31.12.2014 / Biznes
 

Polskie startupy odnotowały dobry rok. Roczny przegląd ich sukcesów

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Alex E. Proimos/CC/Flickr
Alex E. Proimos/CC/Flickr

O startupach mówi się dużo - coraz więcej polskich projektów odnosi sukces nie tylko w Polsce, ale i zostaje dostrzeżonych za granicą. Podsumujmy, jak wiele zdarzyło się w ubiegłym roku. Które projekty mają szansę na globalny rozwój? Kto otrzymał wsparcie od inwestorów i jak je wykorzystał? Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER przygląda się osiągnięciom polskich projektantów w mijającym roku 2014.

W styczniu świat obiegła informacja o planach Grupy Brainly.com, która zapowiedziała, że w ciągu kilkunastu miesięcy opublikuje wersje dla mieszkańców zajmujących ponad połowę powierzchni świata! Już w tamtym czasie polski startup mógł pochwalić się 20 mln unikalnych użytkowników miesięcznie i 12 wersjami językowymi, działającymi na obszarze niemal 30 krajów na całym świecie. Także Duckie Deck wszedł na nowe rynki. Startup z Krakowa podpisał umowę z McDonald's, dzięki czemu zainstalował swoje gry dla dzieci w telewizorach dostępnych w restauracjach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Luty i marzec

Luty i marzec to czas zapisów na konkursy - swoją rejestrację otworzyła czwarta edycja Startup Fest Agora oraz Go Creative. Biznes na Start - projekt skierowany do osób myślących o rozpoczęciu własnego biznesu związanego z branżą kreatywną. Z kolei mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogły powalczyć o Impuls do biznesu - konkurs organizowany przez Puls Biznesu. W marcu rozpoczęło się także zbieranie zgłoszeń do infoshare Startup Zone i konkursu Startup Contest, które towarzyszyły kolejnej edycji jednej z największych konferencji IT & NewMedia.

Kwiecień i maj

Kwiecień rozpoczął się od informacji o AudioTrip - aplikacji mobilnej związanej z branżą turystyczną, która została uznana za jeden z ośmiu najlepszych startupów Europy Środkowej, pokonując niemal 13 tys. pomysłów ubiegających się o wsparcie w programie Wayra globalnej firmy Telefonica. Ten sam startup znalazł się wśród laureatów mającego miejsce w maju finału konkursu Startup Contest podczas infoshare Startup Zone napędzanego przez STARTER.

AudioTrip - zobacz, jak działa aplikacja

Pierwsze miejsce w tym konkursie zdobyła firma CTAdventure wykorzystująca rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality) do zaangażowania dzieci w naukę przedmiotów ścisłych. W maju nagrodę otrzymała również spółka SentiOne, która wygrała organizowany przez PARP konkurs na Innowacyjny Projekt - Technologie Zarządcze. Kolejnym swoim sukcesem za granicą cieszyła się w końcówce maja również internetowa aplikacja kulinarna Cooklet, która zdobyła w Pekinie 1. miejsce w kategorii Best Digital Cookbook i Gourmand Awards - jedną z najważniejszych nagród w kulinarnym świecie.

Kolejne sukcesy świętowali twórcy serwisu ZnanyLekarz.pl należącego do grupy DocPlanner.com. Za zdobycie pozycji lidera w zakresie umawiania wizyt online w Polsce i Czechach oraz rekordowe wzrosty serwisów w Rosji i Turcji grupa otrzymała od swoich dotychczasowych inwestorów w sumie 12 mln złotych na dalszy rozwój. Maj to również finał Go Creative. Biznes na Start, w którym wyłoniono 5 kreatywnych pomysłów na firmę. Laureatami konkursu zostali: My Fancy Ride, Revelation Design, Lucreative, Zielony Bilet i Pan Obiad.

Czerwiec

W czerwcu polskich przedsiębiorców zapewne ucieszyła wiadomość, że w Warszawie w połowie 2015 r. powstanie, trzeci po Londynie i Tel Avivie, Google Campus, nowoczesny ośrodek dla startupów technologicznych. W czerwcu rozpoczął się także pierwszy program akceleracyjny na Pomorzu - Starter Rocket, który startupom o globalnym potencjale zapewnił 4 miesiące ciężkiej pracy oraz wsparcia finansowego i merytorycznego.

Lipiec

W lipcu sukcesy święcił Sherlybox Marka Cieśli i Błażeja Marciniaka, który na Kickstarterze zdobył ponad 150 tys. dolarów, czyli 223% zakładanej początkowo kwoty. Projekt wsparło niemal 900 osób, z których 600 zadeklarowało zakup Sherlyboxa. Co jeszcze zdarzyło się w lipcu? Fashionote, jeden ze startupów zakwalifikowanych do programu Starter Rocket, wygrał KrakowCrunch organizowany przez TechCrunch, a Kontakt.io, startup działający na rynku mikrolokalizacji, pozyskał 2 mln dolarów na rozwój i ekspansję.

Ponadto akcelerator Startupbootcamp Fintech wyłonił 10 startupów z 435 z całego świata do udziału w programie realizowanym w Londynie. Wśród finalistów znalazł się Friendlyscore.com, który tworzy karty scoringowe wspomagające analizę ryzyka kredytowego w oparciu o dane pozyskane z sieci społecznościowych.

W lipcu odbył się też organizowany przez Inkubator STARTER krajowy finał Creative Business Cup, dedykowany kreatywnym przedsiębiorcom z różnych branż. Zwycięzcą konkursu został CTAdventure, który ponownie w tym roku otrzymał miejsce na podium w konkursie dla innowacyjnych projektów. Głośniej zrobiło się także o finalizującej rozmowy o inwestycji na nowych rynkach trójmiejskiej aplikacji Everytap działającej przy pomocy technologii iBeacon, kolejnej po Estimote, Kontakt.io i Ifinity, wskazujących na to, że Polska to Beacon Valley.

