27.05.2010 / Biznes
 

Znów samobójstwo w Foxconn. Będą ochronne siatki wokół fabryk

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
fot. Bert Van Dijk/CC/Flickr.com
fot. Bert Van Dijk/CC/Flickr.com

Od początku roku życie odebrało sobie już dziesięcioro pracowników zlokalizowanych w Chinach fabryk tajwańskiego koncernu Hon Hai, posługującego się również handlową nazwą Foxconn. Jego największymi odbiorcami są światowi potentaci - Apple, Dell, HP, Intel, Microsoft czy Sony.

Seria samobójstw pracowników Foxconn związana jest - jak podają agencje prasowe - z fatalnymi warunkami pracy w zlokalizowanych w Shenzhen fabrykach. Wired.com pisze o płacach nie przekraczających dolara za godzinę pracy, o naruszaniu limitu godzin pracy i ciągłej presji wyrzucenia z pracy.

Przeprowadzimy inspekcję w fabrykach, gdzie powstają nasze produkty - zapewniał w oświadczeniu przesłanym agencji Bloomberg Steve Dowling, rzecznik Apple.

Również Dell zapowiada własne zbadanie sprawy:

Oczekujemy od naszych dostawców podobnych standardów, jakie obowiązują w naszych własnych fabrykach - głosi oświadczenie koncernu.

W odpowiedzi na falę krytyki Terry Gou, szef Foxconn, obiecał zadbać o poprawę warunków pracowników. Zapewnił, że pracownicy będą zarabiać lepiej, a firma zadba o wsparcie psychologiczne.

Tymczasem, jak pisze Vincent Fernando z Business Insider, kilka godzin po oficjalnych obietnicach szefa, kolejny pracownik Foxconn odebrał sobie życie skacząc z pracowniczego hotelu. Reakcja kierownictwa Foxconn była tym razem szybka. Jak pisze Shanghai Daily, koncern rozpoczął instalację 1,5 miliona metrów kwadratowych siatki ochronnej wokół wszystkich fabryk i hoteli pracowniczych.

Foxconn jest obecny również w Polsce. W grudniu tajwański koncern odkupił od Della fabrykę w Łodzi.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (3)
Krzysztof Adamus
1. Krzysztof Adamus 27.05.2010 / 12:16
Niesamowite co dzieje się w tej firmie - ładny klimacik tam musi panować.

A Chiny to nie trzeci świat. Swoją drogą byłem kilka dni w rzeczonym Shenzhen i powiem Ci, że Warszawa wygląda w porównaniu do niego jak totalne zacofane zadupie.
maciek
2. maciek, 91.195.158.*, 28.05.2010 / 12:50
Poziom zycia najnizszej grupy spolecznej w Chinach podnosi się bo nie ma związków zawodowych, które by ten wzrost hamowały. my wybralismy inną drogę, uznalismy, że najważniejszy jest interes pracownika, nie konsumenta. Efekt będzie taki, że za 10 lat w Chinach skośnooki robotnik (ten wyzyskiwany) będzie żył lepiej niż przedstawiciel klasy średniej w Polsce.
Pan Zenek
3. Pan Zenek, 89.231.97.*, 28.05.2010 / 17:33
Poziom życia statystycznego Chińczyka nie będzie wzrastał, bo kto żyjący na wysokim poziomie będzie chciał wykonywać proste prace fizyczne i odwrotnie, kto za takie prace zapłaci tyle, żeby pracującego było stać na wyższy poziom życia? Te dwie rzeczy się wykluczają.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.