6.11.2018 / Okiem eksperta / Biznes
 

Fakty i mity na temat pracy front-end developera. Jak wygląda praca na co dzień

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Łukasz Wełniak
Łukasz Wełniak

O informatykach krążą dowcipy, ale o wiele ciekawsza od wyświechtanych stereoptyów jest rzeczywistość dnia pracy specjalisty IT. W większości przypadków oznacza to pracę zorientowaną projektowo, coraz częściej w oparciu o metodyki zwinne. Pracując na takim stanowisku ma się duże poczucie samorealizacji, ale jednocześnie ponosi się wspólną odpowiedzialność za projekt.

Praca w IT to przeważnie praca zespołowa, więc razem z pozostałymi członkami zespołu dążymy do jednego celu, jakim jest sukces projektu. Każdy członek zespołu jest ważny, każdy musi wykonywać swoją pracę jak najlepiej potrafi a wtedy produkt końcowy będzie naszą dumą. Wyzwaniem w pracy zespołowej – a więc pracy z ludźmi – zawsze jest komunikacja. Wydawałoby się, że to tak banalne i proste, że nie może być problemem, jednak często bywa jednym z poważniejszych wyzwań w projekcie. Dlatego bardzo ważne, aby jasno komunikować swoje przemyślenia i problemy, bo razem jesteśmy w stanie zdziałać więcej niż w pojedynkę.

Uczestnicząc w projekcie jako członek zespołu tworzymy produkty, których w przyszłości będą używać tysiące a nieraz miliony osób. W naszej firmie zajmujemy się tworzeniem rozwiązań dla sektora finansowego, m.in. banków. Wielką satysfakcję sprawia nam korzystanie z usług banków – na przykład  z bankowości elektronicznych czy aplikacji mobilnych – które sami wcześniej tworzyliśmy.

Taka praca to wiele satysfakcji, ale też ogromna odpowiedzialność. Produkty, które są efektem naszej pracy, czyli aplikacje webowe, często operują na danych wrażliwych, wspomagają systemy finansowe banków, dają możliwość zarządzania kontami użytkowników i nierzadko ich dorobkiem, muszą być więc niezawodne i bezpieczne.

Atrakcyjna praca vs doświadczenie

Jednym z czynników, które przyciągają coraz więcej ludzi do branży IT, są niewątpliwie pieniądze. W serwisach HR można znaleźć nierzadko bardzo intratne oferty pracy. 

Jeżeli jednak przyjrzeć się dokładniej branży, można zauważyć, jakie zmiany w niej zachodzą. Jeszcze kilka lat wstecz wystarczyło mieć podstawową wiedzę i chęci, aby w dużym mieście znaleźć pracę na początek. Firmy oferowały niezłe pieniądze i możliwość zdobycia doświadczenia. 

Czas leci, zarobki na rynku rosną, ale branża nie jest już tak życzliwa dla młodych, zdolnych, ale bez doświadczenia.

Na rynku pojawiło się wiele szkół, które uczą programowania. Wypuszczają one rocznie tysiące absolwentów z nadziejami na szybkie znalezienie pracy marzeń. Rynek jednak nasycił się już juniorami i firmy szukają raczej ludzi z doświadczeniem. Nie oznacza to wcale, że nie ma już zapotrzebowania na świeżą krew, ale z doświadczenia znajomych wiem, że nawet po szkole programowania poszukiwanie pierwszej pracy może potrwać kilka miesięcy.

Jakie są zarobki w IT?

Jak kształtują się zatem zarobki w IT? W zależności od specjalności oraz zamożności firmy, może to być od 2-3 tysięcy złotych na rękę dla juniora na początek, po 20 i więcej tysięcy złotych dla najbardziej doświadczonych specjalistów.

Rozrzut jest ogromny, ale i uwarunkowania, od jakich zależą zarobki, są bardzo różnorodne. Wiedza, doświadczenie, znajomość odpowiednich bibliotek, frameworków czy systemów lub po prostu rozeznanie w danej branży potrafią być czynnikami decydującymi o zatrudnieniu w danej firmie oraz o wysokości zarobków

Poza pensja dochodzą jeszcze tzw. benefity, czyli dodatki pozapłacowe. Są to najczęściej prywatne ubezpieczenia zdrowotne, karty sportowe, kursy języków obcych, bony żywnościowe czy możliwość wyjazdu na konferencje branżowe. 

Wszystko to brzmi dość kusząco? Oczywiście. Powoduje to sytuację, w której branża przyciąga część ludzi tylko dla pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to praca dla każdego. Trzeba mieć analityczny umysł, ale przede wszystkim czerpać satysfakcję z tej pracy. Tylko wtedy da ona najlepsze efekty.

 

Łukasz Wełniak, Web Development & Operations Director w Efigence

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Miro
1. Miro, 89.64.23.*, 20.11.2018 / 12:17
Zarobki są tutaj fajnie rozpisane: http://https://nofluffjobs.com/blog/oferowane-zarobki-w-it-w-2018-roku-ile-zarabia-programista-w-polsce-infografika/ w podziale na miasta, stanowiska itp.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.