14.08.2014 / Kampanie / Trendy
 

Umów jazdę próbną z sąsiadem, czyli jak w Europie sprzedaje się samochody

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Artur Belka
 
archiwum własne
archiwum własne

O tym, jak połączyć on-line i off-line w branżach o wysokiej wartości pojedynczego produktu i zwiększyć skuteczność internetu w sprzedaży pisze Artur Belka z Bold Brand Commerce.

28 kwietnia firma Volkswagen of America opublikowała informację prasową o uruchomieniu nowej wersji konsumenckiej strony koncernu dla klientów w Stanach Zjednoczonych. Nowy serwis odbiega znacznie od konwencji, w ramach której realizowane były do tej pory strony konkurentów. Uproszczono user experience witryny. Nowa, bardziej przyjazna i mniej techniczna stylistyka strony ma zachęcać użytkowników, którzy obawiają się internetowych konfiguratorów modeli samochodów, ponieważ nie rozumieją znaczenia wybieranych opcji.

Największą zmianą w stosunku do utartej konwencji jest jednak próba skrócenia ścieżki zakupowej potencjalnego klienta. Jedną z bolączek, z jakimi spotykają się osoby pragnące kupić nowy samochód w pożądanej konfiguracji, jest bowiem dostępność wybranych przez nie modeli. Większość dealerów nie informuje online od pełnej gamie dostępnych konfiguracji oraz z góry o czasach ich realizacji.

Nowa witryna VW America jest nowatorsko nastawiona na shoppera i na realną konwersję. Wejście na stronę rozpoczyna się od wpisana swojego kodu pocztowego, dzięki czemu serwis identyfikuje dealerów dostępnych w okolicy oraz określa odległość, jaka dzieli od nich klienta. Po wybraniu pożądanej konfiguracji użytkownik otrzymuje mapę z listą dealerów, w których salonach może obejrzeć wybrany przez siebie model w określonej opcji.


media.vw.com/release/738/


media.vw.com/release/738/


media.vw.com/release/738/

Vinay Shahani (Brand Marketing, VW of America) pisze: Konsumenci, którzy przyjeżdżają do salonu po wybraniu swojej konfiguracji, by ją obejrzeć, statystycznie dokonują zakupu dwukrotnie częściej niż ci, którzy przyjeżdżają lecz nie są w stanie od razu zobaczyć wybranych przez siebie opcji. Serwis oferuje teraz potencjalnym klientom marki dostęp do portfolio 80 000 maszyn, stojących w salonach dealerskich na terenie Stanów Zjednoczonych. Nowa witryna została także wzbogacona o mini-strony poświęcone wybranym opcjom premium konfiguracji - na przykład systemowi audio klasy premium, sygnowanemu marką Fender. Serwis został przygotowany do przeglądania na tabletach.

Prov Min Hybrid!

Największy konkurent niemieckiego koncernu, japońska Toyota, także inwestuje w pomysłowe kampanie digital. Norweski oddział Toyoty zamówił w Saatchi & Saatchi Norway interaktywną kampanię wizerunkową swoich napędów hybrydowych. Efekt to kampania Prov Min Hybrid (Przetestuj moją hybrydę), która zebrała już kilka lokalnych nagród branżowych.

Insight jest następujący: dlaczego ludzie mają obawy przed kupnem samochodu z silnikiem hybrydowym? Ponieważ ich nie znają. Nie zawsze ufają jednak reklamie, katalogom i zapewnieniom sprzedawcy. Skontaktujmy ich w takim razie z innymi, zadowolonymi właścicielami naszych hybryd. Użytkownicy strony mogą wybrać swoje miasto, a następnie skontaktować się przez Facebooka z użytkownikami hybrydowych samochodów Toyoty, którzy wyrazili na to zgodę i umówić na pokazanie samochodu lub na jazdę próbną.


ProvMinHybrid.no/


ProvMinHybrid.no/


ProvMinHybrid.no/

Podsumowując, sukces amerykańskiego, internetowego oblicza VW może zwiastować globalne zmiany w UX i stylu on-line'u grupy Volkswagen. Zmiany na razie nie zostały wprowadzone na innych rynkach, na których działa koncern, jednak to, czy tak się stanie, będzie czytelnym sygnałem dla konkurentów oraz innych uczestników rynku e-commerce, że konwergencja kanałów on-line i off-line następuje zaskakująco szybko nawet w branżach o wysokiej wartości pojedynczego zakupu, które tradycyjnie uważa się za posiadające niski potencjał skutecznej konwersji w on-line, takich jak branża motoryzacyjna, lecz także na przykład nieruchomości i wyposażenie domu klasy premium.

Widzimy, że japońska konkurencja koncernu z Wolfsburgu także nie zasypuje gruszek w popiele. Mamy nadzieję że równie innowacyjne i sprawne komunikacyjne kampanie wejdą go globalnego portfolio komunikacyjnego obu marek.

Artur Belka, strategy advisor w Bold Brand Commerce Sp. z o. o. Zajmuje się doradztwem w zakresie strategii oraz user experience w planowaniu i projektowaniu rozwiązań ecommerce. Ma także doświadczenie w zarządzanu wdrożeniami projektów. Ceni podejście analityczne do procesów projektowania. Autor licznych artykułów w prasie branżowej. Bold Brand Commerce jest innowacyjną agencją e-commerce. Wyróżnia ją unikalne podejście do kreowania koncepcji i strategii marki, które jest fundamentem dobrego e-biznesu. Firma posiada 5-letnie doświadczenie w budowaniu skutecznych rozwiązań e-commerce ze szczególnym naciskiem na temat strategii retail oraz eMerchandisingu.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Artur Belka, Bold Brand Commerce


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.