Wśród mieszkańców Polski wskaźnik wyniósł 67 punktów na 100 możliwych.
Mars Wrigley Polska zaprezentował autorski wskaźnik poziomu zadowolenia z życia – Mars Happiness Index (MHI). Stanowi on część najnowszego raportu firmy na temat szczęścia. Publikacja i towarzysząca jej kampania informacyjna w mediach związane są z misją Mars Wrigley, jaką jest „budowanie lepszego świata”.
Jako lider w obszarze innowacyjnych kampanii społecznych, Mars Wrigley angażuje się nie tylko w badania nastrojów i stawianie diagnoz, ale w aktywne wspieranie szczęśliwego podejścia do życia – po to, aby inspirować ludzi do życia w zgodzie z ich własnymi wartościami i aspiracjami.
- W Mars uważamy, że świat, jakiego pragniemy jutro, zaczyna się od tego, jak prowadzimy nasz biznes dzisiaj. Na co dzień poprzez nasze produkty „inspirujemy chwile codziennego szczęścia”. Dlatego postanowiliśmy zbadać, czym jest to szczęście dla nas Polaków. Chcemy tym badaniem pobudzić społeczną dyskusję na temat źródeł szczęścia, różnic w jego postrzeganiu, ale także obaw, które wpływają na nasze zadowolenie. Pragniemy nie tylko promować refleksję nad dobrostanem, ale także podkreślić nasze zobowiązanie do budowania świata, w którym szczęście jest dostępne dla wszystkich - mówi Robert Moreń, dyrektor ds. korporacyjnych Mars Wrigley Polska.
Trawa mniej zielona u sąsiada
Wbrew powiedzeniu, że „trawa jest zawsze bardziej zielona u sąsiada”, Polacy postrzegają siebie jako szczęśliwszych od innych – swoje zadowolenie z życia oceniają średnio na 67 punktów, a innych Polaków już tylko na 58 punktów na 100. To klasyczne „porównanie społeczne w górę”, czyli zjawisko, w którym wyższa ocena własnej sytuacji i osiągnięć może sprzyjać budowaniu pozytywnej samooceny i tożsamości społecznej.
Z danych wynika także, że poziom zadowolenia z życia jest związany z wiekiem. Okazuje się, że szczęśliwsze są osoby starsze – Mars Happiness Index wyniósł średnio niemal 71 punktów dla grupy wiekowej 55+ i zaledwie nieco ponad 58 punktów dla grupy 18-24 lata. Nie dziwi natomiast fakt, że determinujący wpływ na ocenę samych siebie jako szczęśliwych ma także postrzeganie własnej sytuacji materialnej – ci, którzy oceniają ten aspekt życia pozytywnie, są bardziej zadowoleni ze swojego życia niż osoby oceniające sytuację materialną jako negatywną. Różnica jest ogromna – to 77 do 49 punktów.
Kto ocenia siebie jako najbardziej szczęśliwego?
Wysoki poziom zadowolenia z życia odczuwają osoby będące w związkach formalnych (73 pkt.), a także posiadające dzieci (71 pkt.). Badanie pokazuje również, że jako szczęśliwe określają się nieco częściej osoby z wyższym wykształceniem (niemal 69 pkt.) wobec osób z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym bądź zawodowym (nieco ponad 66 pkt.). Poziom zadowolenia z życia różnicuje też miejsce zamieszkania – mniejsze zadowolenie z życia niż ogół Polaków deklarują mieszkańcy wielkich (pow. 500 tys. mieszkańców) miast. Warto przy tym zauważyć, że Polacy zamieszkujący północ i zachód kraju są bardziej zadowoleni z życia niż ci zamieszkujący centrum kraju i województwa ściany wschodniej.
Jak zdrowie będzie, to przyjdzie i szczęście
Największym źródłem szczęścia jest dla Polaków zdrowie (48%). Na drugim miejscu plasuje się rodzina i szeroko pojęte relacje z bliskimi (46%), a także miłość i dzieci (po 31%). Co ciekawe, pieniądze (16%) znalazły się dopiero na siódmym miejscu zestawienia (zapytani mieli możliwość wskazania trzech najważniejszych dla nich obszarów).
- Szczęście przybiera różne formy i barwy. Możemy je analizować w perspektywie całego naszego życia, ale także spojrzeć na drobne źródła szczęścia na co dzień. Dlatego w badaniu zapytaliśmy Polaków także o to, jakie sytuacje bądź zachowania mogą być dla nich powodem do uśmiechu na co dzień. Odpowiedzi pokazują, że czasem potrzeba naprawdę niewiele. Cieszy nas przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem i z naturą. Na rozmowę z kimś bliskim wskazuje 35% z nas. Na spacer niewiele mniej, bo 30%. Kolejne punkty na mapie codziennego szczęścia to oglądanie filmu lub serialu, czytanie oraz jedzenie - zauważa Natalia Zachaś, dyrektorka People & Organization w Mars Wrigley Central Europe.
Jutro będzie (jeszcze) lepiej?
Choć nad Polakami ciąży stereotyp wiecznych malkontentów, Mars Happiness Index udowadnia, że to mit. Co więcej, jesteśmy nastawieni wobec swojej przyszłości całkiem optymistycznie. Szczególnie myśląc o najbliższym roku, oceniamy, że będziemy szczęśliwsi bądź tak samo szczęśliwi, jak obecnie. Wskazuje na to w sumie aż 87% zapytanych.
- Z raportu Mars Happiness Index wynika, że szczęście mogą przynosić duże wydarzenia, ale tak naprawdę na nasze poczucie satysfakcji najbardziej wpływa kumulacja drobnych chwil codziennego szczęścia. Każdy z nas powinien szukać takich chwil dla siebie, które odpowiadają jego potrzebom i charakterowi. Nasze szczęście jest odczuciem subiektywnym, na które największy wpływ mamy my sami - wyjaśnia Robert Moreń z Mars Wrigley.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»