13.11.2017 / Kampanie / Trendy
 

"Nie potrafimy? Nie żartujemy.” Twórcy kampanii Ministerstwa Zdrowia o tym zapomnieli

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Króliczki – Narodowy Program Zdrowia | YouTube.com
Króliczki – Narodowy Program Zdrowia | YouTube.com

- Jeśli chcesz kiedyś zostać rodzicem, weź przykład z królików. Wiem, co mówię - ojciec miał nas 63. W taki sposób Ministerstwo Zdrowia zachęca Polaków do prokreacji, a specjaliści, z których niewielu chciało skomentować kampanię bezpośrednio, wskazują, że to kosztowna trywializacja poważnego problemu. 

Bo trudno uciec od skojarzeń, w których króliki łączone są bezmyślną i nieodpowiedzialną prokreacją. I wydaje się, że nikomu nie chciało się nawet próbować. Temat jest oczywiście wyzwaniem. Łatwo go zwulgaryzować, ale tu - mimo sielskiej oprawy wizualnej - stało się coś zupełnie przeciwnego. Białego królika w czerwonych okularach przeciwsłonecznych, namawiającego do tego, by porzucić "niepotrzebne stresy", trudno kupić nawet, gdy łaskawie pominiemy wszystkie racjonalne aspekty tego "medycznego" zalecenia. 

Jasne, o seksualności niełatwo mówić tak, by nikogo nie urazić, bo wiele osób chciałoby nadal, nie mówiło się o niej w ogóle. Tyle tylko, że nas na to nie stać. W 2016 roku urodziło się o 13 tysięcy więcej dzieci niż rok wcześniej, ale i tak to już piąty z kolei rok, w którym przyrost naturalny jest z ujemny - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Trudno przypuszczać, by działo się tak z powodu "niepotrzebnych stresów", chyba że wilgotny klimat Wysp Brytyjskich bardziej nam służy. 

- Praca kreatywna, nawet jeśli bardzo subiektywna i wynikająca z emocji, powstaje na bazie jakichś intelektualnych wyborów. Nawet stosując tego przeklętego królika, wyobrażam sobie scenariusz, w którym można było nie potraktować widza jak idioty, ale jakoś puścić do niego oko. Ale to wymaga artystycznego kunsztu i ogromnej emocjonalnej świadomości. Jeśli metafora przerasta samego twórcę, powinien szukać łatwiejszych środków wyrazu. Nie każdy musi jeździć porsche 911 z wyłączoną kontrolą trakcji. Przypomina mi się takie zdanie, które zobaczyłam kiedyś na rycinie „Nie potrafimy? Nie żartujemy.” - "aferę królikową" ocenia Jolanta Piela, strategy director, H2O Creative.

Nie jest też tak, że temat prokreacji może być traktowany albo infantylnie i płytko, albo wulgarnie i obraźliwie, o czym przekonuje Magdalena Marek, Senior Digital Creative Manager w Havas Warsaw.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.