18.06.2017 / Biznes
 

Po co firmom CSR, skoro ich klienci nie wiedzą, co to jest?

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
Fot. Rawpixel - Fotolia.com
Fot. Rawpixel - Fotolia.com

Działania firm w obszarze społecznie odpowiedzialnego biznesu przynoszą im realne i mierzalne korzyści. Należą do nich m.in. wzmocnienie wizerunku (64 proc.), zwiększenie zaufania i lojalności interesariuszy (52 proc.), zyskanie zaufania i zaangażowania pracowników (44 proc.), a nawet wzrost wyników finansowych (11 proc.) - to główne wnioski z badania „CSR w praktyce – barometr Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP)”, przeprowadzonego po raz drugi wśród francuskich i polskich przedsiębiorstw należących do Izby.

Wyniki „CSR w praktyce – barometr CCIFP” jak i badania Havas Media Group pokazują, że aż 70 proc. konsumentów nie spotkało się nigdy z terminem CSR. Co więcej, żaden z nich nie wskazał, aby CSR stanowił ważny czynnik przy wyborze produktu lub usługi danej marki. Zatem po co firmy mają wdrażać CSR?

Aż 64 proc. firm podejmuje działania z zakresu społecznie odpowiedzialnego biznesu ze względu na wzmocnienie własnego wizerunku. 44 proc. badanych wskazało, że CSR skutecznie pomaga w zdobyciu zaufania i lojalności pracowników, a także pozyskiwaniu nowych talentów. Zaangażowanie w CSR wynikające z czystej potrzeby tworzenia przyjaznego i odpowiedzialnego otoczenia biznesowego, okazało się ważne dla 42 proc. ankietowanych - warto zauważyć, że względem ubiegłorocznej edycji badania jest to prawie dwukrotny wzrost.

Wyniki barometru CCIFP pokazują także zmianę w postrzeganiu działań CSR przez firmy. W ubiegłym roku podejmowane inicjatywy były skierowane głównie do otoczenia przedsiębiorstwa, czyli do klientów lub społeczności lokalnych. Obecnie zdecydowanie więcej działań adresowanych jest do pracowników danej firmy, aby w ten sposób pozyskać ich zaufanie i zaangażowanie w różne projekty, jak na przykład te z obszaru wolontariatu.

Dwie kluczowe grupy, dla których firmy realizują działania to pracownicy (91 proc.) i klienci (89 proc.). Dodatkowe świadczenia socjalne dla zatrudnionych są już niemal standardem – oferuje je aż 92 proc. ankietowanych firm. Wiele przedsiębiorstw dba także o rozwój zawodowy pracowników (82 proc.) i prowadzi politykę różnorodności (68 proc.).

W przypadku klientów, firmy kładą nacisk na wielokanałową komunikację (80 proc.), transparentność przekazu informacji (71 proc.) oraz regularne badania satysfakcji (69 proc.). Względem partnerów biznesowych, przedsiębiorstwa tworzą specjalne kodeksy współpracy (79 proc.), dzięki czemu mogą oni wdrażać standardy CSR-owe do swoich działań.

Firmy działając na rzecz społeczności lokalnych realizują głównie projekty na rzecz ochrony środowiska (84 proc.), a także prowadzą aktywność filantropijną, wspierając potrzebujących i lokalne organizacje pozarządowe.

Pomimo stale rosnącej liczby firm, które włączają CSR do swojej strategii, część z nich nadal ogranicza się do działań doraźnych. 35 proc. przedsiębiorstw prowadzi krótkookresowe akcje CSR, a 27 proc. przeznacza na nie środki finansowe w zależności od chwilowego zapotrzebowania. W dalszym ciągu aż jedna trzecia organizacji nie dostrzega korzyści z prowadzonych projektów w zakresie społecznie odpowiedzialnego biznesu (30 proc. firm nie mierzy ich wyników, a aż 28 proc. nie potrafi ich oszacować).

Natomiast pozytywnym zjawiskiem jest wzrost firm (21 proc. w 2017, w stosunku do 9 proc. w 2016) tworzących roczne i dwuletnie strategie CSR, a także duże zaangażowanie zarządów firm (58 proc.) w realizację tych strategii. Już 21 proc. przedsiębiorstw deklaruje utworzenie w swoich strukturach działu dedykowanego CSR, a 59 proc. planuje wydatki na te działania w budżecie. Firmy mogą się także pochwalić dojrzałością w obszarze zarządzania etyką. 95 proc. badanych przedsiębiorstw deklaruje, że prowadzi zarządzanie wartościami etycznymi, 75 proc. posiada kodeks etyki, a 35 proc. wdrożyło system zgłaszania nadużyć. 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.