
Długotrwałe zaburzenia normalnego rytmu funkcjonowania wywołane pandemią koronawirusa, doprowadziły do istotnych zmian w zachowaniu konsumentów oraz wpłynęły na sposób, w jaki firmy na nie reagują. Co więcej, zapoczątkowały debatę na temat przyszłości branży modowej i dóbr luksusowych. Panuje powszechne przekonanie o konieczności przyjęcia nowego podejścia do obszaru dóbr luksusowych i obrania nowego kierunku, uwzględniając możliwe do wdrożenia modele biznesowe, które lepiej się sprawdzą w nowej rzeczywistości. Jak czytamy w raporcie Global Powers of Luxury Goods przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte, biorąc pod uwagę wartość osiąganych przychodów, najlepiej ten trudny okres przeszły takie firmy zajmujące się handlem dobrami luksusowymi jak: LVMH Moet Hennessy-Louis Vuitton SE, Kering SA, The Estee Lauder Companies Inc., Compagnie Financiere Richemont SA i L'Oreal Luxe.
W trakcie powstawania raportu, pandemia COVID-19 wyrządziła wiele szkód w sferze międzyludzkiej i społeczno-ekonomicznej. To, czego obecnie doświadczamy, to bezprecedensowy kryzys, jakiego nigdy wcześniej nie odnotowano w historii najnowszej. Jednocześnie to właśnie w niepewnych czasach rodzą się nowe pomysły, firmy upatrują w kryzysie nowych możliwości i skupiają się na długoterminowej wizji przyszłych wyzwań.
Wyniki branży dóbr luksusowych
Przychody ze sprzedaży 100 największych firm z sektora dóbr luksusowych wyniosły w minionym roku obrotowym 281 mld dolarów, o ponad 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Liderem pozostaje francuski koncern LVMH, w którego portfolio znajdują się marki, takie jak Louis Vuitton czy Marc Jacobs. Na drugim miejscu pojawiła się kolejna francuska spółka – Kering SA, właściciel marek Gucci czy Saint Laurent. Na podium, podobnie jak rok temu, znalazł się także amerykański koncern kosmetyczny Estee Lauder. Po raz pierwszy w ciągu siedmiu edycji raportu dziesięć wiodących firm z sektora dóbr luksusowych wygenerowało ponad połowę całkowitej sprzedaży osiągniętej przez firmy z grupy Top100.
Okazuje się, że spośród wszystkich sektorów to właśnie sektor dóbr luksusowych osiągnął najlepsze wyniki sprzedażowe w roku obrotowym 2019, przy 12,8 proc. wzroście sprzedaży, z czego jedną trzecią całkowitej sprzedaży wygenerowało dziesięć wiodących spółek z grupy Top100. Za wcześnie jednak jest na całościową ocenę wpływu finansowego pandemii, nie wiadomo też, czy koncentracja sektora dóbr luksusowych będzie nadal postępować.
- Pandemia dobitnie pokazała markom luksusowym, że muszą odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości. Pomimo początkowej niechęci, firmy zainwestowały w nowe technologie wspomagające zakupy online. Należy jednak zaznaczyć, że unikatowe doświadczenie związane z wizytą w sklepie nadal jest pożądane przez klientów. To właśnie odpowiednio zaimplementowana strategia omnichannel pozwoli na bezpieczny powrót do sklepów przy zachowaniu zasad społecznego dystansu, nie zapominając przy tym o zapewnieniu odpowiednich wrażeń konsumenckich - podsumowuje Bartek Bobczyński, Dyrektor, Deloitte Digital.
Pobierz pdf z raportem ecommerce 2021
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads
Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨
Tworzymy wyróżniające,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »