27.03.2015 / Social media / Mobile / E-commerce
 

Jeszcze pięć lat i prawie wszyscy będziemy płacić smartfonami

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
goodluz/Fotolia
goodluz/Fotolia

Facebook planuje uruchomienie nowej funkcji w swoim komunikatorze Messenger, która umożliwi przesyłanie pieniędzy znajomym. To kolejny zwiastun rozwoju trendów IT w świecie finansów i e-commerce. Płacenie za pomocą smartfonu i za pośrednictwem mediów społecznościowych staje się coraz popularniejsze.

W ciągu najbliższych 5 lat powszechne staną się tzw. cyfrowe portfele (digital wallets), czyli możliwość transakcji poprzez urządzenia mobilne bez użycia kart płatniczych. Mobile payment to kolejny dominujący trend technologiczny 2015 roku, który był jednym z tematów poruszanych na zakończonych w piątek targach informatycznych CEBIT 2015 w Hanowerze. Według organizatorów targów liczba transakcji za pomocą urządzeń mobilnych wzrosła z 91,4 milionów w 2009 roku do 490 milionów w 2014 roku. Natomiast w 2016 roku szacowana wartość rynku mobile commerce osiągnie wartość 31 miliardów dolarów.

FinTech - nowe oblicze finansów

Financial technology to sektor biznesu, który wykorzystuje innowacyjne rozwiązania technologiczne w rozwoju usług finansowych. Firmy działające w tym obszarze, przede wszystkim start-upy, opracowują aplikacje i hardware mający na celu usprawnienie procesów płatności, zarządzania finansami i opracowanie technologii bezpieczeństwa chroniącej przed kradzieżami i oszustwami. Innowacyjne technologie, jak analityka Big Data, social media, czy cloud computing, wkraczają do świata finansów.

Amerykanie szaleją za Venmo

PayPal i Google Wallet to popularne systemy płatności mobilnych wykorzystujące technologię NFC. Dzięki nim możliwe jest dokonywanie płatności dotykowych w sklepach lub restauracjach, które posiadają specjalne terminale. Istnieje także wiele przydatnych narzędzi dla biznesu. Square Cash - aplikacja Jacka Dorseya, współtwórcy Twittera, umożliwia małym firmom zarządzanie mobilnymi płatnościami, z kolei WePay to socialowa aplikacja, która ułatwia zarządzanie wieloma płatnościami online, przydatna np. dla serwisów crowfundingowych.

Za Oceanem wśród pokolenia millenialsów rekordy popularności bije darmowa aplikacja Venmo. Jest prosta w obsłudze i umożliwia błyskawiczne przelewy za pomocą smartfonu - płacenie w restauracjach, za taksówkę i przesyłanie pieniędzy znajomym. O gigantycznej popularności świadczy choćby funkcjonowanie nazwy aplikacji jako czasownika - młodzi Amerykanie prosząc o przelew, mówią teraz just Venmo me.

Bezpieczny cyfrowy portfel

Ziarno wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa transakcji przy użyciu Venmo zasiała dziennikarka amerykańskiego magazynu Slate, która pod koniec lutego opisała przypadek użytkownika aplikacji, któremu ukradziono z konta 3 tys. dolarów. To zasygnalizowało, jak ważny jest aspekt bezpieczeństwa.

Trend mobilny wciąż budzi wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa danych. Hakerzy nie śpią. KasperskyLab regularnie donosi, że dane finansowe znajdują się na szczycie najbardziej zagrożonych cyberatakiem. Z kolei specjaliści od bezpieczeństwa cyfrowego w raporcie fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń zwracają uwagę na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienie w tym roku ataków na platformy Android, iOS i Windows Phone, a także powstanie botnetów na platformy mobilne, które są szczególnie niebezpieczne dla sektora finansowego.

- Mobilne płatności wykorzystują komunikację bliskiego zasięgu (NFC), która za pomocą sygnału radiowego o wysokiej częstotliwości pozwala na wymianę danych na odległość do 20 cm. Podobnie jak w połączeniach sieciowych na stronach bankowości elektronicznej i tu potrzebne jest uwierzytelnianie połączeń i szyfrowanie SSL. Jeśli cyberprzestępca zidentyfikuje luki w oprogramowaniu może zainfekować system operacyjny telefonu i przejąć nad nim kontrolę, by wykraść dane finansowe i osobowe - ostrzega Arkadiusz Bonik z SEEV, dostawcy internetu dla biznesu m.in. dla branży finansowej. - Rozwój trendu mobile payment to wyzwanie nie tylko dla banków i punktów usługowych, ale także dla specjalistów od sieci i bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Obecnie możliwość przeprowadzania transakcji mobilnych zależy od opcji smartfonów (nie każdy posiada NFC) i punktów handlowo-usługowych - nie każdy posiada terminal, a bez niego technologia jest nieprzydatna. Jak przewidują eksperci, trend osiągnie szczyt rozwoju w 2020 roku, wtedy też (teoretycznie) wszyscy będziemy mieć szybki internet szerokopasmowy, a technologia i poziom bezpieczeństwa pozwoli na używanie cyfrowego portfela.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.