ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W Internecie na co dzień dochodzi do rozpowszechniania pozornie prawdziwych informacji i obrazów, które zostały w mniejszym lub większym stopniu zmanipulowane. Mogą one wpływać na światopogląd i debatę opinii publicznej. Jak rozpoznać fake news? Co to takiego? Jakie rodzaje fałszywych wiadomości istnieją?
W Internecie na co dzień dochodzi do rozpowszechniania pozornie prawdziwych informacji i obrazów, które zostały w mniejszym lub większym stopniu zmanipulowane. Mogą one wpływać na światopogląd i debatę opinii publicznej. Jak rozpoznać fake news? Co to takiego? Jakie rodzaje fałszywych wiadomości istnieją?
Fake news - co to takiego?
Na platformach społecznościowych codziennie udostępnianych jest nieskończoność postów i filmików. Facebook, Twitter i YouTube to idealne miejsca do rozprzestrzeniania fałszywych informacji. Algorytmy portali społecznościowych nie są w stanie jednoznacznie rozpoznać prawdy od fałszu, a fake news czasem wyglądają bardzo wiarygodnie.
Fake news mają na celu przyciągnąć uwagę i zaszokować. W niektórych przypadkach autorzy osiągają swój cel już poprzez wiele kliknięć odbiorców zainteresowanych poznaniem dalszego ciągu wpisu. Czasem za fake news stoją jednostki lub grupy działające na zlecenie innych z powodów osobistych, politycznych czy gospodarczych.
Fałszywe wiadomości lub zdjęcia, zwłaszcza te o charakterze emocjonalnym lub dramatycznym, bywają również rozpowszechniane nie ze złej woli. Aby ograniczyć sianie paniki warto dokładnie zweryfikować wiarygodność newsa przez udostępnieniem go dalej.
Jak rozpoznać fake news?
Informacje dotyczące wydarzeń politycznych najlepiej sprawdzać na stronach rządowych lub portali o uznawanej renomie. Najtrudniej rozpoznać plotki dotyczące osób publicznych, ponieważ tego rodzaju plotki są najtrudniejsze do weryfikacji. ExpressVPN opublikował ranking celebrytów najczęściej kojarzonych z fake newsami.
Autentyczne teksty zazwyczaj podpisywane są imieniem i nazwiskiem autora. W mediach społecznościowych najlepiej czytać posty osób o zweryfikowanych kontach i pochodzących z oficjalnych organów czy instytucji. Jeśli tekst jest cytatem lub był kilkukrotnie przekazywany, warto od razu wyszukać oryginalną wersję w sprawdzonych źródłach.
W przypadku informacji opublikowanych przez osoby prywatne, warto sprawdzić: jak długo dane konto istnieje na portalu, czy ma wielu znajomych i obserwatorów oraz jakiego rodzaju posty najczęściej udostępnia. Post może być również stworzony przez trolla internetowego, czyli osobę, która powiela krzywdzące informacje celowo szukając gruntu do sprzeczki z innymi internautami.
Dołączone do treści zdjęcia można bardzo łatwo wyrwać z kontekstu. W celu weryfikacji ich wiarygodności można skorzystać z funkcji odwrotnego wyszukiwania grafiki za pomocą adresu URL oraz zwrócić uwagę na to, czy elementy takie jak bannery reklamowe, nazwy miejsc, znaki drogowe czy tablice rejestracyjne odpowiadają rzeczywistej lokalizacji.
Jakie rodzaje fałszywych wiadomości istnieją?
Fake news doprowadzają zazwyczaj do manipulacji opinii publicznej poprzez celowo wprowadzające w błąd informacje w celu politycznym lub gospodarczym. Niektóre sensacyjne nagłówki to przynęty na kliknięcie, a tym samym sposób na uzyskanie większych przychodów z reklam.
Sama treść nie ma często zbyt wiele wspólnego z samym szokującym tytułem. Zazwyczaj wiadomości te kierowane są do grup, które będąc szczególnie podatne na tego typu działania, kwalifikują treści jako wiarygodne i udostępniają je w portalach społecznościowych bez weryfikacji. Popularne posty są wyświetlane najczęściej, nawet jeśli nie są prawdziwe,
Wykorzystanie fake news bywa połączone z phishingiem, czyli próbą zdobycia informacji osobowych na przykład w pozornie godnych zaufania formularzach lub poprzez wiadomości mailowe. Dane zostają przechwycone i wykorzystane w najróżniejszy sposób na szkodę użytkownika.
Jeszcze inny rodzaj fake news to satyra. Niektóre absurdalne wydarzenia są sfabrykowane specjalnie, aby w kontrowersyjny sposób opowiadać o bieżących problemach społecznych czy politycznych. Oczywiście publikacja satyry wiąże się z ryzykiem, że zostanie odebrana bez przymrużenia oka i przekazana dalej w zmienionej formule.
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»