Specjalnie dla Interaktywnie.com pisze Marcin Olszewski z Sempai.
W dwóch pierwszych częściach przewodnika po Search Console przyjrzeliśmy się kwestiom technicznym (dostęp do serwisu i indeksowanie) oraz analitycznym (analiza ruchu), w trzeciej części głównym tematem będzie wykorzystanie narzędzia Google do wyróżnienia i uatrakcyjnienia prezentacji linków do naszej witryny w wynikach wyszukiwania.
Wygląd w wyszukiwarce
Wygląd w wyszukiwarce to sposób, w jaki prezentowane są linki do naszej witryny w organicznych wynikach wyszukiwania Google. W ciągu ostatnich lat lider na rynku wyszukiwarek internetowych stara się urozmaicać i uatrakcyjniać widok SERP’ów, m. in. za pomocą opisów rozszerzonych (rich snippets - dodatkowe elementy opisujące zawartość podstrony wg określonych standardów) i tzw. featured snippets - polecanych fragmentów z odpowiedzią na zapytanie umieszczonych nad listą tradycyjnych wyników (np. fragmenty z odpowiedzią na pytanie / definicją prezentowane bezpośrednio na stronie wyników wyszukiwania, paczki z grafikami jako dodatkowy wynik, boxy z informacjami dotyczącymi połączeń lotniczych czy cen hoteli itp.).
Dzięki temu wyniki wyszukiwania są znacznie bardziej zróżnicowane niż jeszcze kilka lat temu, a także skracają drogę użytkownika do uzyskania interesujących go informacji. W przypadku pozycjonowania możemy wykorzystać Search Console do weryfikacji poprawności mniej standardowych wdrożeń odpowiadających za prezentację naszej witryny w wynikach wyszukiwania.
Dane uporządkowane
Oprócz tradycyjnych linków tekstowych opartych na meta opisach (znacznikach <meta title> i <meta description> - tradycyjny blok w układzie: tytuł strony - opis strony - link do strony) odnośnik do naszej witryny może być wyróżniony za pomocą opisów rozszerzonych.
O ile w przypadku featured snippets webmasterzy mają ograniczone możliwości by zapewnić swojej stronie prezentację w polecanych fragmentach z odpowiedziami, to jednak w przypadku opisów rozszerzonych możemy dodać dodatkowe elementy opisujące stronę, które będą mogły wyróżnić naszą witrynę w wynikach wyszukiwania. I w tym właśnie obszarze z pomocą przychodzi Search Console, rozpoznając i grupując wykorzystywane na stronie dane strukturalne, a także identyfikując błędy we wprowadzonych elementach rozszerzonych.
Wprowadzając dane uporządkowane możemy korzystać z różnych standardów opisu danych - m. in. schema.org, czy microformats.org. W zależności od rodzaju i profilu działalności strony internetowej wykorzystywane będą zupełnie inne. Pełną listę możliwych do wdrożenia typów i właściwości opisujących treść podstron w naszym serwisie oraz ich specyfikacje znajdziemy na stronie https://schema.org/docs/full.html.
W sklepach internetowych przykładem najczęściej wykorzystywanych opisów rozszerzonych są:
1) Dostępność i cena produktu (Offer > price)
2) Ocena gwiazdkowa i opinie o produkcie (Offer > Review-aggregate)
3) Ścieżka okruszkowa zawierająca elementy lokalizacji podstrony zamiast pełnego adresu URL (ItemList > BreadcrumbList)
Implementując dane strukturalne, należy zadbać o zgodność z wybranym standardem - jeśli nie uzupełnimy wszystkich niezbędnych pól, w Search Console w sekcji Wygląd w wyszukiwarce > Dane uporządkowane pojawi się informacja o błędzie:
Po wybraniu elementu otrzymamy listę adresów URL z wdrożonymi danymi, w tym również listę podstron z błędnie/niekompletnie wprowadzonymi danymi uporządkowanymi:
Po wybraniu konkretnego adresu URL z listy możemy również przejść bezpośrednio do jego weryfikacji za pomocą narzędzia Google do testowania danych uporządkowanych (przycisk Sprawdź bieżące dane):
Dzięki Search Console możemy szybko zidentyfikować elementy z błędami, a także określić rodzaj błędu związanego z uporządkowanymi danymi.
