24.03.2017 / Biznes
 

Strony WWW firmy zamawiają na ostatnią chwilę i rzadko zlecają, aby były responsywne

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© Olivier Le Moal - Fotolia
© Olivier Le Moal - Fotolia

Przedsiębiorstwa chcą budować w ramach swojej strony WWW interaktywne narzędzie komunikacji z klientem, ale nie zawsze zwracają uwagę na potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych. Rzadko decydują się na prowadzenie eksperckiego bloga tematycznego - wynika z badania Oferteo.pl.

Z analizy zapytań złożonych w serwisie Oferteo.pl, łączącym w czasie rzeczywistym osoby poszukujące usług z ich dostawcami, wynika, że zdecydowanie najczęściej firmy chcą budować stronę internetową od podstaw – wskazało tak 78 proc. z nich. Znacznie rzadziej przedsiębiorstwa decydują się na przebudowę już istniejącej strony (11 proc.). Samym projektem graficznym strony było zainteresowanych 3 proc. korzystających z Oferteo firm, 2 proc. potrzebowało tylko zakodowania strony WWW.

Najczęściej przedmiotem zlecenia jest ogólna strona firmowa. Potrzebę jej stworzenia lub przebudowania zgłosiło 53 proc. badanych. Poza tym firmy były zainteresowane m.in. przygotowaniem na ich potrzeby sklepu internetowego (9 proc. wskazań) czy serwisu tematycznego (7 proc.). Tylko 3 proc. z nich wskazało, że chce stworzyć firmowego bloga. Może być to o tyle zaskakujące, że blog uważany jest za jedno z podstawowych i najważniejszych narzędzi służących kreowaniu marki. Ponadto odpowiednio prowadzony blog ma istotne znaczenie pod kątem SEO.

Firmy badane przez Oferteo wskazywały również, jakie funkcjonalności chcą wdrożyć na swoich stronach. Najczęściej oczekiwana była możliwość edytowania strony przez firmę (23 proc.).

W dalszej kolejności firmy wskazywały, że chciałyby, aby na stronie działał formularz kontaktowy (20 proc. wskazań), 10 proc. odpowiedzi dotyczyło możliwości rejestrowania się użytkowników, 8 proc. – umożliwienia im dodawania komentarzy, a 4 proc. – zbudowania forum.

- To pozytywne zjawisko, które pokazuje, że firmom zależy na dwustronnej komunikacji z klientem – zauważa Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Warto również zauważyć, że tylko 17 proc. wskazań padło na przygotowanie wersji strony na urządzenia mobilne, a 6 proc. – na responsywność. Jest to o tyle ważne, że internauci coraz częściej przeglądają strony www, korzystając z tabletów i smartfonów, a według danych przedstawionych przez firmę StatCounter w październiku 2016 roku ich odsetek wyniósł ponad 51 proc. Tym samym po raz pierwszy liczba użytkowników korzystających z mobile przewyższyła liczbę tych, którzy korzystają z internetu na komputerze. W dodatku w Polsce liczba odsłon stron na tabletach i smartfonach wyniosła w tym samym okresie ponad 60 proc.

Firmy chcą, aby realizacja ich zlecenia na wykonanie strony WWW rozpoczęła się jak najszybciej – najczęściej w ciągu miesiąca, co zadeklarowało 87 proc. firm. Tylko co dziesiąta firma wskazała, że może się to stać w ciągu trzech miesięcy, 2 proc. – za 3 miesiące lub później, a 1 proc. jeszcze nie zadecydował o terminie.

Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy niespełna 700 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2016 roku przez podmioty zlecające wykonanie bądź przebudowę strony www.
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.