ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Poszukiwanie nowych sposobów na zwiększenie sprzedaży sprawia, że coraz częściej sięgamy po innowacyjne technologie. Nowa moda z Chin – live streaming shopping – zdobywa ogromne zainteresowanie na całym świecie. Warto poznać jej tajniki i skorzystać z dostępnych możliwości już teraz.
Poszukiwanie nowych sposobów na zwiększenie sprzedaży sprawia, że coraz częściej sięgamy po innowacyjne technologie. Nowa moda z Chin – live streaming shopping – zdobywa ogromne zainteresowanie na całym świecie. Warto poznać jej tajniki i skorzystać z dostępnych możliwości już teraz.
Live streaming shopping to dosłownie sprzedaż na żywo, która odbywa się za pośrednictwem dedykowanej platformy streamingowej. Jest to zatem połączenie tradycyjnego kanału reklamowego z najnowszymi metodami dotarcia do klienta. Technika ta pochodzi z Chin, gdzie branża e-commerce rozwija się jeszcze bardziej dynamicznie niż na Zachodzie, a konkurencja pomiędzy lokalnymi markami staje się bardzo zażarta.
Spis treści:
- Czym jest live streaming shopping?
- E-commerce coraz bardziej wymagające – „wyróżnij się lub zgiń”
- Czego możemy nauczyć się od Chin w kwestii e-commerce?
- Live streaming shopping jako okazja do budowania relacji z grupą docelową
- Live streaming shopping jako szansa na uzyskanie większych zysków – walka o konwersję niskim kosztem
- One-to-many i one-to-one – metody prowadzenia sprzedaży na żywo
- Influencer czy ekspert – komu potencjalni klienci ufają bardziej?
- Trendy związane z live streaming shoppingiem na Zachodzie
- Czy live streaming shopping pojawi się także w naszym kraju?
- Streszczenie
- Podsumowanie
Czym jest live streaming shopping?
W przypadku live streaming shoppingu zarówno prezentacja, jak i sama sprzedaż produktu odbywa się za pośrednictwem platformy streamingowej. Strumieniowanie wideo pozwala na znacznie więcej niż udostępnianie obrazu na żywo – systemy tego rodzaju umożliwiają także generowanie sporego zasięgu reklamy oraz komunikację pomiędzy widzami a osobą prezentującą, na przykład za pomocą czatu. Jedną z najważniejszych kwestii związanych z live streaming shoppingiem jest interakcja. Osoba, która przedstawia produkty, może na bieżąco reagować na wiadomości oraz emocje osób uczestniczących w transmisji lub rozwiewać wątpliwości dotyczące towaru. To także szansa na wskazanie konkretnych zalet produktu oraz zademonstrowanie funkcjonalności w praktyce.
Live streaming shopping nie musi skupiać się na profesjonalnym przekazie. Wręcz przeciwnie – ta taktyka sprzedażowa korzysta z zalet treści udostępnianych bez edycji, które w pewnym stopniu mogą kojarzyć się z nieco amatorskimi materiałami. W ten sposób odbiorca ma poczucie naturalności przekazu, co z kolei buduje zaufanie wobec sprzedawcy. Dla większości towarów przekłada się to także na wyższą konwersję. W kwestii samego streamingu wystarczy zadbać o kilka istotnych kwestii:
- odpowiednią jakość wideo i audio,
- korzystanie z platformy, która pozwala dotrzeć do grupy docelowej,
- przystępną scenerię,
- charyzmatycznego promotora, który będzie w stanie nawiązać relację z widzami w trakcie transmisji na żywo.
Należy także zwrócić uwagę, że live streaming shopping ma mieć charakter przede wszystkim rozrywkowy. Celem jest budowanie pozytywnego wizerunku marki oraz zaangażowania klientów, którzy mogą być przesyceni poważnymi, profesjonalnymi czy skoncentrowanymi na dosyć ograniczonych mocnych stronach towaru reklamami. To wszystko sprawia, że live streaming shopping znacznie lepiej pasuje do współczesnego przekazu marketingowego, który czerpie z możliwości mediów społecznościowych i stawia na tworzenie relacji z marką.
