ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To pytanie pojawia się w głowach wielu osób. Każda z nich chciałaby też założyć sklep możliwe najszybciej i najwygodniej. W tym artykule opiszemy i przybliżmy proces otwierania nowego sklepu internetowego.
Wiele biznesów przenosi się do Internetu, dużo także w sieci powstaje nowych inicjatyw. Wszystko dlatego, że Internet to świetna platforma zarówno do sprzedaży usług, jak i różnego rodzaju towarów. Można dzięki niej mieć dostęp do ludzi na całym święcie, w przeciwieństwie do biznesu stacjonarnego, który swoim zasięgiem obejmuje jedynie lokalny rynek. Jednym ze sposobów zarabiania jest właśnie wspomniany sklep internetowy. Jak założyć sklep internetowy? To pytanie pojawia się w głowach wielu osób. Każda z nich chciałaby też założyć sklep możliwe najszybciej i najwygodniej. W tym artykule opiszemy i przybliżmy proces otwierania nowego sklepu internetowego.
Biznesplan
Przede wszystkim trzeba stworzyć odpowiedni biznesplan. Mimo że jego napisanie trwa, to nie dość, że pozwoli on na dobre przygotowanie się do sprzedaży w Internecie, to także przyspieszy ten proces. Bez biznesplanu można nie tylko popełnić sporo błędów merytorycznych, które będą skutkować marnowaniem czasu i środków finansowych, ale także mogą powodować przestoje i opóźnienia w otwieraniu i rozwoju sklepu. Dlatego warto zaplanować całą operację z wyprzedzeniem, żeby móc płynnie przechodzić z jednego etapu otwierania i rozwoju sklepu do kolejnego. Najważniejsze oczywiście będzie wymyślenie, czym się będzie handlować. To z tym będą wiązały się kolejne decyzje, czyli skąd brać towar i jakie działania marketingowe prowadzić. Drugą niezwykle istotne decyzją jest to, w oparciu o co będzie działać strona internetowa sklepu, czyli tak naprawdę centrum sprzedaży i zarządzania sklepu.
Platforma SaaS – najwygodniejsze rozwiązanie
Sklep internetowy to przede wszystkim strona internetowa. To z niej klienci dowiadują się o ofercie, na niej dokonują zakupów. Powinna ona też więc być nie tylko zwykłą stroną, tylko narzędziem do zarządzania sklepem. Takie narzędzie można wykonać w oparciu o kilka sposobów. Każdy z nich charakteryzuje się innymi zaletami i wadami. Sklep najbardziej spersonalizowany to taki, napisany przez jakiś zespół programistów od zera. Można wtedy dokładnie dodać w nim takie funkcjonalności, jakie się chce, a ich obsługa będzie wyglądać tak, jak się sobie tego zażyczy. Jednak koszt takiego sklepu może wynieść kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od złożoności projektu. No i oczywiście trzeba też poświęcić odpowiednią ilość czasu na jego przygotowanie. Nie jest to więc najtańszy ani najszybsza projekt. Bardziej ekonomiczne będzie na pewno stworzenie sklepu w oparciu o oprogramowanie open-source. Koszt może zamknąć się w kilku tysiącach złotych, jednak również potrzeba czasu na jego napisanie. Zdecydowanie najszybszą, ale też najtańszą opcją, będzie platforma SaaS.
Platforma SaaS – co to takiego?
Jest to oprogramowanie do tworzenia sklepu internetowego. Można powiedzieć nawet, że jest to swego rodzaju gotowy sklep internetowy. Dlatego właśnie, jeśli mowa o szybkości działania, to oparcie sprzedaży o taką właśnie platformę, pozwala na najszybsze wystartowanie ze sklepem. Model SaaS oznacza software as a service, czyli oprogramowanie jako usługa. Nie kupuje się więc tutaj samego programu, tylko dostęp do niego na określony czas w oparciu o jakiś np. miesięczny abonament. Całe oprogramowanie działa w tak zwanej chmurze, czyli można mieć do niego dostęp z każdego miejsca na ziemi, w którym jest dostęp do Internetu. Cała infrastruktura utrzymywana jest na serwerach usługodawcy i to on odpowiada za wszystkie kwestie techniczne związane z oprogramowaniem.
Dlaczego warto wybrać platformę SaaS?
