Specjalnie dla interaktywnie.com pisze Marta Michałowska z Nieagencji.pl
Tik Tok jest jedną z tych aplikacji, których, szczególnie młodszemu pokoleniu, nie trzeba przedstawiać. Wg. raportu Gemius w Polsce z apki korzysta ponad 8 mln. użytkowników, a samo narzędzie, także w kontekście globalnym, święci triumfy na listach najchętniej pobieranych aplikacji. Co więcej, w czasie wybuchu Covid-19 zdecydowanie zyskało na popularności - do tego stopnia, że na oficjalną współpracę z narzędziem zdecydowało się WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), i, korzystając z zasięgów apki, szerzyło wiedzę na temat wirusa i walczyło z pandemicznymi fake newsami.
Ebook z raportem o agencjach social mediowych
Czy jednak na popularności Tik Toka możemy skorzystać jako marketerzy? Oczywiście, że tak - pod warunkiem, że będziemy pamiętać, że Tik Tok to coś więcej niż tylko platforma społecznościowa. Sprawdźmy, jak potencjał aplikacji będącej de facto ukłonem w stronę mobilnej telewizji z krótkimi humorystycznymi formatami wykorzystują krajowe i światowe brandy. Poniżej znajdziecie listę 5 firm, które skutecznie prowadzą swoje działania na tym medium.
X-kom
179.6 tysięcy osób obserwujących, 4.3 miliona polubień - te cyfry mówią same za siebie. Sam x-kom nieskromnie, acz całkiem słusznie, określa swój profil w apce jako „najlepszy sklep na TikToku”. Biorąc pod uwagę ich początki, o których pisał swego czasu Jakub Biel - czyli 0 zł budżetu i żadnych influencerów, jest to naprawdę godny pozazdroszczenia wynik.
X-kom tworzy wyłącznie w języku polskim, a publikowanie przez firmę materiały to de facto przegląd geekowych filmików, testów wiedzy wszelakiej (“jak ma na imię koń Wiedźmina?”), wyzwań, wzbogacone o dużą dawkę poczucia humoru i treści poradnikowych (np. dot. ładowarek do telefonów).
Converse
Kampania „Creative All Star Series” przeszła już prawie do marketingowej historii. Marka zaprosiła użytkowników Tik Toka do stworzenia własnego projektu kultowych butów, zwieńczonego dodaniem właściwego hasztaga. Userzy puścili wodze wyobraźni i pokazali, że generacja Z to prawdziwi królowie kreatywności: oblewali trampki farbą, pisali po nich markerami i świetnie się przy tym bawili.
Na marketingowe efekty powyższych działań nie trzeba było długo czekać: brand uzyskał ponad 62 milionów wyświetleń na platformie.
Ziaja
Kosmetyki i Akademia Pana Kleksa? Dlaczego nie. Ziaja ruszyła na Tik Toku filmikiem z muzyką “Witajcie w naszej bajce”, a dobór kolejnych utworów towarzyszących prezentacji kosmetyków był jeszcze ciekawszy: produkty śpiewały karaoke do słynnego „Chandelier” Sii oraz “wypłynęły w rejs” w rytm “Yellow Submarine”; na profilu zagościła też Macarena i muzyczny motyw przewodni z serialu Przyjaciele. Marka poza działaniami o charakterze humorystycznym przypomina użytkownikom o trwających konkursach oraz poleca i testuje kosmetyki dostosowane do pory roku, typu skóry - i różnych potrzeb klientów.
Czy takie działania odnoszą wymierne rezultaty? Wyniki okazały się dosłownie śpiewające jak na polski rynek - brand zyskał na platformie 18 tysięcy obserwujących i 201.7 tysiąca polubień.
WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy co roku stawia na bardzo zróżnicowane kanały sprzedaży, szczególnie w okresie finałów. Od 2019 roku organizatorzy Orkiestry prowadzą także swój kanał na Tik Toku. Młodzi ludzie chętnie angażują się w działania charytatywne i śledzą profil WOŚP na platformie - zwłaszcza w trakcie finałów oraz podczas festiwalu Pol’and’Rock. Fundacja publikuje wiele króciutkich filmików wzbogaconych o hasztagi #wosp i #jestemwolontariuszem.
Twórcy kanału zaprojektowali dla swoich obserwujących też dedykowaną naklejkę-nakładkę ze słynnym czerwonym serduszkiem. Do współpracy Fundacja zaprosiła znanych w apce influencerów, m. in. Mateusza Baszczyńskiego, Macieja Dzięgielewskiego, Monikę Jabłońską, Paulę Kornaszewską czy Y the Magician. Tak szeroko zakrojone działania przyniosły efekty wynoszące 139.6 tysięcy obserwujących i 1.1 miliona polubień.
Galeria Uffizi
Tik Tok sprawdza się też świetnie w przypadku...muzeów. Platforma pozwala tego rodzaju instytucjom na przeniesienie się do formy cyfrowej i zaprezentowania dzieł sztuki jako bohaterów krótkich animowanych filmików. Twórcy kanału florenckiej Galerii Uffizi zaprezentowali m.in. Ewę z obrazu Lucasa Cranacha jako bohaterkę słynnego w apce challengu ze zmianą ubrań czy dwie romańskie rzeźby z kolei na profilu muzeum dyskutowały o tym, która z nich powinna odpisać “swojemu” chłopakowi.
Poza wspomnianymi niestandardowymi działaniami muzeum brało też udział w akcji #MuseumMoment, umożliwiając wirtualnym odwiedzającym spacer (z komentarzem ekspertów) po placówce. Powyższe działania są doceniane przez Tik Tokową społeczność - profil ma 620.4 tysiąca polubień, a śledzi 87.3 tysiąca obserwujących.
Marta Michałowska
Head of Sustainable Growth
Nieagencja.pl
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»