henryk szatkowski
henryk szatkowski 2014-12-30 10:35:11

Rok 2015: cyberprzestępcy celnie zaatakują

Według prognoz ekspertów firmy ESET, przyszły rok przyniesie wzrost liczby ataków targetowanych, czyli skierowanych do konkretnych odbiorców. Również systemy płatności kartami kredytowymi oraz płatności online znajdą się na celowniku cyberprzestępców. Aby osiągnąć swoje cele w 2015 roku, wykorzystają oni także nowy trend – rosnącą popularność internetu rzeczy- donosi Karolina Janeczko (Dagma-Biuro Bezpieczeństwa IT) w informacji prasowej z 29 grudnia b.r.

4 trendy w zagrożeniach komputerowych na 2015 rok według ESET:

Ataki targetowane
Jedno jest pewne – liczba ataków targetowanych wzrosła na przestrzeni ostatnich kilku lat i ten trend na pewno utrzyma się w 2015 roku. Zazwyczaj ataki targetowane, a więc ataki skierowane do konkretnego odbiorcy lub instytucji, przeprowadzane są przy wykorzystaniu inżynierii społecznej lub exploitów typu 0-day, a więc takich, które wykorzystują luki niezałatane jeszcze przez producentów aplikacji i rozwiązań zabezpieczających.
W 2010 roku zidentyfikowano 3 duże ataki targetowane, natomiast w 2014 roku liczba dużych ataków wzrosła do 53. Są to dane dla wykrytych ataków, a wiele z nich mogło pozostać niezauważonych. Jednymi z najpopularniejszych ataków targetowanych były kampanie BlackEnergy czy Windigo.

Ataki na systemy płatnościowe
Coraz więcej osób płaci za pomocą kart płatniczych. Ten trend postanowili wykorzystać cyberprzestępcy, tworząc rodzinę zagrożeń dla terminali kart płatniczych t.j. JacksPos czy Dexter. To prawdopodobnie przy użyciu tych zagrożeń cyberprzestępcy wykradli dane 56 milionów kart, którymi płacono w sieci hipermarketów Home Depot. Eksperci ESET prognozują, że w 2015 roku ataki na terminale kart płatniczych staną się jeszcze bardziej popularne.

Ransomware, malware i bitcoiny
Eksperci ESET prognozują, że cyberprzestępcy zaczną przeprowadzać jeszcze więcej ataków powiązanych z wirtualnymi walutami. W tym roku cyberprzestępca stojący za największym atakiem tego typu zarobił równowartość 600 000 dolarów w bitcoinach, wykorzystując sieć zainfekowanych komputerów (botnet) do generowania wirtualnego pieniądza.
Również zagrożenia ransomware, które blokują ekran lub dostęp do plików i w zamian za ich odblokowanie żądają okupu, staną się jeszcze bardziej popularne w przyszłym roku. W 2014 wiele dużych firm, m.in. Yahoo, AOL, stały się ofiarami takich zagrożeń. W tym roku ESET odkrył także pierwsze zagrożenie szyfrujące pliki na smartfonach z Androidem – Simplocker.

Internet rzeczy
Eksperci ESET przewidują również wzrost liczby ataków na urządzenia z podłączeniem do Internetu. W tym roku zaobserwowano ataki na takie urządzenia jak: Smart TV, systemy biometryczne w smartfonach, routery, a także Google Glass. Mimo raczkującej popularności internetu rzeczy, cyberprzestępcy spróbują wykorzystać ten trend do osiągnięcia swoich celów.


Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
 
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2022 interaktywnie.com. All rights reserved.