
Są przeceny, sklepy kuszą, ale to wciąż tylko kopia zjawiska zza Oceanu.
Moda na czarny piątek przywędrowała do nas zza Oceanu i cieszy się coraz większą popularnością zarówno w mediach, jak i wśród konsumentów. Marki choć kuszą promocjami i zniżkami, to jednak szału nie ma. Press-Service Monitoring Mediów przygotował podsumowanie medialności akcji.
W USA Black Friday stał się synonimem radykalnych obniżek cen i zakupowego szału. Przypada tuż po Święcie Dziękczynienia i jest doskonałą okazją do nabycia pierwszych prezentów gwiazdkowych. Niektóre sklepy oferują rabaty nawet do 90 proc.! Do tego dochodzą często także dodatkowe bonusy np. darmowa wysyłka. Tradycja ta u nas dopiero raczkuje, ale w social media można wyraźnie zaobserwować ożywienie internautów, którzy gorąco komentują Black Friday.
Nie ma się co jednak oszukiwać, że choć u nas dużo rozgłosu, to jednak megaatrakcji dla klientów brakuje. Miło jest otrzymać darmową przesyłkę czy rabat 10, 20 czasem w porywach do 30 procent, to jednak nijak się to ma to amerykańskiego szału, gdzie przeceny rzędu 50 procent nie są niczym nadzwyczajnym.
Przyjrzyjmy się jednak samemu rozgłosowi, jaki u nas powoduje Black Friday
Od środy w prasie, internecie (bez social media) i RTV opublikowano aż 2,6 tys. materiałów nawiązujących do piątkowych wyprzedaży. Zdecydowana większość, bo aż 98 proc. to źródła internetowe. Informacje pochodzą głównie z mediów ogólnych oraz branżowych, które informują o zniżkach poszczególnych marek i przygotowanych atrakcjach.
Jednak najintensywniej zareagowały media społecznościowe - 5,7 tys. materiałów na Facebooku i Twitterze. Internauci zdecydowanie częściej pisali na tym pierwszym portalu – 77 proc. przekazu. W sam piątek do godz. 12.00 zmonitorowano aż 1,7 tys. wpisów i komentarzy w porównaniu do 354 tweetów.
- Akcja Black Friday jest bardziej widoczna na Facebooku, ponieważ to tam firmy prowadzą intensywnie swoje działania marketingowe i PR. Analiza Press-Service Monitoring Mediów potwierdza, że portal Zuckerberga to nadal najpopularniejszy kanał komunikacyjny oraz wizerunkowy dla marek. Twitter bardziej sprawdza się i szybciej reaguje w przypadku działań budzących skrajne emocje czy tych niespodziewanych, czego dowodem może być np. natychmiastowy skok popularności medialnej Anity Włodarczyk na Twitterze po rekordowym rzucie w sierpniu – komentuje Alicja Dahlke-Jurgowiak, specjalista ds. marketingu i PR.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»