoich klientów, ale również samemu mogą decydować o karierze, zarobkach i czasie pracy. Zmieniająca się rzeczywistość obsługi klienta w bankach będzie wymagała szczegółowej i specjalistycznej wiedzy z zakresu doradztwa kredytowego. Wykwalifikowani pracownicy banków, którzy pojawią się na rynku pośrednictwa finansowego, będą szczególnie cenni dla klientów – ich doświadczenie oraz możliwość porównania wielu ofert pozytywnie wpłynie na profesjonalizację branży. Jestem przekonany, że firma pośrednictwa finansowego, która wykorzysta potencjał zwalnianych pracowników odniesie sukces nie tylko biznesowy, ale i jakościowy – przekonuje Dariusz Józefowicz, założyciel spółki pośrednictwa finansowego BRS - Banking Retail System.
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»