23.03.2017 / Kampanie / Inne
 

Te kampanie społeczne sprawiają, że branża reklamowa może być z siebie dumna

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
Emil Wiśniewski (fot. LiquidThread)
Emil Wiśniewski (fot. LiquidThread)

- Klamrą subiektywnego zestawienia będzie muzyka, ale nie jako główna bohaterka, ale narzędzie wspierające główny przekaz kampanii. Pojawią się ponadczasowe hity, które w swoim czasie podbiły serca odbiorców i jurorów prestiżowych nagród - o najlepszych kampaniach społecznych pisze, specjalnie dla Interaktywnie.com Emil Wiśniewski z agencji LiquidThread. 

Im bogatsze mamy słownictwo, tym więcej możemy objąć umysłem dzięki temu, że lepiej formułujemy myśli. Język odzwierciedla kulturowe niuanse, tradycje, historie. Dla wnikliwego obserwatora to niewyczerpane źródło wiedzy. Tim Lomas, językoznawca, kolekcjonuje nieprzetłumaczalne na inne języki słowa opisujące emocje. W hinduskim słowo viraha oznacza „utwierdzenie się o miłości partnera poprzedzające chwilowe rozstanie”. Czy wyświechtane, angielskie love nie wypada błaho w takim zestawieniu? Ten przykład pokazuje potęgę potrzeby wyrażania emocji i samego porozumiewania się. A co kiedy nie da się zrealizować podstawowej funkcji komunikacji – bycia zrozumianym?

Wyspecjalizowaliśmy się w kompresji treści, ograniczając formę komunikatu do minimum przy zachowaniu znaczenia. Zanim jednak zagościły skróty większość Polaków z lenistwa pomijała znaki diakrytyczne. Na bazie tej obserwacji powstała genialna w swojej prostocie kampania  „Język Polski jest Ą, Ę”, w której w zmasowanych mediach zniknęły z przekazu kreseczki i ogonki, obnażając dysfunkcję wynikającą z niekompletności. To co mnie urzeka, to ogromny szacunek do języka, jaki bije od jej twórców.

Jeśli wracam myślami do „Ą, Ę” to do digitalowej odnogi, w której głównym bohaterem był przycisk ALT. Wystarczyło go nacisnąć na klawiaturze, aby polskie przeboje odzyskały ogonki i kreseczki, a tekst stał się zrozumiały.  

Do kampanii „Język  Polski jest Ą, Ę” zaproszeni muzycy reprezentowali różne gatunki i różne pokolenia. Od najmłodszych lat uczy się nas szacunku do starszych, akcentując wartości dorobku poprzedzających nas pokoleń. A odwrotnie? Budowanie pomostu komunikacyjnego wymaga zaangażowania obu stron. W tej kampanii to seniorom udziela się lekcji (pop)kultury.

Osobiście nie przepadam za pomysłem wkładania starszym osobom odwróconych daszkiem do tyłu czapek czy jaskrawych okularów przeciwsłonecznych. Tu seniorzy są pokazania z klasą, należytym szacunkiem, a humor błyskotliwe sączy się z każdego ujęcia. Inna rzecz warta docenienia, to fakt, że aktor cytuje autentyczny tekst hiphopowy (Wilku z Molesty), który może nie należy do najczystszej polszczyzny, ale nikt go nie ocenia. Obecność w spocie to przyznanie mu roli w tworzeniu kultury. 

Na muzyce da się zarobić, głównie na tej złej. A był czas, kiedy pieniądze wydawców były piracko ściągane z nielegalnych źródeł, a internetowe sprzedawanie muzyki dopiero raczkowało. Ten kontekst jest ważny, aby zrozumieć, jak nowoczesny był pomysł na stworzenie Rak&Roll – charytatywnego wydawnictwa muzycznego online. Muzyki można było posłuchać, ale tylko mono.

Stereo było dostępne po dofinansowaniu Fundacji Rak&Roll wspierającej osoby walczące z rakiem. Metafora tłumacząca dramat mastektomii urzekała bezkompromisowością. Nie tylko mechanizm i pomysł był nowoczesny, ale też tonacja komunikacji – pełna optymizmu, a przez to porywająca do działania. 

Zapewne większość z Was zna tę kampanię, ale wato wracać do wybitnych akcji tworzonych w Polsce, bo fundamentują naszą branżę reklamową i sprawiają, że będąc w niej możemy czuć się dumni. 

 

Emil Wiśniewski, senior strategy planner w LiquidThread

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (1)
Arek Wawrzeńczak
1. Arek Wawrzeńczak 23.03.2017 / 18:40
Kampania reklamowa jest dobra, to fakt.
Jednak problem polega na tym, że coraz rzadziej oczekujemy treści.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.