Marcin Szklarski
Marcin Szklarski 2014-06-11 10:36:39

OPONEO.PL już nie tylko dla Polaków.

W Polsce Oponeo to rozpoznawalna marka na rynku motoryzacyjnym, ale spółka sukcesywnie zdobywa też kraje Europy działając obecnie na dwunastu rynkach. Ostatnio uruchomiła sprzedaż na Słowacji
- informuje w komunikacie prasowym Monika Siarkowska (PR & IR Manager w Oponeo).

E-handel rozwija się w dynamicznym tempie. Co trzeci Polak kupuje online przynajmniej raz w tygodniu według badania zleconego przez Trusted Shop. Daleko nam jednak wciąż do liderów – Brytyjczyków czy Francuzów – choć polski e-commerce rośnie najszybciej wśród państw Europy Środkowej. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Ecommerce Europe wartość rodzimego rynku wzrosła o 24% i wynosi 4,1 mld euro, ale to Niemcy są liderami e-zakupów w naszej części Europy z rynkiem wartym 50 mld euro.
Silnie rozwinięty e-commerce to powód, dla którego takie firmy jak OPONEO obierają strategię ekspansji zagranicznej. Inwestycje, w krajach dużo lepiej rozwiniętych pod kątem e-handlu, jak się okazuje, dość szybko przynoszą wymierne efekty finansowe.
W Polsce udział e-commerce w handlu detalicznym wynosi 3,5%, podczas gdy w Wielkiej Brytanii, w której OPONEO uruchomiło sprzedaż opon i felg w 2011 roku, aż 12%. Dziś rynek brytyjski dostarcza spółce najwięcej zamówień ze wszystkich internetowych sklepów zagranicznych.
Spółka wybiera również państwa, w których e-commerce dopiero raczkuje np. Turcja lub jest na podobnym poziomie jak Polska np. Czechy.
W maju tego roku OPONEO zdecydowała się wejść na kolejny sąsiedni rynek - słowacki. W Słowacji tkwi spory potencjał rozwoju rynku e-commerce. Według badania Gemius z sierpnia 2013 roku strony związane z e-commerce cieszyły się zainteresowaniem 51% Słowaków w wieku 25-34 lat będących użytkownikami sieci. Dla porównania w Polsce to aż 80% użytkowników sieci zagląda na strony dedykowane e-zakupom.
Kraje słowiańskie (szczególnie te należące do EU) to łatwiejszy start i prowadzenie sprzedaży, udogodnienia nie tylko pod kątem logistycznym, ale też podobne regulacje prawne, zasady dostawy towaru czy systemy płatnicze.
W ubiegłym roku PayPal określił najbardziej perspektywiczne rynki zagraniczne dla polskich sklepów internetowych. W gronie najlepszych znalazły się Wielka Brytania, Niemcy, a także Włochy, Francja i Czechy. Na wszystkich tych rynkach jest już dziś OPONEO, poza tym firma sprzedaje także w Hiszpanii, Austrii, Holandii, Irlandii, Turcji i wspomnianej Słowacji.

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
 
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2021 interaktywnie.com. All rights reserved.