13.10.2017 / Biznes
 

Klienci e-bankowości dobrze oceniają przelewy natychmiastowe

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
Fot. Petar Neychev, Fotolia.com
Fot. Petar Neychev, Fotolia.com

Dziewięć na dziesięć osób aktywnie korzystających z bankowości internetowej uważa, że przelewy natychmiastowe to użyteczna usługa. Wśród osób, które chociaż raz z niej skorzystały, odsetek opinii pozytywnych wynosi 98 proc. W tej grupie respondentów, 78 proc. zleciło realizację tej usługi kolejny raz - wynika z badania Instytutu ARC Rynek i Opinia na zlecenie KIR.

Znajomość przelewów natychmiastowych deklaruje 86 proc. badanych. Jedna trzecia z nich dotychczas skorzystała z tej usługi przynajmniej raz. Z badania wynika, że odsetek osób posiadających jakiekolwiek doświadczenie z przelewami natychmiastowymi rośnie wraz z wykształceniem – osoby z wykształceniem wyższym stanowią w tym zakresie 60 proc.

Biorąc natomiast pod uwagę miejsce zamieszkania, jest on najwyższy wśród osób żyjących w miastach z liczbą mieszkańców powyżej 500 tys. – 25 proc. oraz w małych miejscowościach – do 10 tys. mieszkańców – 17 proc. Uwzględniając kryterium wieku, najwięcej osób, które chociaż raz w życiu zrealizowały przelew natychmiastowy ma od 25 do 34 lat – 30 proc. oraz od 35 do 44 lat – 27 proc. 

Przelewy natychmiastowe umożliwiają przekazywanie pieniędzy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. System Express Elixir, obsługiwany przez KIR, średnio w miesiącu rozlicza około 382 tys. komunikatów o wartości około 1,39 mld zł.

Ankieterzy sprawdzili również, jak rozkłada się nastawienie do przelewów natychmiastowych wśród osób nie mających do nich dostępu. Okazuje się, że chęć korzystania z usługi częściej deklarowały kobiety – 61 proc. a mężczyźni – tylko w 39 proc. Najwięcej osób zainteresowanych szybkimi przelewami znalazło się w grupie wiekowej obejmującej 35-44 lat – 29 proc. Pozytywne nastawienie do tego rozwiązania ma związek również z wykształceniem badanych – im wyższe, tym więcej ankietowanych chciałoby skorzystać z przelewów natychmiastowych – 52 proc. osób z wykształceniem wyższym i 32 proc. ze średnim.

- Dzięki wejściu NBP do systemu, banki mogą oferować przelewy natychmiastowe m.in. do ZUS i na rachunki organów administracji celno-podatkowej, co niesie za sobą korzyści zarówno dla administracji, przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych - dodaje Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR.

Dowodem na rosnące zainteresowanie przelewami natychmiastowymi są statystyki transakcji zrealizowanych w systemie Express Elixir. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w systemie Express Elixir zostało rozliczonych 3191,267 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 11,510 mld zł3. Są to rekordowe dane, ponieważ tylko do sierpnia zrealizowanych zostało więcej transakcji niż w całym 2016 roku. 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.