W ostatnim raporcie Interaktywnie.com 'Marketing w wyszukiwarkach' mówili o tym eksperci z agencji SEO.
Niedawno Google zapowiedział, że już od kwietnia tego roku posiadanie strony mobilnej stanie się czynnikiem wpływającym na pozycje witryny w wynikach wyszukiwania. Jakich innych zmian możemy się spodziewać? W ostatnim raporcie Interaktywnie.com „Marketing w wyszukiwarkach” mówili o tym eksperci z agencji SEO.
Eksperci są zgodni: w tym roku czeka nas przede wszystkim dalsza kontynuacja znanego już kursu Google'a, skierowanego na dostarczanie użytkownikom treści wysokiej jakości. Można się spodziewać dalszych update'ów algorytmu, które będą skutkowały wzrostem pozycji witryn z unikalnym, przydatnym kontentem, linkowanych naturalnie, takich, które nie stosują SEO-wych sztuczek.
Kto jeszcze te sztuczki stosuje, ten nie może spać spokojnie. Google będzie zwalczał nie tylko praktyki „black hat”, ale również tak zwany „gray hat” – uważa Michał Siejak (NuOrder). Ekspert mówi: - Celem Google'a jest dostarczanie jak najlepszych wyników użytkownikom wyszukiwarki. SEO mu w tym wydatnie przeszkadza, więc zostanie docelowo całkowicie zduszone na rzecz promowania jakościowego, wartościowego, odpowiedzialnego, używanego i sharowanego/like'owanego kontentu.
Eksperci zauważają, że wbrew wcześniejszym sankcjom nadal działają systemy wymiany linków – i w wielu przypadkach nadal są skuteczne. Pytanie, do kiedy. Cezary Śledziak z (SEMTEC) oraz Paweł Sikora (Performics) spodziewają się, że to właśnie w nie uderzą kolejne zmiany algorytmów.
Bartłomiej Speth (widzialni.pl) spodziewa się permanentnej walki z spamerskimi linkami, nie tylko tymi z SWL-i. Ekspert mówi: - Ponieważ algorytm Pingwin działa obecnie w trybie ciągłym, spodziewam się bardziej rygorystycznych działań wobec stron, które są zbyt intensywnie linkowane nienaturalnymi odnośnikami.
Kilku ekspertów zauważa, że wzrośnie znaczenie protokołów https. Certyfikat SSL pozwala dokładnie określić właściciela danego serwisu, dlatego Google może w ten sposób odfiltrowywać witryny anonimowe, bo na ogół takie prowadzą spamerzy. Taki mechanizm weryfikacji może być wprowadzony w szczególnie dochodowych branżach, jak na przykład finanse.
Zdaniem Michała Heroka (SEOgroup), największe znaczenie będzie miał kontent. Tuż za nim – optymalizacja strony oraz jej dostępność na urządzeniach mobilnych.
Co do samej optymalizacji strony, wzrośnie znaczenie jej prawidłowego opisu. Piotr Guziur (Marketing Online) podpowiada, że warto postawić na tzw. structured data i rich snippets, bo dzięki nim internauta jest bardziej skłonny kliknąć w dany rekord na liście wyników wyszukiwania.
Witold Wrodarczyk (Adequate) spodziewa się z kolei zwiększenia znaczenia czynników behawioralnych. Ekspert uważa, że Google wreszcie zacznie wykorzystywać dane o tym, w co klikają użytkownicy.
Paweł Sikora oczekuje także dalszej walki Google ze stronami o niskim współczynniku TrustRank oraz niskiej jakości. Ekspert Performics liczy na dalsze aktualizacje Pigeon, które poprawią wyniki w obszarze zapytań loklanych. Chciałby również, aby Google zaczął w większym stopniu wykorzystywać sygnały płynące social media.
Dalszego przesuwania wydatków na SEM spodziewa się Robert Sosnowski (Biuro Podróży Reklamy). W obszarze SEO zdaniem eksperta będą rosły nakłady na działania content marketingowe, optymalizację serwisów i w doskonalenie rozwiązań mobilnych.
Również Piotr Guziur wierzy w content marketing, czyli zdobywanie linków z dobrych portali tematycznych oraz z wartościowych blogów w zamian za dostarczanie im ciekawych, wysokiej jakości materiałów: artykułów, infografik, prezentacji, case studies. Ekspert uważa ponadto, że nawet płacenie za takie wysokiej jakości linki nie powinno budzić zastrzeżeń.Można również spodziewać się, że Google na większą skalę będzie personalizował wyniki wyszukiwania. A to będzie miało spory wpływ na model rozliczeń agencji z klientami. Piotr Guziur tłumaczy: - Wszystkie projekty rozliczane za uzyskane pozycje będą borykały się z coraz większym problemem w ustaleniu, jaką pozycję naprawdę zdobyto, skoro dla każdego na innym komputerze link może się wyświetlać na innej pozycji. Konieczne będzie nastawienie się na rozliczanie inne niż oparte o pozycję, czyli na przykład za efekt biznesowy, konwersje, obroty e-commerce.
W artykule wypowiedzieli się eksperci:
Michał Herok, Managing Director SEOgroup
Witold Wrodarczyk, Operations Director, Adequate
Cezary Śledziak, prezes zarządu, SEO SEMTEC (Cube Group)
Piotr Guziur, CEO, Marketing Online
Michał Siejak, dyrektor zarządzający NuOrder (6ix WoMM & Social Media i E_misja Interactive 360)
Paweł Sikora, Senior One Search Specialist, Performics
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy
Bartłomiej Speth, Senior SEO Specialist, widzialni.pl
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Warto także wiedzieć, iż Google pracuje nad tym, aby PageRank strony był uzależniony do wiarygodności treści, które się pojawiają na stronie. Więcej na ten temat tutaj: <a href=\"http://omgpr.pl/content-marketingowa-rewolucja-od-googlea/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://omgpr.pl/content-marketingowa-rewolucja-od-googlea/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://omgpr.pl/content-marketingowa-rewolucja-od-googlea/</a></a>