E-commerce coraz bardziej wymagające – „wyróżnij się lub zgiń”
Szybki rozwój e-commerce sprawia, że nieustannie pojawiają się nowe trendy oraz innowacyjne metody na dotarcie do klienta. Zdecydowanie warto wśród nich wyróżnić właśnie live streaming shopping – to rozwiązanie, które może dać ogromną przewagę, o ile zostanie wdrożone w odpowiedni sposób. Aktualnie niewiele firm w Polsce korzysta z tego kanału dystrybucji i promocji swojego produktu. Prowadzenie transmisji z zakupami na żywo może więc szybko wyróżnić markę na tle konkurencji. Rywalizacja na tym rynku jest coraz bardziej zacięta – zarówno polski, jak i europejski rynek e-commerce generuje ogromne zyski. Rozwój technologiczny w parze z pewnymi wydarzeniami, które dotyczą całego świata, sprawił, że przez internet kupujemy już praktycznie wszystko. Mamy do czynienia z prawdziwym boomem na e-commerce – sprzedaż online stosują już nawet firmy, które dotąd uporczywie trzymały się tradycyjnych kanałów dystrybucji. To idealny moment, by przeanalizować i wdrożyć taki rodzaj marketingu. Dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie kilku próbnych transmisji i sprawdzenie, w jakim stopniu ich koszt przekłada się na konwersję – w większości przypadków dane powinny wskazać spory potencjał drzemiący w live streaming shoppingu.
Live streaming shopping stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów na budowanie zainteresowania i pozytywnego wizerunku marki w oczach najmłodszych konsumentów. To także sposób na zbudowanie bazy przyszłych klientów, którzy w tym momencie nie dysponują jeszcze własnymi środkami. Dotarcie do grup z młodszych pokoleń to ważny cel marketingu w wielu branżach, jednak nie jest to proste zadania. Reklamodawcy z całego świata coraz uważniej patrzą na sposób, w jaki pokolenie Z dokonuje (lub będzie dokonywać) zakupów. Warto podkreślić, że to osoby, które wychowują się w dobie e-commerce, przez co będą stanowić domyślny target działań marketingowych.
Choć live streaming shopping ma ogromny potencjał w Polsce, jego fenomen wywodzi się z rynku, na którym konkurencja jest jeszcze bardziej zacięta. To jeden z pierwszych tak skutecznych sposobów prezentowania i sprzedawania produktów, który przywędrował z Azji.
Czego możemy nauczyć się od Chin w kwestii e-commerce?
Live streaming shopping powstał w Chinach – Państwo Środka, ze względu na ogromną populację oraz niezwykle szybką cyfryzację, stanowi rynek e-commerce o największym potencjale na świecie. Aktualnie niewiele trendów globalnego handlu online wywodzi się z tego kraju, jednak im dłużej trwa boom na sprzedaż internetową w Chinach, tym więcej ciekawych rozwiązań będzie przenikać do innych państw. Wartość sprzedaży detalicznej e-commerce w Państwie Środka wyniosła ponad 2,3 biliony dolarów w roku 2020, odnotowując ponad stuprocentowy wzrost w okresie trzyletnim. W połowie dekady ta liczba ma wynieść już 4 biliony dolarów. Jeszcze bardziej imponującą statystyką jest udział Chin w wartości globalnego rynku e-commerce, który wynosi około 50%.
To ogromne liczby, przy których nie da się przejść obojętnie. W Państwie Środka działa wiele firm zajmujących się sprzedażą online – zarówno dużych, jak i małych – które w niezwykle zażarty sposób walczą o klienta. Marketing w Chinach ma własną specyfikę, co oznacza także, że wiele metod ciężko byłoby przełożyć na realia naszego rynku e-commerce. Trendy tak efektywne, a zarazem tak proste w swojej skuteczności jak live streaming shopping powinny jednak być wdrażane bardzo szybko przez marki z Europy i szeroko pojętego świata zachodniego. To technika, która ma solidne podstawy do działania, jednocześnie charakteryzując się stosunkowo prostym formatem. Łatwość we wdrożeniu tej metody marketingu wiąże się także z relatywnie niskim kosztem.
Live streaming shopping jako okazja do budowania relacji z grupą docelową
Jednym z najistotniejszych wyzwań dla strategii marketingowo-reklamowych w XXI wieku jest budowanie pozytywnego wizerunku marki i relacji z klientami. Odbiorcy oczekują od marketerów profesjonalizmu – przedstawienia realnych zalet produktu bez ukrywania jego wad. Często celem kontaktu potencjalnego klienta z reklamą jest weryfikacja, czy dany towar sprawdzi się w konkretnym przypadku.
