ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sprawdziliśmy liczby jakimi w kanałach social media mogą pochwalić się federacje piłkarskie, które wezmą udział w piłkarskich Mistrzostwach Świata 2022. Za social media PZPN i „Łączy nas piłka” nie trzeba się wstydzić. Zastanawiające są natomiast działania gospodarzy imprezy i kilku innych federacji. Stworzyliśmy mistrzowski ranking.
Sprawdziliśmy liczby jakimi w kanałach social media mogą pochwalić się federacje piłkarskie, które wezmą udział w piłkarskich Mistrzostwach Świata 2022. Za social media PZPN i „Łączy nas piłka” nie trzeba się wstydzić. Zastanawiające są natomiast działania gospodarzy imprezy i kilku innych federacji. Stworzyliśmy mistrzowski ranking.
W naszym rankingu wzięliśmy pod uwagę głównie liczby obserwujących social media komunikowane na oficjalnych stronach federacji piłkarskich, które wezmą udział w najbliższych MŚ. Niektóre związki mają podział kanałów: federacji, reprezentacji, a czasem także np. osobne kanały reprezentacji kobiecych czy futsalowych. My braliśmy pod uwagę te ogólne lub kanały męskich zespołów. Zdecydowana większość krajowych federacji skupia swoje działania na Facebooku, Twitterze, YouTubie i Instagramie i analizowaliśmy głównie te portale społecznościowe. Coraz częściej w świecie piłki pojawia się jednak także TikTok oraz Linkedin.
Największe profile Facebook
W tej kategorii nie ma żadnych niespodzianek. Największym profilem może pochwalić się Brazylia (ponad 12 milionów obserwujących), gdzie ludzie kochają futbol prawie jak religię. Widać to także w reakcjach użytkowników na tym profilu. Brazylijczycy mogą pochwalić się dość nietypowym podejściem ze względu na wykorzystywanie także kanałów Flickr, Kwai oraz Linkedin. Drugą pozycję zajmują Anglicy (ponad 8,5 miliona obserwujących), którzy jako jedyni plasują się w TOP3 wszystkich czterech najpopularniejszych kanałów. Trzecia pozycja to Niemcy z wynikiem ponad 6,5mln obserwujących, ale gdyby skupić się na jakości publikowanego kontentu, to nasi zachodni sąsiedzi mogliby wygrać tę klasyfikację.
Największe profile Instagram
Na Instagramie 2 i 3 pozycja wyglądają dokładnie tak samo jak w przypadku Facebooka. Podobny jest też kontent publikowany przez federacje Anglii i Niemiec w zestawieniu z Facebook’owym. Pierwsza pozycja jest dużą niespodzianką, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę populację zwycięzcy. Największym kontem na Instagramie może pochwalić się Portugalia (10,3 mln). Czyżby wpływ niesamowicie popularnego w tym kanale Cristiano Ronaldo (477 mln)?
Największe profile Twitter
Twitter to ponowna dominacja trzech wielkich drużyn narodowych, ale w kolejności Anglia (5,5 mln), Brazylia (3,5 mln) i Niemcy (3,2 mln). Dalej dług, długo nic, ponieważ czwarta Argentyna ma „tylko” 1,6 mln obserwujących. Większość kont w tym kanale nie wyróżnia się niczym szczególnym. Mamy do czynienia głównie z przekazywaniem informacji i krzyżowaniem kontentu z innych kanałów.
Największe kanały YouTube
Kontent wideo na YouTube to całkowita dominacja Brazylii (11,4 mln). Drugie w kolejności kanały Francji i Anglii (po 1,9 mln), to liczby 6-krotnie mniejsze. Anglicy wyróżniają się publikowaniem wielu shorts. W wielu wypadkach kanały federacji i reprezentacji narodowych mają ewidentny problem z dobrym funkcjonowaniem w algorytmie YouTube’a i liczby wyświetleń na poziomie kilkuset nie są rzadkością. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się nasz kanał „Łączy Nas Piłka”, który generuje wiele wyświetleń i interakcji dzięki bardzo dobrym treściom. Polska zajmuje 4 miejsce z liczbą 812 tys. obserwujących. Daleko w tyle w tej kategorii jest Reprezentacja Niemiec, ale w tym wypadku słabsze liczby mogą być spowodowane posiadaniem osobnej platformy z kontentem wideo.
Największe zasięgi skumulowane
Kumulując zasięg wszystkich czterech najpopularniejszych platform powstaje nam taki ranking MŚ:
- Brazylia – 30,2 mln obserwujących
- Anglia – 24,5 mln obserwujących
- Portugalia – 16,6 mln obserwujących
- Niemcy – 14,8 mln obserwujących
Największy zasięg na 1 mieszkańca
Sporo jednak zmienia, gdy pod uwagę weźmiemy liczbę obserwujących w zestawieniu na jednego mieszkańca danego kraju:
- Portugalia – 1,61 obserwującego na 1 mieszkańca
- Urugwaj – 0,77 obserwującego na 1 mieszkańca
- Anglia – 0,43 obserwującego na 1 mieszkańca
- Katar – 0,37 obserwującego na 1 mieszkańca
- Walia – 0,34 obserwującego na 1 mieszkańca
Przy czym liczby Kataru należy wziąć prawdopodobnie z lekkim przymrużeniem oka. Zwłaszcza na YouTube i Facebook liczby obserwujących są kolosalne w porównaniu do generowanych zasięgów i interakcji.
Reprezentacja Polski
W powyższym zestawieniu kanały PZPN i Reprezentacji Polski wymienione zostały tylko raz w kategorii YouTube (4 miejsce), ale w pozostałych kategoriach też nie jest źle. Wielkość „naszych” profili pozwala na zajęcie 8 miejsca na Facebooku, 10 miejsca na Instagramie i 14 miejsca na Twitterze. Na 32 krajowe federacje biorące udział w MŚ zajmujemy 8 miejsce biorąc pod uwagę skumulowane zasięgi z tych 4 portali i 9 miejsce w liczbie obserwujących na jednego mieszkańca kraju. Jeszcze lepiej wiedzie się polskiej piłce w social mediach jeśli chodzi o jakość kontentu i liczby reakcji w każdym kanale. Gdyby social media grały w piłkę, to poza Twitterem bijemy w każdej kategorii naszych rywali z grupy C, czyli Argentynę, Meksyk i Arabię Saudyjską.
Wśród najnowszych materiałów „Łączy Nas Piłka” jest oczywiście poruszony temat Roberta Lewandowskiego w Barcelonie z blisko 250 000 wyświetleń:
Dane zostały zebrane i opisane we współpracy z portalem LegalniBukmacherzy.pl, gdzie znaleźć można informacje, opinie i kody promocyjne do licencjonowanych w Polsce bukmacherów.
„Już wkrótce sportowe social media pełne będą treści związanych z przewidywaniami wyników MŚ, analizami szans na wyjście z grupy i do kolejnych faz turnieju, czy wypowiedziami ekspertów na temat potencjalnych scenariuszy każdego z meczów. Kibice na całym świecie ruszą do masowego obstawiania mundialu i warto wtedy pamiętać, że w Polsce można korzystać jedynie z firm posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów.” – mówi Mariusz Rzeczkowski, ekspert marketingu sportowego i branży zakładów sportowych.
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»