13.08.2018 / Biznes
 

Technologia blockchain zadebiutowała w polskich nieruchomościach

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Fot. Rawpixel - Fotolia.com
Fot. Rawpixel - Fotolia.com

Polski startup ShareSpace, zapewniający najemcom rozwiązania z zakresu szybkiego dostępu i zarządzania procesem wynajmu biur serwisowanych i coworkingowych, doprowadził do przeprowadzenia transakcji z wykorzystaniem technologii blockchain w oparciu o rozwiązanie Atende.

Dostęp, weryfikacja oraz walidacja dokumentów i ustaleń komercyjnych odbywa się za pomocą zdecentralizowanej platformy, co znacząco skraca czas negocjacji i jednocześnie zachowuje gwarancje bezpieczeństwa całego procesu online, nawet przy zaangażowaniu wielu podmiotów. 

Przeprowadzenie pierwszej transakcji było możliwe dzięki zaangażowaniu pionierskiej grupy roboczej. O szczegółowy opis scenariuszy testowych i przypadków testowych aplikacji weryfikujących zgodność transakcji, opartej na blockchain z wymaganiami funkcjonalnymi zadbała, notowana na GPW, spółka Atende SA specjalizująca się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań informatycznych z zakresu infrastruktury IT oraz innowacyjnego oprogramowania. 

- Blockchain w procesie realizacji umów najmu jest więcej niż zasadny. Dzięki atrybutowi niezmienności zapisanych w blockchain informacji, wszystkie strony transakcji mają pewność odnośnie powziętych uzgodnień. Taki sposób zapisu uznaje się za spełniający wymogi tak zwanego trwałego nośnika. Rozwiązanie Atende zakłada ponadto istnienie tzw. węzłów zaufanych podnoszących dodatkowo bezpieczeństwo transakcji. W omawianym przedsięwzięciu wzięły udział węzły sieci blockchain  zarówno ShareSpace jak i Atende, ale także zaufany węzeł kancelarii Hogan Lovells – komentuje Michał Legumina, Dyrektor Działu Innowacji i Rozwoju w Atende SA.

Nad prawidłowym przebiegiem transakcji czuwał Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, odpowiedzialny za rozwój nauki w całym kraju, zajmujący się między innymi badaniami z pogranicza, informatyki, matematyki i ekonometrii, oraz wiodący ekspert technologii blockchain – Profesor Instytutu Informatyki, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Dziembowski. 

O obsługę prawną podstaw do zrealizowania transakcji oraz o realizację projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi zadbała międzynarodowa firma Hogan Lovells. Z kolei w transakcję z zakresu analizy biznesowo-rynkowej oraz utrzymania najwyższych standardów najmu nieruchomości komercyjnych była zaangażowana międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

Jedną ze stron transakcji był Business Link, oferujący dostęp do społeczności biznesowej startupów i korporacji, a najemcą była firma Ricoh.

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.