7 narzędzi, które pomogą ci zdobyć wyższe pozycje w Google

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Maciej Dobkowicz
 
Maciej Dobkowicz
Maciej Dobkowicz

Pozycjonowanie witryn internetowych w wyszukiwarce Google to bardzo złożona i rozległa dziedzina marketingu. Wynika to głównie z faktu, że algorytm Google odpowiedzialny za ustalanie miejsc poszczególnych stron w bezpłatnych wynikach wyszukiwania uwzględnia aż ponad 200 czynników rankingowych. Dodatkowo w algorytmie wprowadzanych jest każdego roku kilkaset różnego typu zmian. Skuteczne prowadzenie działań w mającej takie uwarunkowania branży SEO jest więc praktycznie niewykonalne bez wsparcia odpowiednich narzędzi.

W pracy specjalisty SEO wykorzystywanych zwykle bywa nawet kilkadziesiąt różnych aplikacji działających zarówno online jak i offline (tych drugich jest mniejsza ilość). Wśród nich wyróżnić można kilka szczególnie przydatnych, a niektóre są wręcz niezbędne, aby z powodzeniem zwiększać widoczność serwisu w rezultatach Google.

Ahrefs

Jest to jedno z najlepszych narzędzi służących do analizy i monitoringu linków zewnętrznych prowadzących do witryny (należą one do głównych czynników wpływających na pozycje stron osiągane w Google). Ahrefs dostarcza niezwykle szeroki zakres danych dotyczący linków przychodzących, który obejmuje m.in. łączną liczbę backlinków oraz linkujących domen, procentowy udział poszczególnych typów linków (nofollow, dofollow, obrazkowe itp.), dokładne adresy wszystkich zewnętrznych odnośników i wiele innych. Od pewnego czasu dostępne są tu ponadto bardzo przydatne informacje na temat słów kluczowych, na które serwis widoczny jest w top 100 wyników wyszukiwania Google, wraz z dokładną pozycją, ich liczbą wyszukiwań i szacowanym ruchem. Głównym konkurentem dla Ahrefs w obszarze sprawdzania linków jest Majestic.

60707_ahrefs.png

SEMSTORM

W zakresie widoczności witryny na słowa kluczowe do najbardziej przydatnych narzędzi należy SEMSTORM mający w swojej bazie ponad 20 mln monitorowanych polskich słów kluczowych. Posiada on bardzo dużo zaawansowanych funkcjonalności, w tym analizę konkurencyjnych stron wraz z porównaniem pozycji dla wspólnych fraz. SEMSTORM oferuje również m.in. wiele możliwości filtrowania danych, a także opcję dziennego monitoringu pozycji witryny w Google dla określonych słów kluczowych. Alternatywę dla SEMSTORM stanowi zagraniczne narzędzie SEMrush, jednak jest ono mniej dokładne dla polskiego rynku.

60708_semstorm3.png

Google Search Console

Ta aplikacja online od Google, nazywająca się wcześniej Webmaster Tools, jest właściwe pozycją obowiązkową dla prowadzenia skutecznych, długofalowych działań SEO w wyszukiwarce amerykańskiego giganta. Dostępne są w niej bowiem funkcjonalności, których nie znajdziemy w żadnym innym narzędziu takie jak np. powiadomienia bezpośrednio od Google dotyczące wykrytych na stronie problemów. Aby korzystać z GSC, założyć należy konto pod tym adresem i dodać do niego co najmniej jedną witrynę (wymagana jest weryfikacja posiadanych do niej uprawnień).

SEMTEC Analyzer

Wiele informacji pomocnych w procesie pozycjonowania dostarcza darmowe narzędzie online przygotowane przez agencję SEMTEC, służące do przeprowadzenia technicznego audytu SEO strony. Po wpisaniu adresu URL pokazuje ono wyniki analizy dla blisko 40 elementów związanych ze stroną, które mniej lub bardziej oddziałują na jej pozycje w wynikach Google. Aplikacja szczegółowo sprawdza różne czynniki dotyczące konstrukcji, działania i treści wskazanej podstrony i co ważne, dla każdego z nich przedstawia obszerne objaśnienia i podpowiedzi. Dzięki temu wyniki audytu mogą być przydatne także dla osób nieznających zagadnień SEO.

