W trakcie czwartkowej konferencji „Komunikacja PR: blogi, wideo i wiki” większość prelegentów podkreślała zalety wykorzystania narzędzi Web 2.0 w Public Relations. Zastrzegali oni jednak równocześnie, że blogi czy wideo nie są uniwersalne i odpowiednie do wszystkich działań PR każdego przedsiębiorstwa.
Najwięcej dyskusji wzbudziło wystąpienie rzecznika Grupy TP Wojciecha Jabczyńskiego i Marka Woźniaka z NETpr. Panowie przedstawili przypadek pisania blogu przez pracownika takiej firmy jak TP SA. Okazało się, że jednym z podstawowych problemów, z jakimi przyszło im się zmierzyć, są… komentarze. Internauci chętnie biorą udział w dyskusjach na blogu blog.tp.pl, zostawiając nawet do kilkuset komentarzy. Stanowią one jednak duże wyzwanie technologiczne - podobnie, jak i długość niektórych z tych wypowiedzi.
Wojciech Jabczyński nie zdradził, czy wkrótce zajmie się również mikroblogowaniem, o którym bardzo dużo opowiedział Marcin Jagodziński, GG Network SA, twórca Blip.pl. Skupił się on przede wszystkim na tym, w jaki sposób firma nie powinna próbować wykorzystywać mikrobloggingu do komunikacji PR. Opowiedział o rodzajach spamowania w serwisach typu Blip.pl, podkreślając, że chcąc być zauważeni przez społeczność, PRowcy powinni starać się stać jej częścią. Jest to jednak lekceważone przez wiele firm wykorzystujących mikroblogging, często korzystających z różnego rodzaju botów. Tymczasem, dla użytkowników takich serwisów największe znaczenie ma kontakt z żywym człowiekiem, nie zaś z robotem, wklejającym treść z plików RSS.
O wadze kontaktu z żywą osobą oraz o tym, że nie każdy powinien korzystać z narzędzi Web 2.0 opowiedzieli również Magdalena Rówińska, PR Manager Gazeta.pl oraz Dariusz Nawojczyk, Redaktor Naczelny Webhosting.pl. W swoich wystąpieniach zwrócili oni uwagę na trudności związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz nierzadki brak umiejętności korzystania z nich wśród osób zajmujących się Public Relations.
Arkadiusz Cempura i Bartłomiej Dajer, inicjatorzy akcji ChrońSkroń, opowiedzieli o wykorzystaniu blogu w prowadzeniu niskobudżetowego i oddolnego projektu społecznego. Ich akcja Zagoń Rower do Roboty opierała się wyłącznie na bezpłatnych i powszechnie dostępnych narzędziach Web 2.0. Korzystali oni z blogu oraz serwisów społecznościowych, gdzie zamieszczali informacje o akcji. Spotkała się ona z tak dużym zainteresowaniem mediów tradycyjnych, że już w czerwcu należy spodziewać się kontynuacji akcji Zagoń Rower do Roboty.
O wykorzystaniu wiki w komunikacji Public Relations oraz zarządzaniu innowacyjnością wewnątrz firmy opowiedzieli Tomasz Karwatka oraz Michał Semczyszyn z Divante. Przedstawili oni potencjał tkwiący w rozwiązaniach bazujących na wiki, przydatnych zarówno w przypadku choroby pracownika, jak i poszukiwaniu twórczych rozwiązań bieżących problemów.
Nikodem Krajewski z agencji interaktywnej Ideacto wprowadził uczestników konferencji w możliwości wykorzystania filmów wideo w komunikacji PR. Wskazał na wiele ciekawych przypadków, kiedy wprowadzenie filmów na stronę w znaczący sposób wpłynęło na zwiększenie sprzedaży produktu.
Już wkrótce na stronie Biznes 2.0 znajdą się prezentacje oraz podcasty z konferencji.
Konferencja Komunikacja PR: blogi, wideo i wiki organizowana była przez Biznes 2.0, Polskie Stowarzyszenie PR oraz Stowarzyszenie Młody PR.
Źródło: Biznes 2.0
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy nowoczesne dedykowane web aplikacje. Naszą domeną jest bezkompromisowa jakość kodu, bezpieczeństwo oraz...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
BIZZIT S.A. to Mistrz Polski w pozycjonowaniu stron internetowych już w 2008 roku (oraz nagrody i wyróżnienia)....
Zobacz profil w katalogu firm »
Warto dodać, że konferencja była relacjonowana na Blipie http://komunikacjapr.blip.pl/
A prezentacje są już dostępne na stronie Biznes 2.0. Trochę więcej o wystąpieniu Bartka Dajera i Arka Cempury z LUKAS Banku można znaleźć także na moim blogu Socjologia Internetu.
a ja nie mam nic do powiedzenia ale też zapraszam na http://cyklades-interactive.blogspot.com