14.01.2016 / Biznes
 

W sieci wymieniamy już około 1/5 tego co w kantorach stacjonarnych

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
fot. apops Fotolia.com
fot. apops Fotolia.com

W sieci wymieniamy już około 1/5 tego co w kantorach stacjonarnych. Currency One szacuje, że obroty kantorów internetowych w następnym roku będą nadal rosnąć i zwiększą się o około 20 proc. Tym samym branża ta w 2016 r. może być warta około 38 mld zł.

Zeszły rok był dość trudny dla kantorów internetowych. Najpierw zawirowania na franku w styczniu 2015 r., potem obniżenie spreadów na tej walucie przez banki, następnie uruchamianie przez kilka banków platform wymiany walut -  to wszystko wpłynęło na branżę.  Kantory internetowe nie pozostały jednak bierne wobec tych działań.

- Zaufanie do nas jest podstawą, więc rozpoczęliśmy starania o licencję instytucji płatniczej KNF i otrzymaliśmy ją w lipcu zeszłego roku. Postawiliśmy także na nowe wersje serwisów, aplikacje mobilne, szersze funkcjonalności – wylicza Łukasz Olek z zarządu Currency One, odpowiedzialny za rozwój serwisów. - Co jednak najistotniejsze dla klientów, spready w sieci są nadal bardzo konkurencyjne wobec bankowych i kantorowych.

38 miliardów w sieci

Currency One SA, operator InternetowyKantor.pl i Walutomatu, szacuje, że kantory internetowe wciąż będą się rozwijać, ale tempo tego wzrostu może być nieco mniejsze niż w poprzednich 2-3 latach. Nie znaczy to jednak, że będzie małe.- Rynek kantorów internetowych ma już prawie 7 lat. Obserwujemy dokładnie coroczne wyniki branży i szacujemy, że obroty w 2016 roku mogą wynieść ok 38 mld zł, co stanowi wzrost o ok 20 proc. w stosunku do tego roku. Większość obrotów generują jednak największe firmy na rynku, z pierwszej piątki – mówi Ł. Olek.

Stacjonarne wciąż silne

Wg danych NBP obroty stacjonarnych kantorów internetowych w 2014 r. osiągnęły 158,1 mld zł. Rynek, który zagarnęły rok temu internetowe serwisy (ok. 33 mld w 2014r.) to więc około 20 proc. Szacunki Currency One pokazują, że liczba ta może się zwiększać z roku na rok.

Przykładowo w 2015 r. w serwisie Internetowykantor.pl liczba klientów wzrosła o 24 proc. i osiągnęła ponad 200 tys. W Walutomacie w 2015 r. przybyło aż 34 proc. wymieniających (obecnie 177 tys.). Roczne obroty obu serwisów były rekordowe i wyniosły 13 mld zł. Tym samym wzrosły o 25 proc. w stosunku do 2014 r.

Jaki będzie ten rok?

Nadchodzący rok nie powinien przynieść większych przełomów w branży, mówią eksperci. Mogą pojawić się kolejne platformy bankowe. Serwisy będą stawiały na rozwój funkcjonalności i atrakcyjność dla klienta, nie tylko cenową. Biznes ten będzie też na większą skalę wykraczał poza granice Polski. – My zdecydowaliśmy się już w zeszłym roku na rozwój międzynarodowy i uruchomiliśmy platformę Valuto.com, która umożliwia błyskawiczne i natychmiastowe płatności międzynarodowe. Wiemy, że inne czołowe kantory także chcą iść w tę stronę – mówi Ł. Olek.

Obecnie na rynku funkcjonuje ok 50 kantorów internetowych. Z roku na rok notują wzrost obrotów. Pojawili się też nowi gracze, ale nie zdołali się przebić do ścisłej czołówki, która już od lat jest taka sama. Wiodące firmy w minionym roku tylko umocniły swoją pozycję. Zapowiada się więc stabilizacja w branży.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (4)
totorek
1. totorek, 194.149.88.*, 14.01.2016 / 13:03
według mnie e-kanotry już dawno powinny zdominować ich stacjonarne odpowiedniki. Są tańsze i wygodne, a poza tym nie muszę bać się o fałszerstwa. Od dawna z nich korzystam i prawdopodobnie korzystać będę - bardzo często sprawdzam kursy na stronach porównywarek, takich jak http://kantorbox.pl
ciekawe
2. ciekawe, 82.177.93.*, 15.01.2016 / 10:36
na rynku jest miejsce i dla jednych i drugich. sama wymieniam mniejsze kwoty w stacjonarnych, a raty w internetowym
lady makbet
3. lady makbet, 85.11.108.*, 22.04.2016 / 12:07
jeszcze niedawno znajomi łapali się za głowy że korzystam z wymieniam walutę w kantorze elektronicznym. Nie sądziłam że rynek ten jest taki duży, raczej że świadomość korzyści jakie można odnieść wśród ludzi jest bardzo nieprzeciętnie niska
lady makbet
4. lady makbet, 85.11.108.*, 22.04.2016 / 12:09
wymieniałam w http://kantoronline.pl a więc jak widzę w czołówce
ciekawe czy inne kantory oferują coś poza atrakcyjnym kursem?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.