
Zgodnie z zapowiedziami Jacka Świderskiego, członka zarządu Grupy o2 Sp. z o.o., właściciela platformy Tlenofon, spółka planuje w najbliższych 2-3 latach dokonywać akwizycji mniejszych operatorów i finansować je długiem lub środkami z New Connect. Wedle szacunków FreecoNet i Tlenofon, powstała w wyniku fuzji firma będzie miała ok. 40 proc. udział w rynku VoIP (ale rozumianym jedynie jako operatorzy pure VoIP, typu FreecoNet, Tlenofon, HaloNet, EasyCall, IPfon itd.; bez operatorów telewizji kablowej). Dzięki temu, będzie mogła konkurować z tradycyjnymi operatorami typu Netia czy Dialog. Oprócz tego, będzie nadal konsolidowała rynek VoIP.
Większość działających na rynku firm nie przynosiła zysków, próbując zarobić na zwykłych rozmowach, które w przypadku sieci są bardzo tanie. Rozwiązanie przyniosło skupienie się na klientach biznesowych, poprzez zaoferowanie im dodatkowych usług, jak call center, reklama, czy wirtualny faks. Rezultatem tych działań był wzrost zainteresowania usługami dodatkowymi, które dziś stanowią około 50 proc. marży przy sprzedaży.
Jan Wyrwiński, prezes zarządu FreecoNet SA, zapowiada powstanie wspólnej platformy, do której FreecoNet wnosi rozwiązania wirtualne, a Tlenofon uzupełni to swoją platformą, jak np. integracja z komunikatorem Tlen. Ostateczne decyzje dotyczące jej powstania i formy zostaną podjęte w przeciągu miesiąca.
Póki co nie można uzyskać dokładnych informacji na temat tego, w jaki sposób będzie przebiegało połączenie obu firm. Do czasu zakończenia prac nad integracją platform oraz stworzeniem nowej oferty działać będzie spółka o roboczej nazwie FreecoNet Tlenofon SA. Szacuje się, że proces połączenia w całości nastąpi do końca czerwca.
Przed podpisaniem umowy, Gdański operator FreecoNet dominował na rynku telefonii internetowej dla firm, Tlenofon natomiast wśród klientów indywidualnych. Zapytaliśmy więc, jak nowa platforma połączy klientów biznesowych z indywidualnymi?
- FreecoNet choć skupia się na klientach z sektora MSP, posiada także wielu użytkowników indywidualnych (podobnie jak Tlenofon). Nie chodzi więc o połączenie tych dwóch grup, a raczej o stworzenie odpowiedniej, maksymalnie korzystnej oferty dla każdej z nich - mówi interaktywnie.com Jan Wyrwiński.
Przychody nowo powstałego operatora mają wynieść w tym roku około 10 mln zł. W spółce 55 proc. udziałów posiadają dotychczasowi właściciele FreecoNet. Pozostałe objęli udziałowcy Grupy o2.
Firma planuje zakończyć rok z liczbą około 65–70 tys. aktywnych klientów. Zdaniem obu operatorów, na całym polskim rynku, jest ich obecnie około 200 tys. Ponadto, Jacek Świderski, członek zarządu Grupy o2, zapowiada: - Tylko w tym roku chcemy przejąć od trzech do pięciu operatorów. W tej chwili prowadzone są rozmowy z Internet Group.
Nie wiadomo jednak dokładnie, jak plany sprawdzą się w praktyce, ponieważ obecne założenia opierają się głównie na szacunkowych prognozach. Więcej decyzji dotyczących między innymi działań promocyjnych, ma być podjęte na warsztatach marketingowych przez przedstawicieli obu firm.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
korzystam z Freeconet od pół roku jestem zadowolony z jakości połączeń i usług. Mam nadzieję że ta fuzja nie pogorszy jakości Freeconetu