11.04.2018 / Biznes
 

Trybunał Sprawiedliwości uznał Ubera za firmę transportową

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
fot. Press Kit Uber
fot. Press Kit Uber

Sprawa dotyczy najtańszej wersji, czyli Uber Pop, w ramach której do przewozu osób nie są potrzebne żadne koncesje. Uber twierdził, że nie organizuje usług transportu, a jedynie dostarcza aplikację, z której korzystają zainteresowani, co nie jest zakazane. Trybunał nie przychylił się jednak do tej argumentacji. 

- W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał rozstrzygnął, że państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności transportowej takiej jak Uber Pop i ścigać ją na drodze karnej bez konieczności uprzedniego notyfikowania Komisji projektu aktu prawa zakazującego prowadzenia takiej działalności - oświadczył TSUE. 

Sędziowie unijnego Trybunału w Luksemburgu uznali Ubera za firmę transportową w grudniu ubiegłego roku rozstrzygając hiszpański spór. Wczoraj podtrzymali swój osąd, zaznaczając, że usługa Uber Pop we Francji jest taka sama jak ta w Hiszpanii. Po tym orzeczeniu sąd w Lille i będzie mógł nadal prowadzić sprawę i rozstrzygać o ewentualnych karach wobec zarządzających francuskim Uberem.

W Polsce oraz krajach bałtyckich usługa Uber Pop została w grudniu 2017 roku zmieniona na usługę UberX, bo "w porównaniu do poprzedniej usługi, UberX ma nowe funkcjonalności - cena znana z góry, jeszcze przed zamówieniem przejazdu (w całej Polsce) oraz możliwość płatności gotówkowych (w Warszawie). Wymagania wobec kierowców różnią się jednak w zależności od kraju. W niektórych, tam gdzie usługa Uber Pop została zakazana, Uber X funkcjonuje wyłącznie w oparciu o licencjonowanych kierowców. 
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
TAGI

uber


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.