Kolejną ważną kwestią jest wpływ zaufania do marki na zyski ze sprzedaży. Live streaming shopping daje unikatową szansę na wejście w interakcję z daną firmą. Należy pamiętać, że odbiorcy mają aktualnie nieco inne oczekiwania wobec sprzedaży, niż jeszcze 10 lub 20 lat temu. Co więcej, ich preferencje ciągle ewoluują; globalny kryzys z 2020 roku miał także niebagatelny wpływ na potrzebę doświadczania większej lojalności ze strony firmy wobec jej klientów. Znaczenie ma także fakt, że klienci, którzy przy podejmowaniu decyzji kierowali się przede wszystkim możliwością fizycznego zakupu – sprawdzenia produktu na żywo przed wyborem oraz konsultacji ze specjalistą – nie mają aktualnie takiej możliwości. Live streaming shopping jest w stanie bez problemu zastąpić tę szansę, tym samym angażując grupy klientów, które w obecnych warunkach sprzedażowych są trudniejsi do pozyskania.
Live streaming shopping jako szansa na uzyskanie większych zysków – walka o konwersję niskim kosztem
Live streaming shopping korzysta z platform, które generują spore zasięgi. Odpowiednie zastosowanie tej metody sprzedaży może doprowadzić do gwałtownego wzrostu zainteresowania naszym produktem. Prezentacje live powinny być prowadzone w ciekawy sposób – najlepiej przez osobę, która wzbudza pozytywne skojarzenia, taką jak influencer czy profesjonalny prezenter. Takie podejście daje szansę na dotarcie do ogromnej liczby klientów w krótkim czasie (na przykład godzinnej lub dwugodzinnej) oraz uzyskanie wysokiego współczynnika konwersji.
Koszt prowadzenia kampanii skupionej na live streaming shoppingu jest różny w zależności od medium; istotna jest także decyzja o skorzystaniu z influencer marketingu lub pominięciu tej formy promocji. Jest to jednak warta uwagi, potencjalnie bardzo lukratywna alternatywa dla innych strategii marketingowych. Live streaming shopping to nie tylko konwersja niskim kosztem, lecz także szansa na podwyższenie poziomu satysfakcji ze wzajemnej relacji między konsumentem a marką. Jest to zatem metoda tania, prosta we wdrożeniu i opłacalna – przyjrzyjmy się, jak dokładniej wygląda taki rodzaj marketingu.
One-to-many i one-to-one – metody prowadzenia sprzedaży na żywo
W przypadku handlu z wykorzystaniem strumieniowania wideo na żywo mamy do czynienia z dwoma podstawowymi strategiami:
- one-to-many – jeden do wielu,
- one-to-one – jeden na jednego.
Pierwsza z nich stanowi najpopularniejszy model live streaming shoppingu i pozwala na uzyskanie dużego zasięgu. Prezenter, influencer lub specjalista do spraw sprzedaży przedstawia produkt podczas publicznie dostępnej transmisji. Każdy może do niej dołączyć, by zadać pytania – ze względu na specyfikę platform streamingowych zasięg jest teoretycznie nieograniczony.
Drugi wariant stanowi metoda one-to-one, w której osoba zainteresowana produktem ma okazję porozmawiać ze sprzedawcą tak, jak mogłoby to mieć miejsce w sklepie – jeden na jednego. W tym przypadku najczęściej nie ma sensu stawiać na rozpoznawalną postać czy fachowego prezentera. Lepszym wyborem zazwyczaj okaże się osoba, która dysponuje szeroką wiedzą na temat funkcjonalności produktu i jego szczegółowych parametrów; oczywiście wciąż bardzo istotną kwestią jest charyzma osoby prowadzącej transmisję. Model one-to-one nie jest stosowany zbyt często, jednak sprawdza się świetnie w specyficznych sytuacjach. Warto go rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy produkt jest wysoce specjalistyczny i skierowany do wąskiej grupy odbiorców. Wówczas live streaming shopping w formie one-to-one może przełożyć się na bardzo wysoki współczynnik konwersji, a także sprawdzić się jako rewelacyjny sposób na budowanie zaufania.
Influencer czy ekspert – komu potencjalni klienci ufają bardziej?