Marker danych
Aby wyróżnić naszą stronę internetową za pomocą danych uporządkowanych nie musimy wcale ingerować w kod witryny. Możemy do tego wykorzystać narzędzie z Search Console, a konkretnie Marker danych (Wygląd w wyszukiwarce > Marker danych). Za pomocą tej funkcji możemy ręcznie zdefiniować odpowiednie dane strukturalne, np. określić lokalizację firmy czy rodzaj serwowanych na danej podstronie treści bez ingerencji w kod witryny:
Wdrożenie danych strukturalnych za pomocą Markera danych z Search Console jest znacznie łatwiejszym i szybszym sposobem na dodatkowe wyróżnienie naszej strony w wynikach niż implementacja danych bezpośrednio w kodzie witryny, trzeba jednak pamiętać, że ta funkcja będzie miała zastosowanie jedynie do wyszukiwarki Google - w innych wyszukiwarkach dane strukturalne dla naszej witryny nie będą widoczne.
Udoskonalenia HTML
Google Search Console
W zakładce Wygląd w wyszukiwarce > Udoskonalenia HTML znajdziemy listy meta opisów, które nie zostały ustawione w sposób optymalny. Search Console zbiera m. in. podstrony, gdzie:
- brakuje tagów tytułowych (brak znacznika <meta title>)
- występują zduplikowane tagi tytułowe (kilka podstron ma identyczną treść w elemencie <meta title>)
- tagi tytułowe są zbyt długie
- tagi tytułowe nie mają charakteru informacyjnego
- występują zduplikowane meta opisy (kilka podstron posiada taki sam opis <meta description>)
- meta opisy są zbyt długie
- meta opisy są zbyt krótkie
Dzięki tym danym możemy szybko zidentyfikować podstrony, gdzie możliwe są poprawki w zakresie budowy meta tagów.
Przyspieszone strony mobilne (standard AMP)
W przypadku wyszukiwań za pomocą urządzeń mobilnych dodatkowym sposobem wyróżnienia naszej strony w wynikach wyszukiwania jest użycie standardu Accelerated Mobile Pages (AMP). Rozwiązanie to odpowiada za szybsze ładowanie treści na urządzeniach mobilnych, zaś serwis, w którym poprawnie wdrożone zostało AMP może zostać dodatkowo wyróżniony w wynikach wyszukiwania za pomocą symbolu ⚡ przy adresie URL naszej strony:
Za pomocą Search Console możemy znaleźć wszystkie zidentyfikowane podstrony w naszym serwisie spełniające standardy AMP HTML.
W starej wersji Search Console możemy zobaczyć wykres zawierający liczbę zaindeksowanych podstron w standardzie AMP HTML w naszej witrynie, a także listę podstron, gdzie AMP wdrożone zostało z błędami. W nowej wersji Search Console możemy znaleźć bardziej szczegółowe raporty dotyczące wdrożenia AMP i rodzaju zidentyfikowanych błędów:
Możliwości Google Search Console w zakresie analizy i poprawiania sposobu prezentacji linków do naszej witryny w wynikach wyszukiwania nie są może szczególnie rozbudowane, jednak dostarczają istotnych informacji, które mogą pomóc w namierzeniu i rozwiązaniu istniejących problemów, a także we wdrożeniu nowych rozwiązań uatrakcyjniających prezentację naszej witryny w wyszukiwarce Google. Narzędzia od Google służące do testowania implementacji danych strukturalnych czy poprawności podstron w standardzie AMP są nieocenione, kiedy chcemy wyróżnić się wśród wyników wyszukiwania lub dorównać konkurencji, która już teraz korzysta z tych rozwiązań.
W ostatniej części przewodnika po Search Console zajmiemy się ostatnim kluczowym aspektem związanym z pozycjonowaniem, gdzie narzędzie dla webmasterów Google dostarcza nam istotnych informacji - analizą linków wewnętrznych i zewnętrznych.
|
Pobierz ebook "Ebook: Jak skutecznie sprzedawać w internecie"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»