7.09.2017 / Biznes
 

Telewizja Polsat wie, jak zarabiać na festiwalach muzycznych

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Z najnowszej analizy domu mediowego MullenLowe MediaHub wynika, że telewizja Polsat najlepiej radzi sobie z monetyzowaniem festiwalowych transmisji. W latach 2012 – 2017 zarobiła na nich cennikowo ponad 130 mln zł, co oznacza, że kilkakrotnie przebiła konkurencję. Stacja oferowała także rekordowe średnie ceny spotów – najdroższe 30 sekund kosztowało w niej nawet ponad 61 tys. zł.

63540_1.png

Wydarzenia z udziałem gwiazd estrady od lat cieszą się dużą popularnością wśród polskich widzów i mogą przynosić stacjom telewizyjnym ogromne zyski z reklam. - W latach 2012-2016 to Polsat był zdecydowanym liderem przychodów z reklam emitowanych w swoich festiwalowych pasmach. Dzięki wyższym oglądalnościom tych formatów, niż np.  festiwalu w Opolu  (nawet do 90%), stacja mogła sobie pozwolić na dyktowanie wyższych cen spotów przy tych wydarzeniach. Jednocześnie emitowała ich największa liczbę, co bezpośrednio przekładało się na zarobki stacji – wyjaśnia Michał Bakalarczyk, ekspert rynku TV z MullenLowe MediaHub.

Dom mediowy MullenLowe MediaHub przeanalizował przychody reklamowe stacji telewizyjnych z tego typu formatów. Liderem jest Polsat, który ma w swoim portfolio najwięcej muzycznych wydarzeń: Top of the Top Festival, Top Trendy, Polsat Superhit Festiwal, czy tegoroczny format - Festiwal Weselnych Przebojów. W tym roku najwięcej reklamowych pieniędzy przyniósł mu Polsat Superhit Festiwal (20,1 mln zł). 

Festiwal polskiej piosenki w Opolu  jest sztandarowym formatem publicznej telewizji. W ubiegłym roku stacja TVP1 zarobiła na reklamach emitowanych przy jego transmisji 6,8 mln zł – w 2013 r. zyski reklamowe z Opola wyniosły blisko 2 mln więcej. W tym roku Opole odbędzie się w połowie września, ale stacja zrobiła eksperyment z zupełnie nową letnią propozycją muzyczną - „Gwiazdy Letniego Nieba”, na której zarobiła zaledwie 340 tys. zł. - Mimo obiecujących oglądalności programu w szerokiej grupie, oglądalność breaków reklamowych przy tym wydarzeniu była 3-krotnie niższe niż u konkurentów – mówi Michał Bakalarczyk.

W tym roku także stacja TVN zaoferowała swoim widzom muzyczne show z udziałem gwiazd – słynny Top of the Top Festiwal tym razem odbył się pod jego patronatem. Przychody TVN (3,2 mln zł) były jednak niższe niż te, które osiągnął 6 lat temu Polsat (4,6 mln zł). - Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie widzów, można przypuszczać, że stacja nie doszacowała wyników i zaproponowała zbyt niskie ceny spotów – wyjaśnia Bakalarczyk. 

Polsat oferował także rekordowe średnie ceny za 30 - sekundowy spot. Przy Top Trendy Festiwalu trzeba było za niego zapłacić 61, 4 tys zł. Na drugim miejscu w badanym okresie ukształtowała się średnia cena spotu przy Polsat Superhit Festiwalu – 58,5 tys zł, także trzecia i czwarta pozycja w tym rankingu należy do Polsatu – 53,3 tys zł za 30 sekund przy TOP Trendy 2013 i 52,2 tys zł za spot przy Polsat Superhit Festiwal 2013. Konkurencja znalazła się dopiero na 5 pozycji. Koszt 30-sekundowego spotu w TVP1 przy festiwalu Opole 2013 wyniósł 39,1 tys zł. 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.