1.10.2015 / Kampanie / Trendy
 

To nie tak jak myślisz, czyli zaskakująca historia w reklamie Pot Noodle (Unilever)

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Agata Palmowska, Cheil Poland
 
Agata Palmowska
Agata Palmowska

Każdy z nas marzy o tym, aby tworzyć spoty, które odbiorca będzie chciał zobaczyć drugi raz. Jednym to się udaje, innym nie. Londyńska agencja Lucky Generals może sobie pogratulować sukcesu. #TheyCanMakeIt.

Zaczyna się wręcz klasycznie. Chłopak z marzeniami. Pokój nastolatka. Plakat boksera. Determinacja. Pot. Cel. Mimo przeszkód. Mimo biedy. Mimo wysiłku. Bo przecież każdy ma prawo marzyć. Każdy ma prawo osiągać sukcesy. Wystarczy tylko ciężka praca. Treningi. Bieganie. Poranne wstawanie. Do idealnej kondycji przecież niepotrzebne są nowoczesne siłownie. Chłopak tłumaczy nam, że od zawsze to było jego największym marzeniem i od zawsze wierzył, że uda mu się to zrobić. W duchu podświadomie zaczynamy lubić bohatera. Wspierać go. Stajemy się kibicami nastolatka. Czujemy, że jego los się odmieni na lepsze, że zaraz nastąpi coś wielkiego. I następuje. Co dokładnie? Przekonajcie się sami:

 

PUŁAPKA STEREOTYPÓW

Zdziwienie? Zaskoczenie? Ale… przecież nikt nas nie oszukał. W reklamie ani razu nie powiedziano, że chłopak trenuje właśnie boks. Tu następuje moment ponownego obejrzenia reklamy. Plakat boksera? Przecież jest na nim ring-girl, na którą po prostu nie zwróciliśmy uwagi. Treningi? Czy widzieliśmy gdzieś worek bokserski? Rękawice bokserskie? Chłopak biega, robi brzuszki, buduje mięśnie podnosząc ciężary, ale nie możemy stwierdzić, że jest bokserem. Daliśmy się nabrać! Autorzy kampanii zwinnie zagrali nam na nosie. Można pokusić się o stwierdzenie, że zadrwili z naszych stereotypów. Wpadliśmy w pułapkę własnych przekonań o konieczności przynależności pewnych zawodów i zachowań do płci.

Przewrotność działa w reklamie nie od dziś. Dokładnie w momencie, gdy jesteśmy niemal przekonani co zaraz się wydarzy – nagle bum! Lucky Generals stosuje sztuczkę, którą teoretycznie tak bardzo powinniśmy znać i na którą tak bardzo się nabraliśmy.

#YouCanMakeIt

„You Can Make It” jako hasło kampanii z pozoru może wydawać się banalne. You can make it? You can do it? Skądś to znamy? Z pozoru. Oczywiście, inne marki motywują nas do spełnienia marzeń. Różnicą jest fakt, że są to marzenia jasno określone i zamknięte w pewne ramy. Możesz wyglądać świetnie, ale istnieje tylko jeden słuszny i prawidłowy typ sylwetki. Pot Noodle nie narzuca nam „prawidłowości” marzeń. Nie mówi, które są dobre. Wszystkie są. Nawet te dziwne, niezrozumiałe przy pierwszym wrażeniu. Niezależnie od tego, o czym marzymy – możemy to zrobić. Ze śmiechem. Z dystansem. Z przerwą na szybkie Pot Noodle.

AUTENTYCZNA HISTORIA BOHATERA

Z historią powstania reklamy wiąże się zabawna anegdota. Michael Moran, 17-latek, który wciela się w główną rolę w reklamie, zrezygnował właśnie z uprawiania boksu na rzecz… kariery aktorskiej. Chłopak nie spodziewał się takiej popularności (spot na YouTube dawno osiągnął ponad milion wyświetleń). A jednak powiedział sobie „You Can Make It”. Niezależnie od tego, czy wybór aktora był przypadkowy, czy też twórcy bardzo dobrze wiedzieli co robią – świetnie udowodnili, że prawdziwe historie również sprzedają.

 

STARE DOBRE POCZUCIE HUMORU POT NOODLE

Granie na stereotypach to specjalność Pot Noodle. Już wcześniej bohaterami ich reklam byli geje, transwestyci, czy prostytutki. Twórcy balansują na granicy, którą chwilami ciężko byłoby przekroczyć w kraju nad Wisłą. Nie można jednak powiedzieć, że reklam Pot Noodle nie da się lubić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.