12.06.2014 / Kampanie / Trendy
 

Rywalizacja na emocje, czyli co wspólnego mają akcje charytatywne i mundial

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Szymon Dyjach
 
archiwum własne
archiwum własne

Content marketing stał się sposobem promowania różnorodnych idei, pozwalając jednocześnie docierać do szerokiego grona odbiorców i budować ich zaangażowanie. Towarzyszy nie tylko sportowym zmaganiom, ale też wspiera kampanie społeczne. W obu przypadkach - sprawdza się doskonale. Pod warunkiem, że opiera się na emocjach i je wywołuje.

Moskiewski oddział agencji Y&R podjął się przygotowania działania promocyjnego, które oprócz przyniesienia korzyści wizerunkowych i sprzedażowych, miało realny wpływ na świadomość społeczeństwa. Azerbejdżan notuje najwyższe wskaźniki narodzin dzieci z poważną chorobą krwi - talasemią. Sposobem leczenia są częste transfuzje krwi. Jednak w azerskich szpitalach jej zapasy stale są niewystarczające.

Agencja, we współpracy z Nar Mobile, opracowała wearable device, bransoletki o nazwie Donor Cable. Urządzenie pozwala na transmisję energii baterii z jednego smartfonu na drugi. Powstała również aplikacja pozwalająca odnaleźć osoby, które mogą podzielić się energią. Wykorzystując analogię do transfuzji planowano zachęcić Azerów do oddawania krwi. Na bransoletkach umieszczono informacje motywujące do odwiedzenia punktów krwiodawstwa.

Nar Mobile we współpracy z azerskim bankiem krwi, każdej osobie, która zakupiła w salonie telefon z systemem Android dodawała Donor Cable z informacją, że tak jak smartfony potrzebują prądu, tak ludziom niezbędna jest krew. By wykorzystać chwilę, w której problem braku krwi jest aktualny w świadomości klientów, w pobliżu salonów Nar Mobile zaparkowane były mobilne stacje krwiodawstwa.

Kampania okazała się ogromnym sukcesem. Jest szeroko komentowana w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Mówią o niej blogerzy, celebryci, a nawet politycy. Jej statystyki, a zwłaszcza społeczny charakter, są nie do przecenienia. Liczba krwiodawców wzrosła o 335 procent!

Co ciekawe kampania jest kopią akcji z Brazylii, gdzie zrealizowano bardzo podobny

 

Marki opowiadają piłkarskie historie

Kolejne wielkie święto kibiców i kolejne świetne przykłady wykorzystania emocji wiążących się z najpopularniejszym sportem na świecie. Na wyżyny storytellingu wzniosły się w szczególności Nike (co na pewno nikogo nie dziwi) oraz Beats by Dre.

Pierwsza z marek stworzyła niesamowitą animację opowiadającą o tym, jak najlepsi piłkarze świata połączyli siły w walce o nieprzewidywalność i podejmowanie ryzyka w piłce nożnej. To historia zmagań gwiazd, zastąpionych przez drużynę stworzoną przez naukowca, chcącego wyeliminować to, co w futbolu najlepsze.

Z kolei Beats by Dre postawiło na emocje związane z oczekiwaniem na rozpoczęcie gry. Film przedstawia zarówno sportowców, jak i kibiców przygotowujących się do pierwszego gwizdka. Historia, świetnie wkomponowana jest w rozmowę ojca z synem.

Oba filmy w rekordowym tempie rozprzestrzeniały się wirusowo, osiągając zawrotne statystyki. Mistrzostwa dopiero startują. Możemy być pewni, że oprócz piłkarskich emocji czeka nas wiele bardzo dobrych kampanii.

Szymon Dyjach - creative director we wrocławskiej agencji Me & My Friends, z którą związał się w 2011 roku. Pracował przy projektach dla marek, takich jak: Desperados Red, Tymbark czy Kubuś. Interesuje się marketingiem regionów i sferą mobile.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Me & My Friends, Szymon Dyjach


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (1)
Marianna
1. Marianna, 78.9.2.*, 12.06.2014 / 10:18
Szkoda tylko, że pozytywnym emocjom towarzyszą również niepokojące wieści dochodzące z Brazylii o panujących tam nastrojach społecznych, poziomie biedy i bezpieczeństwa publicznego. To z pewnością osłabia przekaz marketingowy powiązany z Mundialem - tym większe wyzwanie dla speców od PR.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.