3.07.2014 / Kampanie / Trendy
 

Najlepsze reklamy na mundial w Brazylii. Coca Cola czy Pepsi?

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
archiwum własne
archiwum własne

Zmieniają się oczekiwania konsumentów, zmienia zatem komunikacja, jaką prowadzą z nimi marki. Trzy różne reklamy - każda zachwycająca w inny sposób i idealnie obrazująca aktualne trendy w kampaniach. Nie sposób nie dostrzec jednego z najsilniejszych trendów tegorocznych działań marketingowych wielkich marek. Oczywiście chodzi o aktualnie trwający mundial w Brazylii.

Niemal każdy brand oferujący produkt masowy próbuje podkreślić swoją egalitarność. Tym samym zbliża się do każdego z nas, w czym najpewniej również pomaga wizerunek Brazylii - organizatora mistrzostw świata w piłce nożnej. Kraj ten jest postrzegany jako biedny oraz pełen kontrastów, a jednak rodzący niesamowite talenty sportowe. Tak też jest w dwóch, równolegle trwających kampaniach, dwóch wielkich konkurentów, Pepsi i Coca Coli.

Coca Cola poszła na całość i w reporterskim wręcz stylu przedstawiła raczej ludzi biednych, wykluczonych, mających za sobą tragedie. Dla nich futbol, a przy okazji, rzecz jasna,ulubiony napój są elementami przynależenia do wielkiej sportowej rodziny.

W podobne tony, jakkolwiek już z udziałem gwiazd światowego formatu, uderza Pepsi - tym razem stawiając na miejską grę idoli piłkarskich, w otoczeniu ogromnych stadionów. Ciekawostką jest fakt, że Pepsi już jakiś czas temu porzuciła koncept promowania się za pośrednictwem wielkich imprez piłkarskich (i ogólnie, sportowych). Mimo to, nie chcąc oddać pola konkurentowi, a jednocześnie nie wypaść z mainstreamu reklamowego, stara się podkreślić swoją obecność i bliskość z fanami sportu.

Wartym podkreślenia jest również fakt, że odchodzenie od drogich i pokazujących bardziej blichtr, pieniądze i klimat komercji towarzyszący choćby piłce nożnej, reklam wynika również z niekorzystnej atmosfery towarzyszącej imprezom piłkarskim i organizacjom je sygnującym (np. FIFA). Afery korupcyjne, zamożność piłkarskich działaczy, przy jednoczesnym ubóstwie wielu fanów i nacji, zaczyna być negatywnie oceniana przez kibiców, co powoduje, że i marki stronią od pokazywania pieniędzy towarzyszących mundialowi.

Inny, ciekawy przykład rywalizacji marek, tyle, że znacznie bardziej bezpośredniej to ostatnia reklama Taco Bell, uderzająca w sieć McDonald's. Właściciel złotych łuków jest atakowany nie tylko przez Burger King'a, który upodobał sobie prześmiewcze reklamy porównawcze, ale ma kolejnego adwersarza w postaci... Ronalda McDonalda, a w sumie nawet kilku, którzy w reklamie Taco Bell zachwalają właśnie tę sieć.

McDonald's nieśmiało odgryzł się konkurentowi na swoim fanpage w Facebook.com, ale w sumie efektem było tyleż pochwał, co zgryźliwych komentarzy użytkowników. Mimo to - warto docenić dobry pomysł na szpilę, którą promując swoją ofertę śniadaniową w sposób absolutnie pozytywny Taco Bell wbiło największemu konkurentowi.

I jeszcze jedna, tym razem rodzima dobra kampania reklamowa. Tiger Mental za sprawą Young & Rubicam i Mindshare Polska robi pozytywne zamieszanie w mediach - tak popularnych, jak i branżowych.

Absolutnym fenomenem tej kampanii jest spot z sarną, który staje się powoli kultowym. Przyznam, że jest to dla mnie fenomen, gdyż - moim skromnym zdaniem - inne filmy stworzone dla Tigera przez agencje były lepsze, ale... z wolą większości się nie dyskutuje. Sarna i koniec. Przy okazji: dobry pomysł, dobre wykonanie, bezpretensjonalny przekaz i idealne trafienie do grupy docelowej, za co warto również tej, polskiej reklamie, przyklasnąć.

Bartłomiej Juszczyk - dyrektor zarządzający Grupy Adweb. W sektorze mediów i reklamy działa od 1999 roku. Manager, inwestor, ekspert mediów, wykładowca. Autor kilkuset publikacji poświęconych budowaniu marek, wizerunku, promocji firm, zagadnieniom strategii marketingowych oraz wykorzystania public relations w kampaniach zintegrowanych. Promotor niesztampowych kampanii i rozwiązań komunikacyjnych w strategiach marek. Twórca topowej grupy marketingowej - Grupa Adweb, działającej na różnych polach promocji 360.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Grupa Adweb, bartłomiej juszczyk


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (1)
Przemysla
1. Przemysla, 94.254.209.*, 08.07.2014 / 09:06
CocaCola prowadzi. Zwlaszcza ze nawet ranking druzyn nazywa sie coca cola fifa ranking.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.