15.09.2008 / Inne
 

Rachunki przez internet - wciąż mało popularne

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Na podstawie wyników uzyskanych w badaniach przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sporządzony został raport „Gdzie Polacy najchętniej opłacają rachunki - stan obecny i kierunki rozwoju”.

Z raportu wynika, iż największą popularnością nadal cieszą się w naszym kraju tradycyjne sposoby opłacania rachunków. Najwięcej, bo aż 67% respondentów, dokonuje opłat na poczcie, 36% w oddziale banku, zaś 35% u inkasenta i w punkcie obsługi klienta. Rachunki za pomocą przelewów internetowych opłaca zaledwie 14% badanych.

Okazuje się, że z istnienia możliwości opłacania rachunków przez Internet zdaje sobie sprawę 45% dwudziestolatków, i jedynie 5% osób, które przekroczyły sześćdziesiątkę. Co za tym idzie, swoje rachunki z wykorzystaniem przelewów internetowych zawsze, lub prawie zawsze, opłaca 24% dwudziestolatków i 28% trzydziestolatków. Z kolei 86% pięćdziesięciolatków i 98% osób, które przekroczyły sześćdziesiątkę, nigdy nie opłaciło jeszcze rachunku przez Internet.Co ciekawe, według danych zawartych w raporcie, świadomość istnienia możliwości opłacania rachunków przez Internet, a także wybór tej formy płatności, korelują z wykształceniem respondentów, a także z ich miejscem zamieszkania. Z tego, iż rachunki można opłacać drogą elektroniczną zdaje sobie sprawę 43% osób posiadających wykształcenie wyższe, 7% respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym i tylko 1% osób z wykształceniem podstawowym. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, wiedzę tą posiada 42% badanych. Z kolei mieszkańcy wsi, którzy zdają sobie z tego sprawę, stanowią zaledwie 13%. Rachunki przez Internet opłaca tym samym 29% osób z wykształceniem wyższym, oraz co setna osoba z wykształceniem zawodowym. Z tej formy płatności korzysta  też 21% mieszkańców miast liczących powyżej 500 tys. mieszkańców, oraz 7% mieszkańców wsi.

Najchętniej przez Internet płacą kierownicy i specjaliści z zakresu wielu dziedzin (37%), prywatni przedsiębiorcy (43%), a także studenci i uczniowie (30%).

Aż 80% respondentów, jako główną przyczynę skłaniającą ich do płacenia przez Internet, podaje możliwość dokonania opłaty bez konieczności pójścia na pocztę, czy do banku. Za nie mniej ważne uznają oni również niskie koszty takiej transakcji, a często brak jakichkolwiek opłat z nią związanych. Część z nich wskazuje również na szybkość takiego rozwiązania, oraz możliwość dokonania płatności o każdej porze dnia.

Jeśli chodzi o bariery uniemożliwiające opłacanie rachunków przez Internet, to 50% badanych wskazuje na brak dostępu do sieci, 25% na nieumiejętność korzystania z komputera, a 20% na brak konta w banku, oraz na przyzwyczajenie do tradycyjnych form regulowania płatności.

Z raportu wynika ponadto, iż większość respondentów decydujących się na płacenie rachunków drogą elektroniczną, jest z przebiegu takich transakcji bardzo zadowolona. Jedynie 15% ankietowanych obawia się o ich bezpieczeństwo, a co dziesiąty nie ma zaufania do tego, czy jego pieniądze dotrą do wskazanego w przelewie odbiorcy.

Według zawartej w raporcie prognozy, płatności dokonywane w formie przelewów internetowych i stałych zleceń na kontach mają zyskiwać na popularności. Twórcy raportu swoją tezę popierają niskimi opłatami, które wiążą się z tymi formami płatności, oraz możliwością zaoszczędzenia czasu, którego większość z nas ma niestety coraz mniej.
 

Źródło: UOKiK, GP

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.