ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dzisiaj o osiąganiu przewagi konkurencyjnej w branży e-commerce decydują detale. Jednym z nich jest proces sprzedaży internetowej . Można ją uzyskać m.in. dzięki integracji witryny z platformą logistyczną.
Dzisiaj o osiąganiu przewagi konkurencyjnej w branży e-commerce decydują detale. Jednym z nich jest proces sprzedaży internetowej . Można ją uzyskać m.in. dzięki integracji witryny z platformą logistyczną.
Prowadzenie handlu w sieci pozwala przełamać bariery związane z ograniczonym terytorialnie zasięgiem sprzedaży. Wyjście poza dotychczasową grupę klientów, związaną z określonym miejscem, to duża szansa, ale także spore wyzwanie.
Zakupy w sieci rządzą
Jak wykazał raport firmy analitycznej PMR wartość rynku e-commerce w 2021 roku wyniosła 111,2 miliarda złotych, w tym 62,5 miliarda w części odnoszącej się do sprzedaży produktów. Według przewidywań na koniec 2022 roku całkowita wartość rynku wzrośnie do ponad 124 miliardów, w tym 66 miliardów w segmencie produktowym.
Dużym impulsem do rozwoju tego rynku była ogólna sytuacja z ostatnich kilku lat. Światowy lockdown związany z wybuchem pandemii COVID-19 spowodował, że wiele biznesów sprzedażowych musiało błyskawicznie przystosować się do nowych warunków. Sporo firm, które do tej pory trzymały się wyłącznie tradycyjnych, stacjonarnych kanałów sprzedaży, aby przetrwać, otworzyło się na internet. Sprzedaż online stała się ich rzeczywistością.
Ogromne znacznie, jeśli chodzi o dynamikę rozwoju rynku e-commerce, ma wykształcenie się i utrwalanie nowych nawyków konsumenckich. Ludzie coraz częściej realizują swoje potrzeby zakupowe w sieci, ponieważ do tego przywykli.
Według raportu „Digital 2022 Global Overview” opracowanego przez We Are Social oraz Hootsuite średni czas korzystania z internetu przez światowego użytkownika w 2021 roku wyniósł 6 godzin i 58 minut. Natomiast 58,4 procent internautów przynajmniej raz w tygodniu korzystało ze sprzedaży online.
A jak wygląda to w Polsce?
Dane zawarte w raporcie Gemius pt. „E-commerce w Polsce 2021” wskazują, że 77 procent polskich internautów dokonało w 2021 roku przynajmniej jednego zakupu drogą online.
Dynamika rozwoju rynku sprzedaży internetowej jest mocno sprzężona z postępem w dziedzinie nowych technologii internetowych. Coraz funkcjonalniejsze systemy sprzedaży (np. umożliwiające połączenie sklepu internetowego z systemami płatności), czy bardziej zaawansowane aplikacje mobilne pozwalają usprawnić zarówno proces kupowania przez klienta, jak i szybszą realizację zamówień przez sprzedawcę.
Masz sklep internetowy? Postaw na zadowolenie klienta
Kluczowe w prowadzeniu sprzedaży online jest zaprojektowanie sklepu internetowego, aby odwiedzający go użytkownicy zostawali klientami składającymi zamówienia. Dlatego przede wszystkim strona sklepu nie powinna swoją warstwą wizualną odrzucać odwiedzających ją internautów. Jej obsługa powinna być maksymalnie intuicyjna, zgodnie z wyznacznikami UX (User Experience), czyli projektowania pozytywnego doświadczenia użytkownika. Kluczowe jest kilka pierwszy sekund kontaktu internauty z witryną. Na profesjonalnym sklepie internetowym, w tym czasie powinien zainteresować się ofertą sklepu albo odnaleźć to, czego w nim szuka. Jeżeli prezentacja produktów będzie nieatrakcyjna, a interfejs wyszukiwania toporny, to użytkownik może szybko się zniechęcić, opuścić witrynę i próbować zrealizować swoją konsumpcyjną potrzebę u konkurencji.
W sytuacji, gdy użytkownik napotka problem i zamiast opuścić stronę będzie chciał go rozwiązać, musi mieć możliwość szybkiego oraz łatwego kontaktu z profesjonalną obsługą klienta. Sprawnie działające kanały komunikacji pozwolą takiej osobie szybko pokonać trudności czy uzyskać potrzebne informacje, co może wzbudzić u niej poczucie zaufania w stosunku do sklepu, a tym samym zwiększyć szansę na dokonanie zakupu. Dlatego warto zapewnić możliwość integracji sklepu z najpopularniejszymi komunikatorami internetowymi.
