23.01.2019 / Biznes
 

To koniec Google News w Europie? Gigant rozważa wycofanie usługi

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
źródło: Google (materiały prasowe)
źródło: Google (materiały prasowe)

Unia Europejska od miesięcy debatuje nad zmianami w prawie autorskim i - jak na razie - daleka jest od konsensusu. Najwięcej kontrowersji budzą kwestie związane z art. 11, nazywanym "podatkiem od linków" i art. 13, który przerzuca odpowiedzialność za przestrzeganie praw autorskich na platformy. Oba uderzają w Google, ale - o ile YouTube aktywnie walczy o odrzucenie "trzynastki", o tyle Google News - z powodu "jedenastki" - może z Europy zwyczajnie zniknąć. 

Artykuł 11 wymaga od Google i innych firm, które treści nie tworzą, ale zarabiają na ich udostępnianiu, zawierania umów licencyjnych z właścicielami praw autorskich. Zmiany mają umożliwić wydawcom, zwłaszcza prasowym, zarabianie na swoich treściach. Dzisiaj wyszukiwarki lub agregatory (takie jak Google News) pokazują ich fragmenty u siebie, z linkiem do źródła. Wydawcy utrzymują jednak, że wiele użytkowników zadowala się jedynie zaprezentowanym tam wyimkiem i nie przechodzi do tekstu źródłowego. A w takim modelu nie są w stanie skutecznie monetyzować treści, które sami wytworzyli. 

Właściciele praw autorskich na ten model narzekają nie od dzisiaj, a na Google News - ze względu na skalę - szczególnie. Jak na razie jednak ich działania nie przyniosły wiele pożytku. Sprawa była głośna w Niemczech, gdzie po wprowadzeniu opłat licencyjnych za linkowane treści Google zmniejszyło ich widoczność, co odbiło się na zasięgu artykułów; oraz w Hiszpanii, z której Google zwyczajnie się wyniosło. Z badań, zrealizowanych trzy lata później, wynikało, że ogólna konsumpcja mediów spadła w wyniku tej decyzji o ok. 20 proc., na czym ucierpieli najbardziej lokalni wydawcy. 

Czy jednak analogiczna sytuacja może powtórzyć się w Europie? Niekoniecznie. Po pierwsze, unijny rynek jest większy niż ujmowane osobno niemiecki czy hiszpański, więc Google dwa razy zastanowi się, zanim zdecyduje się na taki pokaz siły. Może stracić? Tak, mimo że rzeczywiście na treściach wydawców bezpośrednio nie zarabia, to użytkownicy często dzięki nim wracają do wyszukiwarki w poszukiwaniu dodatkowych informacji. Po drugie - sytuacja na rynku reklamowym mocno się od 2014 roku zmieniła.  

Przede wszystkim, nie sprawdziły się nadzieje na to, że przychody z reklamy internetowej, której udział w rynku nieustannie rośnie, przełożą się na sytuacje wydawców. Beneficjentem rynkowych wzrostów są bowiem przede wszystkim Facebook i Google. Wydawcy w poszukiwaniu innych modeli biznesowych zwracają się w stronę płatnych subskrypcji, a wtedy obecność w agregatorach budujących zasięg nie jest tak istotna jak budowanie lojalności odbiorcy do marki.  Obecność w agregacie może nawet przeszkadzać, choć - owszem - głównie znanym markom. 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.