Jeśli chodzi o szybkość wdrożenia takiego rozwiązania, to nie ma ono sobie równych. Wykupując dostęp do platformy, można zacząć od razu dodawać do sklepu produkty, regulamin itp. Taka platforma to po prostu gotowy sklep, trzeba jedynie wypełnić jego półki towarami. Jednak SaaS to nie tylko możliwość szybkiego uruchomienia. To także niskie koszty. Miesięczny abonament zaczyna się już od 20 zł. Oznacza to, że na prowadzenie sklepu może pozwolić sobie każdy. Szczególnie jeśli połączy się to z modelem dropshippingowym, o którym wspomnimy za chwilę. Platforma SaaS to także brak kosztów związanych z obsługą techniczną, wszystkim zajmuje się usługodawca. Możliwość skalowania sklepu, czyli przechodzenia na wyższy abonament wraz z jego rozwojem. Kolejna zaleta to duża automatyzacja działań. Proces składania zamówienia jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Taki sklep to także możliwość działania z każdego miejsca na ziemi. Do kontaktu z klientami, działań marketingowych i sprzedażowych, wystarczy łącze internetowe.
Logistyka towarów, czyli zaopatrzenie sklepu
Nie mniej ważne do otwarcia sklepu internetowego jest sposób zaopatrywania się w towary. Jeśli samemu jest się producentem, to oczywiście takiego dylematu nie ma. Można dzięki temu nie tylko w pełni decydować o cenie produktu, ale także jego kształcie i modyfikować go w zależności od potrzeb klientów. Jednak w każdym innym przypadku trzeba skądś kupować towar. Są dwa podstawie źródła towaru. Może on pochodzić bezpośrednio od producenta lub z hurtowni. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Jeśli chce się kupić towar od producenta, to nierzadko trzeba kupować go w dużych ilościach. Niestety nie zawsze można sobie pozwolić, ze względów logistycznych, finansowych, lub zwyczajnie nie jest potrzebna taka ilość tych samych produktów. Jeśli ma się sklep z szerokim asortymentem, to trzeba nawiązać współpracę z wieloma producentami, co także zabiera czas. Może więc okazać się, że złożenie zamówienia w hurtowni na wiele różnych towarów będzie droższe niż kupowanie ich pojedynczo od producentów, jednak w ogólnym rozrachunku będzie się bardziej opłacać, bo poświęci się na to mniej czasu i zasobów. Jednak w obu przypadkach trzeba mieć własny magazyn i odpowiednie środki finansowe. Jak jednak ruszyć ze sprzedażą od razu, praktycznie z dnia na dzień, kiedy nie ma się żadnych towarów? Można sprzedawać w modelu dropshippingowym.
Czym jest dropshipping?
Ten model opiera się na współpracy z hurtownią, która to będzie odpowiedzialna za logistykę zamówień. Nie trzeba mieć żadnych towarów w magazynie. Co więcej, nie trzeba ich nawet kupować, zanim kupią je w sklepie klienci. Po prostu oferuje się te artykuły, które ma u siebie hurtownia. Jeśli klient dokona jakiegoś zakupu w sklepie internetowym, będzie takie zamówienie automatycznie przekazane do hurtowni i to ona zacznie jego realizację. Skompletuje takie zamówienie i wyśle do klienta. Jednak dla klienta końcowego to sklep jest sprzedawcą towarów i to ze sklepem się on rozlicza, płacąc mu pełną cenę za towar. Podobnie wygląda rozliczenie sklepu z hurtownią, ma ono miejsce na normalnych zasadach sprzedaży. Sprzedając w modelu dropshippingowym zarabia się tak, jak w każdym innym przypadku — na marży, czyli na tym o ile drożej się sprzeda towar, niż go kupiło. Jest to zdecydowanie najszybszy sposób. Jeśli działa się w oparciu o oprogramowanie SaaS, wystarczy zintegrować hurtownię ze swoim sklepem. Platforma SaaS, jaką jest CStore pozwala na taką integrację w niezwykle łatwy sposób, nie trzeba też szukać informacji o konkretnych hurtowniach w Internecie. CStore oferuje już ich listę, z której można wybrać partnera do współpracy. Co ważne hurtownie, które oferują ten rodzaj partnerstwa, działają w różnych branżach. Można sprzedawać tak książki, zabawki, części samochodowe, żywność i wiele więcej.
Nowoczesny sklep internetowy – podsumowanie
Wyraźnie widać, że jeśli dla kogoś priorytetem jest czas, a jednocześnie chce mieć sklep nowoczesny i wysoko zautomatyzowany to najlepsze będzie połączenie platformy SaaS i dropshippingu. Działać można niemal z dnia na dzień. Nie potrzeba ani dużej wiedzy technicznej, ani pokaźnych środków finansowych, ani też nawet magazynu. Wszystko można zrobić wygodnie sprzed ekranu komputera. Jest to więc nie tylko sposób najszybszy, ale także ten, gdzie ryzyko inwestycyjne jest najmniejsze. Duża ilość hurtowni oferujących dropshipping pozwala też dywersyfikować swoją ofertę, co wpływa pozytywnie na sprzedaż.
Pobierz ebook "Cyberbezpieczeństwo firm. Ebook z poradami ekspertów"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»