Do najważniejszych trendów w globalnym e-commerce z pewnością należy zaliczyć influencer marketing. Współpraca z osobami istotnymi dla grupy docelowej to coraz częstszy wybór także w Polsce. Stawki za reklamę produktu za pośrednictwem popularnego profilu na Instagramie, Facebooku czy kanale na YouTube potrafią być spore – skorzystanie z tego typu promocji może jednak wygenerować bardzo wysoką sprzedaż. Warto także pamiętać, że w naszym kraju funkcjonuje wielu specjalistów w mediach społecznościowych związanych z sektorami fashion, beauty, GSM oraz innymi podatnymi na live streaming shopping. Stawiając na influencera, możemy zatem liczyć na profesjonalizm oraz zdolność do przedstawienia walorów produktu – to bardzo korzystna kombinacja zarówno dla wizerunku firmy, jak i promowanego produktu. Zaufanie i chęć zakupu towaru generuje nie tylko obecność znanej figury, lecz także opisanie faktycznych zalet danej propozycji.
Alternatywą dla influencera może być charyzmatyczny sprzedawca lub prezenter. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie nadawać transmisji zbyt sztywnej formy. Prezentacja powinna być spójna, naturalna, lecz prowadzona z naciskiem na rozrywkę. Można pozwolić sobie na więcej „luzu”, o ile nie doprowadzi to do obniżenia poziomu zaufania do marki poprzez brak profesjonalizmu, niedokładne odpowiedzi na pytania czy wyraźne zatajanie pewnych parametrów. Stawiając na eksperta, tracimy aspekt popularności danej osoby wśród grupy docelowej, jednak część klientów może zwrócić uwagę na bardziej profesjonalny przekaz.
Trendy związane z live streaming shoppingiem na Zachodzie
Wzrost gospodarczy Chin na przełomie XX i XXI wieku wiązał się z wieloma czynnikami – przede wszystkim z niskimi kosztami produkcji, lecz także z umiejętnym tworzeniem produktów na bazie projektów międzynarodowych firm realizowanych w fabrykach na terenie Państwa Środka. Dziś jednak sytuacja się odwraca: to Zachód kopiuje pewne rozwiązania z Azji. W USA uruchomiono platformę Amazon Live do sprzedaży 24/7 w formacie live streaming shopping. To narzędzie przedstawiane jako innowacyjne rozwiązanie, które daje ogromne możliwości markom zainteresowanym promowaniem swoich produktów w nowych mediach. Ważnym aspektem jest także łatwość obsługi. Podobne usługi streamingowe wdrażane są przez Facebooka – zarówno na Marketplace, jak i poprzez Instagram Shopping.
Powielanie wywodzącego się z Chin trendu przez największe zachodnie korporacje to jasny sygnał, że mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją. Podobnie jak w przypadku wielu współczesnych trendów, ta rewolucja wcale nie musi trwać długo – warto sięgnąć po nią tak szybko, jak jest to możliwe. Aktualnie jest to dość młoda metoda marketingu, przez co ciężko ocenić, czy będzie stanowić stabilne, stałe źródło konwersji oraz generowania ruchu dla marki. Trendy związane z mediami społecznościowymi są dość specyficzne i w sporym stopniu zależą od upodobań grup docelowych, a także ciężkich do przewidzenia mód. Elastyczny marketing powinien jednak jak najszybciej wykorzystać możliwość taniej promocji, która dotrze do sporej liczby osób korzystających z popularnych portali społecznościowych i sprzedażowych.
Z live streaming shoppingu korzystają już marki z USA i niektórych krajów europejskich. Ciągle dołączają do nich nowe podmioty, które pragną reklamować się w nowoczesnych mediach. Wartość tego rynku w naszych realiach jest trudna do oszacowania. Warto jednak przytoczyć wyniki z ojczyzny tego rodzaju marketingu – live streaming shopping wygenerował w Chinach sprzedaż na poziomie prawie 100 mld dolarów w 2020 roku oraz 66 mld dolarów w 2019 roku. Nawet jeżeli tak wysokie liczby są niemożliwe do osiągnięcia na polskim rynku, ta technika może przyczynić się do skutecznej promocji wielu firm, które pragną nawiązać lepszą relację z klientami i sięgnąć po influencer marketing.
Czy live streaming shopping pojawi się także w naszym kraju?