Kiedy użytkownik już stanie się klientem, to istotne jest to, aby proces sprzedaży internetowej był maksymalnie zautomatyzowany. Zamawiający powinien móc nabyć produkt szybko, bez wykonywania wielu czynności. Chodzi nie tylko o zaoszczędzenie jego czasu, ale także o minimalizację ryzyka (wzrasta ono, gdy proces składania zamówienia się wydłuża) odstąpienia od finalizacji transakcji.
Warto pamiętać, że zadowolony klient jest najlepszym marketerem produktu i sklepu, w którym można ten produkt nabyć. Jeśli nabywca towaru będzie zadowolony z całego procesu zamówienie – realizacja – dostawa, to nie tylko wróci, żeby ponownie zrobić zakupy, ale także poleci sklep swoim znajomym. System rekomendacyjny oparty na zaufaniu to jeden z najskuteczniejszych i jednocześnie najtrwalszych środków promocyjnych, który wpływa na pozyskanie nowych klientów sklepu.
Podstawą sprawnego funkcjonowania sklepu internetowego jest skuteczna obsługa zamówień. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj logistyka. Praktycznie każdy sklep internetowy potrzebuje oferować szybką wysyłkę swoich produktów do klienta. Możliwość wgrania jednej wtyczki do sklepu daje możliwość oferowania wiele firm kurierskich dla klienta. Szeroki wachlarz kurierów dla klienta może wpłynąć na jego decyzję zakupową.
Klienci podczas robienia zakupów online w dużej mierze kierują się emocjami. Racjonalność włącza się wówczas, gdy przychodzi moment wyboru metody dostawy. Wtedy trzeba przemyśleć, która opcja będzie najlepsza (czyli najszybsza, najtańsza, najwygodniejsza). Dlatego warto klientom zaoferować wiele możliwości wysyłkowych, z których wybiorą tę dla siebie najodpowiedniejszą. Można to zrobić poprzez integrację sklepu online z platformą logistyczną.
Integracja sklepu internetowego z firmami kurierskimi
Przykładem takiej platformy jest epaka.pl, która umożliwia porównanie usług największych firm kurierskich w kraju (m.in. DPD, DHL, UPS, FedEx GLS, InPost), a także szybkie nadanie przesyłki z dowolnego miejsca za pośrednictwem wybranego przewoźnika. To jednak nie wszystko. Epaka.pl dysponuje ponad 300 stacjonarnymi, dobrze zlokalizowanymi punktami nadania i odbioru przesyłek, w których dostępne są wszelkie materiały niezbędne do bezpiecznego zapakowania wysyłanego produktu.
Jeśli chodzi o rozwiązania techniczne, to epaka.pl umożliwia bezpłatną integrację sklepu internetowego. Jest kompatybilna z najpopularniejszymi systemami zarządzania treścią (CMS) służącymi do obsługi sklepów. Mowa tutaj m.in. o takich platformach jak: ClickShop, Shoper, iStore, Sklepicom, Eshop, Shoplo, PrestaShop, Woocommerce, Magento, 100sklepow, Sky-shop, IAI Shop. Sam proces integracji sklepu internetowego z epaka.pl nie jest skomplikowany, nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, a w przypadku wystąpienia jakiejś trudności wystarczy zajrzeć do poradnika, który można pobrać ze strony platformy.
Pełna integracja - prosto i szybko z epaka.pl
Najpopularniejszą platformą gdzie wykorzystywana jest wtyczka epaka.pl jest Woocommerce. W ten sposób łatwo stworzyć swój sklep internetowy. Sklep internetowy woocomerce połączysz z epaka.pl jedną wtyczką, a dzięki temu będziesz w stanie oferować 15 firm kurierskich dla swoich klientów. Integracja zajmuje kilka minut.
https://www.youtube.com/watch?v=isOW-Pak02s&feature=emb_title
Nowi klienci sklepu to nowe zamówienia. Ich import jest prosty i szybki. Dzięki udostępnieniu klucza API można zintegrować np. sklep internetowy Woocommerce z epaka.pl bezpośrednio, bez konieczności późniejszego ręcznego wypełniania formularzy zamówień oraz używania do ich obsługi osobnego panelu zarządzania. To wszystko sprawia, że prowadzenie sklepu staje się znacznie łatwiejsze.
Pobierz ebook "Ebook: Jak skutecznie sprzedawać w internecie"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»