31.07.2018 / Biznes
 

Live streaming. Jakie niesie korzyści?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Sergey Bludov
 
Sergey Bludov, DataArt
Sergey Bludov, DataArt

Najnowszy raport branży muzycznej RIAA 2017 jasno potwierdza, jak istotny dla segmentu stał się streaming. Całkowity przychód z muzycznych platform streamingowych wzrósł o 43 procent do wysokości 5,7 miliarda dolarów, stanowiąc niemal dwie trzecie łącznych zarobków branży w minionym roku. Płatne subskrypcje były w 2017 czynnikiem napędzającym ten wzrost. Podczas gdy wszystkie oczy są skierowane na najgorętsze trendy, co jest więc obecnie powiewem świeżości na rynku streamingu? Relacje na żywo.

Kształtujący się właśnie fenomen tłumaczy Allen Sanford, współzałożyciel i CEO LiveList, platformy streamującej koncerty:

Jest powód, dla którego muzyka puszczana w telewizji nigdy nie miała się najlepiej. Jest to bowiem doświadczeniem o charakterze społecznym. Obecnie, kiedy bierni widzowie zamieniają się w aktywnych, którzy czują, że łączy ich więź z innymi ludźmi, możemy stwierdzić, że stworzyliśmy muzyczną społeczność online.

Przejście od transmisji rozgrywek sportowych i konferencji prasowych do streamingu w trakcie koncertów i festiwali to naturalny krok rozwoju. Konsumenci coraz częściej chcą uczestniczyć w wydarzeniach tego typu. Niezależnie czy są w biegu lub domowym zaciszu. Technologia przeszła do mainstreamu częściowo za sprawą serwisów społecznościowych.

Z jednej strony popularne są Facebook Live, Instagram Live Video, Periscope, YouTube Live i inne tego typu usługi dedykowane użytkownikom indywidualnym. Z drugiej - profesjonalne platformy streamingu video, które współpracują z liderami rynku muzycznego i muzykami, czyniąc koncerty online jeszcze lepszymi: LiveList, Brightcove, DaCast, IBM Cloud Video (wcześniej Ustream), Livestream. Wszystkie udowodniły, że ta technologia niesie z sobą szereg korzyści.

Jak wykorzystać transmisje na żywo w marketingu?

Streaming koncertów na żywo dostarcza potężnych możliwości w dziedzinie brandingu i angażowania fanów. Platformy oferują szeroki wybór aplikacji do odtwarzania video, dzielenia się treściami w mediach społecznościowych, rozwiązań opartych o API do łatwego osadzania treści w innych kanałach i innych narzędzi, pozwalających wykonawcom dotrzeć do kolosalnej liczby odbiorców za pośrednictwem właściwie dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Streaming video na żywo dosłownie pozwala eliminować fizyczne, geograficzne i techniczne bariery pomiędzy muzykami i fanami.

67% odbiorców chętniej pojawi się na koncercie, jeśli zainspiruje ich do tego transmisja na żywo.

Zwiększenie zaangażowania fanów

Co zyskują artyści? Przecież to trasy i koncerty są ich głównym źródłem utrzymania. Jak się okazuje, streaming na żywo pozwala dodatkowo zwiększyć zarobki ze sprzedaży biletów. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Livestream i New York Magazine pokazują, że, 67 procent publiczności z większą ochotą pojawi się na koncercie, jeśli zainspiruje ich do tego koncert video na żywo.

Analiza grupy docelowej

Inną potencjalną wartością jest możliwość zbierania i analizy danych na temat preferencji fanów. Nadawcy mogą zmierzyć wyniki, jakie osiągają ich treści video i dowiedzieć się, jak wielu nowych lub powracających widzów je obejrzało i skąd pochodzą. W zależności od platformy, mogą gromadzić i analizować szereg różnych danych. Jeśli podejdziemy do zagadnienia właściwie, taka analityka jest w stanie pozwolić na efektywne planowanie, ulepszony branding i dotarcie do bardziej zaangażowanej publiczności.

Immersive VR

Streaming koncertów na żywo rozwija się również w kierunku wirtualnej rzeczywistości. Takie połączenie niesie ze sobą potencjał transformacji odczuć konsumentów związanych z muzyką live. Jeden z popularnych festiwali muzycznych – Coachella – eksperymentował już w tej dziedzinie i we współpracy z vantage.tv pozwalał użytkownikom przełączać się pomiędzy 2D i VR.

Inny startup, TheWaveVR, streamuje koncerty w VR, oferując interaktywne funkcjonalności jeszcze bardziej angażujące widzów, którzy mają możliwość wirtualnego dotknięcia sprzętu muzycznego lub nawet zatańczenia w koncertowym otoczeniu.

Jesteśmy zaledwie na początku odkrywania niezliczonych możliwości, jakie streaming koncertów na żywo daje w kontekście zaangażowania fanów. Jako że coraz więcej artystów i firm idzie w stronę testowania tego - relatywnie nowego - formatu, możemy się spodziewać całego wachlarza innowacji w miejscu, w którym koncerty na żywo łączą się z cyfrowym światem.

 

Sergey Bludov, Senior Vice President – Media&Entertainment, DataArt

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.