27.10.2016 / Kampanie / Trendy
 

Czasami wystarczy kreatywność, czyli rzecz o promocji seriali i filmów

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
Na zdjęciu Kuba Sagan (fot. K2)
Na zdjęciu Kuba Sagan (fot. K2)

Zacznijmy od faktów. Najchętniej oglądanym serialem w Polsce jest „Klan” (TVP). Na kolejnych miejscach plasują się „Pierwsza Miłość” (Polsat) i „Szpital” (TVN). Natomiast jeśli chodzi o kino, to najliczniej w ubiegłym roku przyciągnęła widzów przed ekrany „Planeta Singli”. 

Piszę o tym, ponieważ jeśli Ty i Twoi znajomi jaracie się „House of cards”, żywo dyskutujecie o „The Walking Dead”, a nowy Almodovar rozpala Wasze wpisy na forum Filmwebu, to nadal stanowicie mniejszość polskiej widowni. Dlatego właśnie seriale i filmy, które opisuję poniżej, podchodzą do swojej promocji w tak kreatywny sposób. 

Po prostu muszą to robić, by przebić się do mainstreamu.

To jednak nie koniec. Powód, który stoi za powstaniem takich, a nie innych kreacji prowadzi do ciekawego wniosku: że w mniemaniu producentów treści jak Disney, Fox, czy Netflix to Kreatywność jest tym, co może wybić produkt (jakim jest serial lub film) z clutteru i pomóc sprzedać go odbiorcom (widzom). Opisywana tu przeze mnie branża jest zatem jednym z ostatnich bastionów klienckich, naprawdę wierzących w to, że Kreatywność może rozwiązać nawet najpoważniejsze problemy biznesowe. 

Na dodatek poniższe przykłady udowadniają, że naprawdę tak jest.

DISNEY

„Dr Strange” to bohater uniwersum Marvela, o którym wiadomo chyba najmniej. Celem kampanii było więc zachęcenie Marvelowych freaków, jak i zupełnie postronnych kinomanów, do poznania tej dość nowej dla nich postaci. Mając więc do dyspozycji jedynie trailer, mały budżet i mnóstwo ograniczeń od producenta, musieliśmy wymyślić coś BARDZO prostego.

W ten sposób powstała pierwsza niestandardowa kampania na JAKDOJADE.PL. Użytkownicy po wpisaniu trasy przejazdu w wyszukiwarce, jako pierwszą opcję widzieli TELEPORTACJĘ. Trwającą oczywiście najkrócej ze wszystkich opcji dojazdu. Po najechaniu wyświetlał się pop-up teleportujący użytkownika na landing page filmu. W trakcie pisania tego tekstu nie dysponowałem jeszcze konkretnymi wynikami kampanii, ale CTR (klikalność) jak i buzz w mediach przewyższyły wszystkie KPI’s… już po kilku godzinach.

Zostając w klimacie prostych digitalowych pomysłów: LA County Museum of Art w kooperacji z Disneyem opowiedzieli „Piękną i Bestię” za pomocą muzealnych zbiorów. Na swoim snapchatowym kanale. Wszystko z okazji 25-lecia powstania tej klasycznej disneyowskiej opowieści. Zobaczcie kilka przykładów poniżej:

60988_lacma3.jpg

60987_lacma2.jpg

60986_lacma1.jpg

Połączenie sztuki, świata Disneya i Snapchata w rezultacie pozwoliło dotrzeć do tysięcy millenialsów, dając im przy okazji olbrzymią wartość edukacyjną. 

FOX

„The Walking Dead” jest najpopularniejszym serialem w Polsce. Na torrentach. Co roku zatem telewizja FOX staje przed wyzwaniem, by jak najwięcej fanów serii przyciągnąć przed ekrany telewizorów - tym bardziej, że premiera jest praktycznie o tej samej godzinie, co w USA.

W tym roku przygotowaliśmy akcję „Zombie Taxi”, dzięki której każdy, kto chce zdążyć na premierę nowego sezonu, może zamówić bezpłatnie taksówkę prowadzoną przez… zombiaka. Szczegóły akcji w wideo:

Celem akcji nie było oczywiście przyciągnięcie tysięcy ludzi przed telewizory z pomocą samych taksówek. Dzięki współpracy z influencerami i wielu publikacjom w mediach stworzyliśmy w głowach odbiorców link między telewizją FOX, a serialem - na czym najbardziej nam zależało.

Na świecie „The Walking Dead” promowane jest także za pomocą kreatywnych, acz prostych outdoorów. Temat zombiaków „wgryzających” się w tkankę miejską chyba nigdy się nie znudzi,

 

60990_zombie2.jpg

 

60989_zombie1.jpg

NETFLIX

Czyli jak wylaunchować markę za pomocą jednego wpisu na Facebooku. 

W Polsce wystartowali w styczniu. A właściwie „falstartowali”, ponieważ było bardzo mało contentu, mało polskich napisów i jeszcze płaciło się w dolarach. Nic dziwnego, że wielu potencjalnych odbiorców zraziło się do tej usługi. Minęło jednak 9 miesięcy i Netflix postanowił (tak jakby) wejść na polski rynek jeszcze raz. Z przetłumaczonym serwisem, otwartymi kanałami komunikacji itd. Dlatego stojąc przed bardzo już napompowanym balonem skarg i zażaleń użytkowników, który tylko puchł przez ostatnie 9 miesięcy, zrobiliśmy to:

60992_netflixlaunch.png

Reakcje fanów, zasięg organiczny posta jak i widok naszej grafiki w ogólnopolskich mediach mówiły same za siebie. Więcej o naszej Netflixowej nie-codzienności w SoMe opowiedział ostatnio Pijaru Koksu. Zapraszam, jeśli chcesz zgłębić temat.

Na świecie jednym ze sposobów, jakie wykorzystuje Netflix do promocji swoich produkcji jest przeniesienie świata seriali do świata realnego. Najlepszym tego przykładem jest ostatnia kampania „House of Cards” i genialny spot wyemitowany w przerwie prezydenckiej debaty.

W myśl idei tegorocznego festiwalu Cannes Lions „Thank you creativity” dzięki kreatywności możemy rozwiązać problemy społeczne („Make love not scars”, „Marriage Market”), biznesowe („Volvo Trucks test series”, „#OptOutside”), czy nawet te najbardziej złożone, o globalnej skali („Ice bucket challenge”). Dlatego mam cichą nadzieję, że wiarą twórców seriali i filmów w to, że do wypromowania i sprzedania produktu czasem wystarczy po prostu Kreatywność, kiedyś uda się zarazić większą część naszego rynku. 

 

Kuba Sagan, dyrektor kreatywny agencji K2. W branży od niemal 10 lat. Na koncie ma ponad 25 nagród, w tym 2 zwycięstwa w Cannes Young Creatives. Przez magazyn F5 uznany za jednego z 10-ciu najzdolniejszych copywriterów młodego pokolenia. Jest też prawdopodobnie najmłodszym dyrektorem kreatywnym na rynku. #k2works

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • AdROI AdROI

  AdROI jest niezależną agencją marketingową skoncentrowaną na projektowaniu i realizacji wielokanałowych...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.