Sierpień

To zaszczytne miano potwierdziła kolejna informacja z sierpnia - Ifinity podpisała umowę inwestycyjną i realizuje kolejny po pilotażowej implementacji mikrolokalizacji i nawigacji dla osób niewidomych projekt – pierwszą na świecie implementację beaconów w komunikacji miejskiej. Ich system nawigujący mieszkańców - Virtualna Warszawa - sprawia, że we wrześniu stolica zajęła drugie miejsce w międzynarodowym konkursie Mayors Challenge, pokonując 155 innych miast.

Wrzesień

Także we wrześniu aż 14 polskich projektów pokazuje się na WEBIT Global Congress gromadzącym co roku 10 tys. uczestników. Na konferencji, pomagającej młodym firmom zdobyć środki na wyskalowanie biznesu, wystąpili: Conrenz, Fokus, Market360, inFshn.com, sheepla, MySpiroo, Versus, soCommerce, Kwit.pl, kinetise, Intelclinic, BoxOfAds.com, Kontakt.io i Przedszkolowo. Z kolei NapoleonCat, pierwsza polska aplikacja do analityki i zarządzania komunikacją marketingową na platformach społecznościowych, otrzymała 20 tys. dofinansowania od Google.

Październik

W październiku twórcy IzzyBike, rewolucyjnego bezłańcuchowego roweru o napędzie na przednie koło, dostali się do finałowej piątki konkursu Crowd Den odbywającego się podczas World Entrepreneurship Forum w Lyonie. Z kolei Brainly.com pozyskał 9 mln dolarów od inwestorów z Doliny Krzemowej, a środki przeznaczył na rozwój portalu i otwarcie biura w Nowym Jorku. Trójmiejski startup Elimi, o którym pisał m. in. TechCrunch, trafił do popularnej w Dolinie Krzemowej listy Product Hunt.

Listopad

W listopadzie ma miejsce zakończenie 4-miesięcznego programu akceleracji Starter Rocket, w której wyłoniono startupy o globalnym potencjale: SIP, Fashionote, Pressium, Pin Your Client, StructView i Dr Poket. Podczas finału wydarzenia, na Rocket Spotlight, wystąpił Suchit Dash z Ifeelgoods, a Łukasz Haluch z Brainly.com opowiedział, jak pozyskać 40 milionów unikalnych użytkowników. Jeden z uczestników Starter Rocket, Fashionote, mógł się już w tym czasie pochwalić kolejnym sukcesem – miejscem w prestiżowej ósemce polskich startupów na TechCrunch Disrupt Europe 2014. Oprócz niego, na liście znaleźli się: AudioTrip, Estimote, LepszaOferta.pl, InvoiceOcean.com (Fakturownia.pl), Kinetise, Limtel i Monkeyfab.

To nie wszystko. W listopadzie ma miejsce światowy finał konkursu Creative Business Cup, który wygrywa gdańska, Starterowa spółka CTAdventure! Firma otrzymała tytuł Najbardziej Kreatywnego Przedsiębiorcy Na Świecie oraz m.in. nagrodę w postaci 20 tys. dolarów pokonując ponad 60 innych projektów z całego świata i odnosząc tym samym ogromny sukces!

Dodatkowo, ponownie jeden z finalistów infoshare Startup Zone, AudioTrip, zostaje wyróżniony na arenie międzynarodowej. Startup znalazł się wśród najlepszych projektów, które fiński akcelerator Startup Sauna zabierał do Doliny Krzemowej. Nowatorskość pomysłu Audiotrip została potwierdzona także kolejną nagrodą, którą otrzymali w grudniu – tym razem specjalną Ministra Sportu i Turystyki zdobytą w konkursie Tech Travel Award 2014 dla innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla turystyki.

Grudzień

Grudzień to czas podsumowań. Podczas konferencji ICT Summit wsparcie dla polskich startupów, jakie otrzymują na co dzień młodzi przedsiębiorcy od miast, zyskuje uznanie PARP, która wręczyła wybranym miastom i powoływanym przez nich instytucjom i inicjatywom nagrody. Na miano Miasta start-upów zasłużyły: Gdańsk, Poznań i Warszawa.

Koniec roku to też moment objawień - może wkrótce jeszcze młodsze pokolenie będzie zajmować się tematyką startupów, jak nastoletnie siostry z TEDxKids@Przymorze, które uruchamiają swoją pierwszą aplikację - PetBondCare? Z pewnością przyszły rok stoi otworem przed dobrze rokującymi polskimi projektami, które coraz częściej stawiają strategię rozwoju globalnego nad krajowym.

Wielu na pewno czeka na kolejne edycje konkursów, które, jak pokazują tegoroczne przykłady, wyłaniają także światowych zwycięzców. Inni wypatrują realizacji zapowiadanych projektów, np. mobilnego wehikułu czasu PastGuide, nad którym pracuje szczecińska firma Pixel Legend, czy maski NeuroOn do zarządzania snem. My zaś życzymy przedsiębiorcom jak najwięcej skalowanych pomysłów oraz sukcesów - w Polsce i za granicą!

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Katy
1. Katy, 176.121.81.*, 22.01.2015 / 15:40
Nowe startupy się oceni za kilka lat... czy wciąż istnieją, czy raczej nie było "szybko przyszło, szybko poszło". Btw, lepszaoferta pl wzięła sobie niezłą nazwę, pewnie dobrze się pozycjonuje bo każdy kto napisze na swojej stronie "lepsza oferta" im pomaga :)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.