5 narzędzi do mierzenia ROI w social media

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Łukasz Wołek
 
Łukasz Wołek
Łukasz Wołek

Zastanawiasz się, które kampanie social media są najbardziej opłacalne? W jakie narzędzia warto inwestować? Nie ufaj intuicji – zmierz ROI swoich działań!  Według badań Mzinga i Babson Executive Education 76% firm traci na Facebooku pieniądze i czas, a  84% firm inwestujących w social media nie mierzy zwrotu z tych inwestycji. Jest jednak dla nich dobra wiadomość – szybko mogą nadrobić zaległości! Warto korzystać z narzędzi, które pozwolą odkryć wskaźnik ROI. 

Kissmetrics

Kissmetrics jest platformą analityczną stworzoną w celu optymalizacji sukcesu marketingowego i wskaźnika ROI. Pozwala śledzić poszczególne osoby, grupy podobnych osób i użytkowników jako całość podczas odwiedzin danej strony. Osoby odwiedzające stronę są monitorowane podczas pierwszej wizyty, jak i przez całą drogę wielokrotnych wizyt oraz konwersji. Dzięki temu można badać ROI i zachowania klientów pochodzących z takich serwisów jak Facebook, LinkedIn, Twitter lub dowolnej witryny, a także przypisywać autorstwo konwersji do odpowiedniego kanału social media, co z kolei umożliwia dokładne śledzenie całego cyklu życia klienta. 

60514_1.png

Wersja free trial narzędzia jest dostępna po wcześniejszej rejestracji. Najniższa opcja cenowa do wybrania to 120$/miesiąc. 

Customer Lifetime Value 

Wiele kampanii społecznościowych jako priorytety swoich działań wyznacza sprzedaż i generowanie nowych potencjalnych klientów. Z tego powodu dobrym pomysłem jest obliczenie przybliżonej wartości życia klienta (CLV). Można skorzystać z kalkulatora Customer Lifetime Value, aby dowiedzieć się nie tylko tego, ile kosztuje nowy lead, ale także, czy warto w niego inwestować.

60515_2.png

Za pomocą tego narzędzia można również utworzyć CLV dla każdej z różnych grup klientów. Na przykład sklep jubilerski może obliczyć wartość klientów, którzy dokonują jednorazowego zakupu o dużej wartości np. obrączek ślubnych, jak również tych nabywających dużo tańsze bransoletki, ale często powracających do sklepu. Dzięki tym danym można szybko ustalić, czy bardziej opłaca się zainwestować w kampanię promującą biżuterię zaręczynową czy drobniejszą biżuterię. 

The Customer Lifetime Value Calculator jest narzędziem szybkim i darmowym.

RJMetrics’ Cloud BI

Tego narzędzia warto użyć dla bardziej szczegółowej analizy CLV. Pozwala ono nie tylko automatycznie obliczyć CLV, ale również sprawdzić kanał social media, który w pierwszej kolejności wysłał ci klienta. 

60516_3.png

RJMetrics oferuje niesamowite funkcje, takie jak analiza dopływu abonentów. Daje wgląd w zachowania klientów czy umożliwia analizę ROI, gdyż odnosi się do ceny nabycia klienta. 

Ponadto RJMetrics pokazuje wartość w oparciu o źródła pozyskiwania i powtórzenie rentowności zleceń z różnych źródeł. Pomaga to w podjęciu decyzji, które platformy reklam na portalach społecznościowych są najbardziej efektywne i w które należy nadal inwestować. 

Narzędzie oferuje także opcję wysyłania na bieżąco raportów. 

60517_4.png

Cyfe

Cyfe jest narzędziem służącym do raportowania, które zapewnia garść przydatnych informacji na temat wspólnej treści dla mediów społecznościowych i jej wpływu na ogólny ROI.

Dzięki temu narzędziu można używać widżetów tworzenia wielu niestandardowych paneli kontrolnych, gdzie można zobaczyć zestawienie reklam na Facebooku czy Twitterze, a także wartość zaangażowania i sprzedaży. Jest wiele kategorii widżetów do wyboru, które oferują reklamę, blogi, e-mail, social media czy wiele innych.

60518_5.png

Cyfe ma tak naprawdę kilka ciekawych funkcji śledzenia społecznego, w tym określenie szczegółowego ROI i analitykę raportowania. Jeśli np. prowadzisz konkurs, to możesz śledzić swój wyznaczony hashtag, aby zobaczyć, jaki jest zasięg i ile osób w nim uczestniczy. 

Możesz szybko i łatwo śledzić sprzedaż, faktury, wizyty w witrynie oraz wydatki. 

60519_6.png

Instalacja Cyfe jest darmowa, rozpoczęcie przygody z planem Premium kosztuje tylko 19$ miesięcznie (14$, jeśli jest opłacone za cały rok). Wersja Premium oferuje nieograniczoną gamę gadżetów, łącznie z pulpitami, widżetami i opcjami dostosowania. 

Google Analytics

Google Analitycs pozwala zobaczyć, skąd pochodzi ruch na stronie i w jaki sposób użytkownicy korzystają z witryny. Narzędzie umożliwia podgląd skuteczności poszczególnych kampanii oraz śledzenie konkretnych konwersji. 

60520_7.png

Prawie wszystkie największe portale społecznościowe dostarczają wiedzy analitycznej, dzięki której wiadomo, ilu użytkowników jest na stronie i jaką konwersję generują. Google Analytics oferuje jednak dokładniejsze wyniki. 

Aby uzyskać bardziej konkretny i dokładny obraz ROI można użyć sekcji „Social”. Ułatwia to konfigurację celów. 

60521_8.png

Oprócz tego Analitycs pozwala śledzić konwersję przez cały cykl zakupu, dzięki czemu można szybko zbadać, które strony działają i dlaczego. Narzędzie dostarcza również informacji, które kanały social media (i platformy reklamowe) generują najwięcej ruchu. To nic nie kosztuje i jest łatwe do skonfigurowania na własnej stronie. 

 

Łukasz Wołek - CEO agencji interaktywnej Eura7 i agencji komunikacji marketingowej Abanana. Od ponad 16 lat związany z branżą interaktywną. Pracował dla takich marek jak: Beskidzkie, Marwit, Gellwe, Góralki, Verbena, Vustula, Hugo Boss, Ikea. Realizował projekty dla centrów handlowo-usługowych spółek Echo Investment i Trigranit. Pasjonat mediów społecznościowych, a w szczególności serwisu Instagram. 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: ROI, facebook, media społecznościowe, social media, twitter


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.