8.02.2019 / Biznes
 

Spotify generuje zysk w wysokości 94 mln euro, ale w kolejnym roku zapowiada stratę

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Spotify czwarty kwartał 2018 roku zamknął przychodami w wysokości 1,49 mld euro, co stanowi wzrost o 30 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk spółki - pierwszy w jej historii (jeszcze rok temu była strata na poziomie 87 mln euro) - wyniósł z kolei 94 mln euro. Większość źródeł przychodów stanowiły opłaty subskrypcyjne (1,32 mld euro), na reklamach serwis zarobił 175 mln euro.

- Po raz pierwszy w historii firmy, dochód operacyjny, dochód netto i wolne przepływy pieniężne (FCFF) były dodatnie - napisał Spotify w liście do akcjonariuszy. Firma ostrzegła jednak, że w kolejnym roku może znowu odnotować stratę, tym razem na poziomie 200 - 360 milionów euro.

Ogólna liczba użytkowników Spotify to 207 mln osób, z czego 96 mln to użytkownicy premium, czyli płacący abonament. Wzrost - o 8 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału - w dużej mierze przypisywany jest kampanii promującej Spotify na Google Home i corocznej wakacyjnej kampanii Spotify Wrapped. - Przyniosła ona 28 milionów użytkowników w ciągu jednego tygodnia i wygenerowała ponad pięć miliardów streamów "Your Top Songs 2018" - poinformowała firma.

Najwięcej miesięcznych aktywnych użytkowników (MAU) pochodzi z Europy (36 proc.), z Ameryki Północnej (30 proc.) i Ameryki Łacińskiej (22 proc.). W sumie europejscy użytkownicy opłacają 40 proc. subskrypcji. 

Spotify poinformowało również, że 300 tys. twórców wykorzystało Spotify for Artists, platformę do zarządzania profilami artystów, która umożliwia np. przeglądanie analiz dotyczących ich słuchaczy i wydawnictw. Ponad 1000 użytkowników na całym świecie poprosiło o dostęp do wersji beta w ciągu pierwszych dwóch tygodni od jej premiery. 

W oddzielnym komunikacie Spotify ogłosiła, że przejmuje startupy Gimlet Media i Anchor, które zajmują się podcastami. - Rosnąca popularność podcastów w Spotify to kierunek, który napędza wzrosty, zwiększa zaangażowanie użytkowników, zmniejsza liczbę rezygnacji, przyspiesza wzrost przychodów oraz podnosi marże. Zamierzamy wcielić tę strategię w życie w 2019 roku, zarówno w ramach pozyskiwania ekskluzywnych treści, jak i zwiększania inwestycji w produkcję treści własnych.

 

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.