22.11.2017 / Biznes / Bezpieczeństwo
 

Wyciekły dane 57 milionów użytkowników Ubera...

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
fot. Press Kit Uber
fot. Press Kit Uber

Atak hakerski, wyniku którego w niepowołane ręce trafiły dane 57 milionów osób korzystających z usług przewoźnika, miał miejsca w ubiegłym roku, ale ówczesny prezes firmy Travis Kalanick, zdecydował, że lepiej będzie o tym milczeć. Sprawę ujawnił nowy prezes - Dara Khosrowshahi. Zastąpił on Kalanicka w sierpniu tego roku.

W ręce przestępców wpadły nazwiska, numery telefonów i adresy mailowe głównie klientów Ubera, ale także 600 tysięcy kierowców pracujących dla tej firmy w Stanach Zjednoczonych. W ich przypadku - oprócz wymienionych - wyciekły też numery prawa jazdy. Co ważne i co podkreśla usilnie Uber - numery kont bankowych czy kart płatniczych i historia podróży cały czas pozostawały bezpieczne. Uber poinformował również, że przestępców ujęto niedługo po ataku.

Niepokojący jednak jednak fakt, że w ogóle do niego doszło. Khosrowshahi zapewnia jednak, że incydent nie naruszył głównego systemu komputerowego firmy (dane, które wyciekły były przechowywane w zewnętrznej chmurze), a osoby odpowiedzialne za dopuszczenie do ataku już nie pracują w Uberze. 

Sprawa nie jest jednak tak prosta jak mogłoby się wydawać. Agencja Bloomberg informuje bowiem, że firma zapłaciła hakerom 100 tys. dolarów okupu w zamian za zniszczenie skradzionych danych, przy czym nie jest jasne, w jaki sposób upewniła się, że tak się stało. Niejasnych jest zresztą więcej kwestii, bo Uber nie potwierdza doniesień o okupie. 

Jeśli wersja Bloomberga jest prawdziwa, to znaczy firma dopuściła do ataku, zapłaciła okup, a następnie utajniła całą sprawę, konsekwencje mogą być poważne - łącznie z odpowiedzialnością karną. 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.