henryk szatkowski
henryk szatkowski 2014-08-20 11:22:38

Ponad 16% użytkowników nadal korzysta z przestarzałego Windows XP

Eksperci z Kaspersky Lab przeprowadzili analizę luk bezpieczeństwa w wykorzystywanych przez cyberprzestępców systemach Windows. Badanie ujawniło, że 16,37% użytkowników, którzy zgodzili się na udostępnianie w chmurze Kaspersky Security Network informacji o zagrożeniach wykrywanych na ich komputerach, w czerwcu 2014 r. wciąż korzystało z przestarzałego systemu Windows XP. Użytkowanie niewspieranego przez producenta systemu operacyjnego może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych- informuje Piotr Kupczyk- Dyrektor biura komunikacji z mediami Kaspersky Lab w dzisiejszej informacji prasowej.

Użytkownicy, których komputery działają pod kontrolą przestarzałego systemu operacyjnego i mają nieuaktualniane aplikacje, ryzykują, że zostaną zaatakowani przez szkodliwe oprogramowanie wykorzystujące luki w zabezpieczeniach oprogramowania.
W badaniu szacowano odsetek użytkowników systemu Windows XP wśród wszystkich użytkowników produktów firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla systemu Windows w każdym kraju. Na pierwszym miejscu znalazł się Wietnam, w którym 38,79% użytkowników nadal preferuje pracę na sprzęcie pod kontrolą Windowsa XP. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny (27,35%), Indie (26,88%) oraz Algieria, w której prawie jedna czwarta (24,25%) użytkowników pozostaje lojalna wobec tego legendarnego systemu operacyjnego. Mniej więcej jeden na pięć komputerów chronionych przez produkt firmy Kaspersky Lab nadal działa pod kontrolą systemu Windows XP we Włoszech (20,31%) oraz Hiszpanii (19,26%). Nieco mniej użytkowników, bo 4,52%, nadal wykorzystuje system Windows XP w Stanach Zjednoczonych.

Chociaż oficjalne wsparcie Windowsa XP zostało zakończone przez Microsoft dopiero w kwietniu 2014 r., sprzedaż tego systemu operacyjnego zakończyła się już w 2010 roku. Nie wpłynęło to jednak znacząco na jego popularność: z danych Kaspersky Lab pochodzących z czerwca 2011 r. wynika, że rok po zakończeniu sprzedaży 48,86% użytkowników nadal z niego korzystało. Po kolejnym roku, w czerwcu 2012 r., odsetek ten wynosił 35,64%, a w czerwcu 2013 r. – 25,42%. Innymi słowy, popularność systemu Windows XP zmniejszała się o około 10 punktów procentowych każdego roku. Co ciekawe, na spadek ten nie miały znacznego wpływu wydarzenia zewnętrzne, które mogłyby potencjalnie przyspieszyć go, takie jak opublikowanie wersji Windows 8.1 w październiku 2013 r. czy zaprzestanie świadczenia rozszerzonego wsparcia dla systemu Windows XP: w listopadzie 2013 r. odsetek użytkowników systemu XP wynosił 21,42%; w czerwcu 2014 r. zmniejszył się do 16,37%, o 5,05 punktu procentowego.

W celu zminimalizowania ryzyka związanego z atakami wykorzystującymi luki w zabezpieczeniach eksperci z Kaspersky Lab zalecają, aby użytkownicy regularnie aktualizowali swoje oprogramowanie i wykorzystywali niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa wyposażone w technologie służące do zwalczania ataków wykorzystujących exploity. Technologie takie wchodzą w skład produktów firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla użytkowników domowych - Kaspersky Anti-Virus, Kaspersky Internet Security multi-device oraz Kaspersky PURE - jak również rozwiązań stworzonych dla użytkowników korporacyjnych: Kaspersky Small Office Security oraz Kaspersky Endpoint Security for Business.
Produkty Kaspersky Lab będą w pełni kompatybilne z systemem Windows XP przynajmniej do 2016 r.

Pełny raport z badania Windows usage and vulnerabilities jest dostępny w języku angielskim na stronie https://securelist.com/files/2014/08/Kaspersky_Lab_KSN_report_windows_usage_eng.pdf.

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
 
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2022 interaktywnie.com. All rights reserved.