Bez wątpienia – Polska to rynek, który bardzo szybko adaptuje trendy związane z e-commerce. Firmy działające w naszym kraju sprawnie operują na płaszczyźnie nowych mediów i influencer marketingu. Z tego względu live streaming shopping już niedługo powinien zacząć zdobywać coraz większy rozgłos w naszym kraju. Polskie marki nie oszczędzają na marketingu. Doceniamy jego wartość i skuteczność, jednak chętnie sięgamy po nowe metody handlu, które są jednocześnie tańsze od alternatywnych pod kątem reklamy i marketingu. Jednocześnie w tym momencie live streaming shopping wciąż wydaje się niezagospodarowaną niszą – liczba marek, która się na niego decyduje, jest mniejsza niż na Zachodzie czy w Azji. Wiele jednak wskazuje na to, że ten trend przyjmie się także w Polsce.
Czy warto postawić na live streaming shopping? Możliwości są ogromne, jednak sporo zależy od branży, w której operuje dana firma. Oto sektory, w których taka metoda marketingu może sprawdzić się najlepiej:
- kulinaria – możliwość prezentacji produktu w trakcie przygotowania pomysłu to doskonały pomysł,
- beauty – w tym przypadku influencer marketing może grać główną rolę,
- fashion – przedstawienie strojów na żywo lepiej przedstawia ich rzeczywiste walory, zapewniając nie tylko okazję do większej liczby konwersji, lecz także na zakup produktu zgodnego z oczekiwaniami klienta. Jest to zatem szansa na redukcję liczby zwrotów, które są stosunkowo częste w przypadku handlu online.
Streszczenie
- Live streaming shopping generuje kilkadziesiąt miliardów dodatkowych zysków ze sprzedaży w samych Chinach każdego roku.
- Trend ten jest wynikiem coraz trudniejszej konkurencji i konieczności wyróżnienia produktu na tle innych opcji zakupowych.
- Transmisja na żywo jest narzędziem do budowania relacji z klientami, która przekłada się na wyższą konwersję.
- Wyróżnikiem live streamingu jest naturalność; ta technika marketingu stawia przede wszystkim na przystępny, rozrywkowy przekaz.
- Rozróżniamy dwa rodzaje live streaming shoppingu – one-to-many (skupiony na dużych zasięgach) i one-to-one (dotarcie do najbardziej zaangażowanych klientów, najczęściej z wyspecjalizowanym produktem).
- Live streaming shopping pozwala na osiągnięcie wartości dodanej w wielu sektorach, jednak najbardziej skorzystają na nim następujące branże: beauty, fashion, sprzedaż akcesoriów kulinarnych oraz IT.
- Taka technika staje się popularna na Zachodzie – między innymi w USA, ale także w niektórych krajach UE.
- Firmy takie jak Amazon czy Facebook dostarczają własne narzędzia do realizowania tej metody handlu: Facebook Marketplace, Instagram Shopping czy Amazon Live.
Podsumowanie
Rozwój e-commerce otwiera nowe kanały sprzedaży, które pozwalają dotrzeć do kolejnych klientów. Metody handlu wywodzące się z rynków azjatyckich na stałe wpisują się w zachodnie standardy, a jedną z najciekawszych propozycji jest live streaming shopping, który w Polsce nie został jeszcze wyeksploatowany. Warto skorzystać z jego możliwości zwłaszcza teraz, gdy konsumenci będą wykazywać największe zainteresowanie. Ta technika ma wiele zalet – można ją wdrożyć w praktycznie dowolnej branży, przekłada się na skuteczną konwersję niskim kosztem, a jednocześnie daje okazję do wykorzystania influencer marketingu. Reklamowanie produktów za pomocą streamingu to przy tym szansa na dotarcie do sporej liczby klientów w krótkim czasie.
Live streaming shopping powinien stać się elementem strategii marketingowej, która ma prowadzić do budowania pozytywnej relacji marki z grupą docelową. To zaufanie źródło przekazu na temat produktu oraz sposób na pokazanie jego walorów w realnym zastosowaniu; taka metoda marketingu pozwala także wyróżnić się na tle innych marek. Trend ten jest traktowany bardzo poważnie przez amerykańskie korporacje, które są mistrzami w optymalizacji kosztów działalności i poszukiwaniu zysków.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»