15.03.2017 / Biznes
 

WP.TV rozwija się wolniej niż zakładano, ale Jacek Świderski uspokaja. W niecodzienny sposób

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 

Listy do akcjonariuszy z reguły nie są porywającą lekturą, bo trudno wyłuskać z nich coś ponad PR-owo-korporacyjną nowomowę. Na tym tle twórczość prezesa Wirtualnej Polski, Jacka Świderskiego, mocno się wyróżnia. PR-owej treści w jego liście co prawda nie brakuje, ale już forma jest co najmniej zastanawiająca. Tylko że inwestorzy zamiast kwiecistych porównań, oczekiwali chyba lepszych wieści na temat telewizji WP.tv, która jest jednym z flagowych projektów holdingu. Nie uspokoiły ich nawet 53 miliony złotych, jakie Grupa zarobiła w 2016 roku. 

List Świderskiego zaczyna się jednak obiecująco. „Słój przyrostu rocznego ebitdowego pnia Wirtualnej Polski, nie ustępuje swoją szerokością, pierwszym dwóm rocznikom kończącej się trzyletniej kadencji obecnego zarządu". Potem też jest dobrze: "nasza spółka – niewrażliwa na porywiste wiatry legislacyjne jak pień drzewa na zmęczenie – znajduje się w miejscu i kondycji, które stawialiśmy sobie za cel". Dlaczego więc kurs akcji WPH pod koniec wczorajszej sesji spadł?

Inwestorzy mogą obawiać się m.in. tego, że ambitne plany związane z rozwojem telewizji WP.tv nie zostaną zrealizowane. Kanał jeszcze długo nie będzie rentowny, ale nie byłoby to takim problemem, gdyby jego oglądalność rosła szybciej. Na razie, po trzech miesiącach ma 0,15-proc. udział w rynku i nie wiadomo, czy zakładane 0,5-0,6 proc. na koniec 2017 zostanie osiągnięte. Prezes Świderski nie ukrywa bowiem, że to dla WP wciąż czas "zdobywania kompetencji", a nakłonienie użytkowników do zmiany nawyków w telewizji zajmuje więcej czasu niż w internecie.

Łukasz Luberadzki,M&A Advisor, Aventis Capital

Spadek notowań o ok. 2,6% po ogłoszeniu wyników WPH S.A. prawdopodobnie wynikał z:

  • Niższego poziomu EBITDA za 4 kw. od konsensu,
  • Niższych od prognozowanych przez zarząd wyników oglądalności kanału telewizyjnego WP oraz obaw inwestorów co do wyników oglądalności w przyszłości (m.in. z uwagi na brak obecności na platformie Cyfrowego Polsatu),
  • Prognozowanego słabnącego tempa wzrostu przychodów z reklam (na poziomie stopy wzrostu całego rynku reklamy online w Polsce).

 

 

 

Zarząd spółki zdaje sobie sprawę ze znaczenia Wp.tv i, jednocześnie z publikacją wyników finansowych, zapowiedział zmiany zarówno w ofercie stacji, jak i w zespole odpowiedzialnym za jej przygotowanie. Telewizja WP.tv, nadawana dotychczas za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej (MUX8) oraz u wybranych operatorów kablowych takich jak UPC, Vectra, Netia, Toya i Inea, od dzisiaj ma być dostępna także dla wszystkich abonentów platformy nc+, choć wciąż nie ma jej na platformie Cyfrowego Polsatu (Biuro Prasowe Cyfrowego Polsatu nie odpowiedziało na nasze pytanie, dlaczego). Także od dzisiaj stanowisko dyrektora programowego stacji obejmie Barbara Bilińska, wcześniej związana m.in. z ZOOM.tv, TVP, Discovery Polska.

Na razie jednak inwestorzy pozostają najwyraźniej nieufni, mimo że całościowe wyniki WPH za 2016 roku wyglądają bardzo dobrze. Spółka zanotowała ponad 50 milionów złotych czystego zysku (więcej przeczytasz TUTAJ), a co ważniejsze z powodzeniem realizuje plan dywersyfikacji źródeł przychodów. Połowa z nich już w 2017 roku ma pochodzić z działalności e-commerce, a połowa z reklamy. 

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.