Na koniec 2022 roku InPost miał 27 939 paczkomatów, w tym w Polsce 19 306 oraz 8 633 sztuk na rynkach międzynarodowych.
Triada – pandemia, wojna i inflacja sprawiły, że konsumenci na całym świecie zaczęli chętniej i więcej korzystać z usług sklepów internetowych. Powodem są konkurencyjne ceny, dostępność przez całą dobę i coraz szybsza obsługa przesyłek.
Już dziś dostawa paczki za pośrednictwem paczkomatów jest najbardziej ekologiczną formą dostarczenia przesyłki do konsumenta.
Z raportu Last Mile Experts wynika, że w 2021 roku w Europie kurierzy dostarczyli ponad 10,6 mld paczek klientom indywidualnym. Tylko w Polsce był to ponad miliard przesyłek.
Obecnie 77% polskich internautów robi zakupy w sieci. Coraz chętniej Polacy korzystają też z aplikacji mobilnych. Potwierdza to rosnąca liczba aktywnych użytkowników aplikacji Allegro, których jest już ponad 7 milionów miesięcznie.
Niemal połowa Polaków najczęściej robi zakupy internetowe przez telefon komórkowy. Oprócz tego, niezależnie od płci czy miejsca zamieszkania, najchętniej regulują należności za zakupy online korzystając z nowoczesnych metod płatności.
Jak podaje firma, inwestycje Amazon w Polsce, w tym wytworzone produkty i usługi, wniosły od 2012 roku ponad 20 mld zł do polskiego PKB.
Jak wynika z danych DHL Express, firmy obsługującej międzynarodowe ekspresowe przesyłki lotnicze, przed świętami nie tylko kupujemy i czekamy na zamówienia, ale również sami wysyłamy paczki zagranicę.
Według prowadzonych badań, w najbliższych latach, udział platform marketplace w rynku e-commerce osiągnie ponad 70%. Tylko w Polsce już teraz 1/3 ankietowanych wskazuje je jako preferowane miejsce zakupów w sieci, a aż 2/3 polskich konsumentów dokonuje regularnych zakupów w tym kanale.
Zdaniem ekspertów CBRE płynne przechodzenie między handlem offline i online to trend, który będzie szybko się rozwijał.