Jak pokazały wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO, AI w smartfonach to już nie science fiction, lecz codzienność, która dyskretnie ułatwia życie wielu Polakom. Często nawet nie zdają sobie oni sprawy, jak bardzo polegają na sztucznej inteligencji, nosząc ją w kieszeni.
Blisko połowa badanych korzysta z narzędzi AI, jednak ponad połowa osób z tej grupy przyznała, iż nie zdawała sobie sprawy, że to sztuczna inteligencja. Przebadani Polacy najchętniej korzystają z narzędzi AI w celach prywatnych – głównie dla rozrywki. Najczęściej zadają chatowi AI pytania i przerabiają zdjęcia.
Badanie pt. „Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach?” zostało przeprowadzone w czerwcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki OPPO na grupie ponad 1 000 osób.
Dla 88 proc. badanych smartfony to teraz nie tylko osobiści asystenci, ale także centra rozrywki. Dzięki AI mogą edytować zdjęcia, tłumaczyć teksty czy uczyć się nowych języków - wszystko to na wyciągnięcie ręki. Co ciekawe, ponad połowa ankietowanych, korzystających z AI, byłaby skłonna zapłacić za dostęp do tych inteligentnych narzędzi.
AI w naszych kieszeniach
Sztuczna inteligencja to już nie technologia przyszłości - to codzienność, która ułatwia życie. Blisko połowa badanych korzysta z narzędzi AI (48 proc.), jednak, co ciekawe, ponad połowa osób z tej grupy przyznała, iż nie zdawała sobie sprawy, że mają do czynienia właśnie ze sztuczną inteligencją. Więcej przebadanych kobiet niż mężczyzn wskazało, że korzysta obecnie z AI (86 proc. vs. 79 proc.).
Osoby, które jeszcze nie przekonały się do narzędzi AI, podchodzą do tej technologii z pewną rezerwą. Twierdzą, że są przyzwyczajone do wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej (36 proc.), nie ufają sztucznej inteligencji (24 proc.), a także uważają, że AI zaburza rzeczywistość (24 proc.). Jednak ci, którzy dali szansę AI, cenią ją zwłaszcza za oszczędność czasu (56 proc.) oraz wygodę (43 proc.). Nie muszą szukać samodzielnie odpowiedzi w Internecie (39 proc.), wystarczy, że zapytają AI o nurtujące ich kwestie (41 proc.). To jak posiadanie osobistego asystenta, który zawsze jest pod ręką, gotowy do pomocy.
83 proc. badanych korzysta z AI na smartfonie, natomiast 50 proc. na komputerze. Warto podkreślić, że w grupie wiekowej 45-65 lat więcej osób używa AI na smartfonie niż w młodszych pokoleniach. Dodatkowo, spośród wszystkich przebadanych grup to grupa wiekowa: 18-24 lata korzysta najczęściej z komputera, korzystając z rozwiązań sztucznej inteligencji. To pokazuje, że AI stało się nieodzownym narzędziem dla każdego, niezależnie od wieku czy wykorzystywanego urządzenia.
Rozrywka na smartfonie – chętnie z AI
Na przestrzeni lat smartfony stały się osobistymi centrami rozrywki – w takim celu korzysta z nich aż 88 proc. badanych. Dzięki tym urządzeniom mają oni natychmiastowy dostęp do wiadomości ze świata oraz prognozy pogody, co wskazało 75 proc. badanych. 44 proc. ankietowanych traktuje smartfon jako sprzęt do grania, który mogą zabrać ze sobą w każde miejsce. Niewiele mniej, bo 41 proc., ogląda na tych urządzeniach seriale i filmy – zdecydowanie częściej robią to osoby w wieku 18-24 niż przedstawiciele grupy 45-65 lat (67 proc. vs. 28 proc.).
Nie powinno dziwić zatem, że aż 92 proc. respondentów korzysta z narzędzi AI właśnie w celach prywatnych. Ponad połowa respondentów zadaje chatowi AI pytania na wszelkie tematy, które ich nurtują. Popularne są także takie aktywności jak: uczenie się języków obcych, granie w gry oraz nagrywanie filmików.
78 proc. badanych chętnie robi zdjęcia, korzystając z zaawansowanych funkcji fotograficznych AI – te do edycji i retuszu zdjęć dostępne w smartfonach są jednymi z trzech najchętniej wykorzystywanych narzędzi AI. Warto podkreślić, że więcej przebadanych kobiet niż mężczyzn przyznało się do ich znajomości (44 proc. vs. 37 proc.). Odnosząc się do wieku, grupa 18-24 lata częściej przerabia zdjęcia niż badani będący w przedziale wiekowym 45-65 lat (46 proc. vs. 22 proc.).
Przebadani Polacy zapytani o to, czy są funkcje wspierane przez AI, które powinien posiadać telefon, aby bardziej spełniał ich oczekiwania, najczęściej wskazywali tłumaczenie na inny język (23 proc.) oraz funkcje do edycji zdjęć i filmów (22 proc.). Odnośnie do możliwości fotograficznych, za szczególnie przydatne narzędzie ankietowani uznali to pozwalająca usuwać niechcianych przechodniów lub obiektów ze zdjęć. Często wskazywali również narzędzie pozwalające, za pomocą jednego dotknięcia, wyodrębnić obrazy, treści czy linki, które następnie mogą zapisać w pamięci telefonu lub skopiować i wkleić w innym miejscu w formie naklejki, na przykład tworząc kolaż.
Czy jesteśmy gotowi zapłacić za korzystanie z AI na smartfonach?
Ponad połowa przebadanych Polaków byłaby skłonna płacić za dostęp do narzędzi opartych na AI. Z tej grupy, niemal jedna trzecia przeznaczyłaby na ten cel nie więcej niż 10 zł miesięcznie. Podobny odsetek osób między 11 a 20 zł. Według ankietowanych najlepszym rozwiązaniem byłby miesięczny abonament, tę opcję wskazało 37 proc. lub jednorazowa opłata za dostęp do funkcji AI (30 proc.). Warto jednak zaznaczyć, że na ten moment, wiele narzędzi AI jest udostępnianych przez producentów za darmo.
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»