60709_semtec-analyzer.png

Google Keyword Planner

Jednym z kluczowych aspektów każdej kampanii SEO jest dobór odpowiednich fraz kluczowych, dla których realizowane będzie pozycjonowanie witryny. Planer słów kluczowych dostępny na platformie Google AdWords pozwala sprawdzić jaką liczbę wyszukiwań posiada konkretne zapytanie wpisywane do wyszukiwarki przez użytkowników. Dosłownie w ostatnich dniach znacząco została jednak ograniczona dokładność tych danych. Od września tego roku pokazywane są tylko dość szerokie przedziały liczby wyszukiwań, a precyzyjne statystki dostępne są dopiero po uruchomieniu w ramach konta kampanii AdWords (wcześniej aktywna kampania nie była wymagana).

Dodatkowo w planerze uzyskać można podpowiedzi innych podobnych fraz lub związanych z tą samą tematyką. Funkcjonalność ta nie jest jednak w Google Keyword Planner zbyt dobrze rozwinięta i w zakresie propozycji słów kluczowych lepsze okazują się aplikacje takie jak SEMSTORM.

Screaming Frog

Choć nie jest to narzędzie działające w trybie online, Screaming Frog cieszy się dużą popularnością wśród specjalistów SEO. Program ten pozwala wykonać „za jednym razem” bardzo dokładny audyt SEO całej witryny razem ze wszystkimi jej podstronami (w wersji bezpłatnej nie więcej niż 500). Screaming Frog jest więc niezwykle przydatny dla przeprowadzenia optymalizacji SEO serwisu, a wobec zmian w algorytmie Google w ostatnich latach, jest to działanie szczególnie ważne dla poprawy jego widoczności w SERP.

Mobile Friendly Test

Od kwietnia 2015 r. przystosowanie strony do wyświetlania na urządzeniach przenośnych zostało oficjalnie włączone do grupy czynników decydujących o jej pozycjach w mobilnych wynikach wyszukiwania Google. Aby sprawdzić czy strona spełnia określone kryteria dostosowania do mobile, Google uruchomiło specjalną aplikację online do przeprowadzania testów zgodności (link).

60710_mobile-friendly.png

Ponieważ obecnie już ok. połowa wszystkich zapytań do Google kierowana jest na urządzeniach przenośnych, przetestowanie i przygotowanie mobilnej wersji strony pod kątem wymogów kalifornijskiej wyszukiwarki jest obecnie pierwszoplanową kwestią. Umożliwia bowiem uzyskiwanie wysokich pozycji we wszystkich rodzajach wyników Google i dotarcie do szerszej grupy odbiorców.

Powyższa lista nie obejmuje oczywiście wszystkich popularnych narzędzi używanych przez SEO-wców. W zestawieniu znalazły się tylko wybrane narzędzia wyróżniające się w swojej kategorii oraz takie, które uznać należy za nieodzowne. Jednak korzystając z omówionych tutaj, najbardziej przydatnych aplikacji z pewnością będziemy mogli dużo skuteczniej i efektywniej realizować działania SEO.


Maciej Dobkowicz – Senior SEO Account Manager w agencji SEMTEC należącej do Cube Group. Zajmuje się kompleksowym prowadzeniem kampanii SEO, w tym koordynacją działań zespołu oraz wsparciem merytorycznym dla klientów. Jest także odpowiedzialny za realizację działań z zakresu content marketingu dla SEMTEC. Z branżą SEO związany od 2010 r., posiada kilkuletnie doświadczenie w zakresie audytów i optymalizacji SEO stron i sklepów internetowych.

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: google, pozycjonowanie, sem, seo, wyszukiwarki


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • AdROI AdROI

  AdROI jest niezależną agencją marketingową skoncentrowaną na projektowaniu i realizacji wielokanałowych...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
WebPozycja.pl
1. WebPozycja.pl, 81.15.162.*, 13.09.2016 / 13:00
Warto jeszcze wymienić narzędzie online: http://WebPozycja.pl - głównym zadaniem systemu jest sprawdzanie pozycji w Google.


System wyróżnia się bardzo konkurencyjnymi stawkami oraz ogromem możliwości ( http://https://webpozycja.pl/info,1,details.html )


Specjalnie dla użytkowników serwisu http://interaktywnie.com oferujemy rabat -
Wystarczy powołać się na ten artykuł.


Zapraszamy serdecznie do testowania :)
mojeprogramy.com
2. mojeprogramy.com, 5.206.255.*, 05.10.2016 / 14:40
Tytuł artykułu sugeruje jakby samo zainwestowanie (na zasadzie kupna lub abonamentu - choć sam koszt jest i tak duży) miało wystarczyć ale tak naprawdę trzeba mieć wiedzę jak te narzędzia wykorzystać i do czego służą. A tą wiedzę i doświadczenie zbiera się latami. Więc pozycjonowanie to jest temat rzeka... Ja radzę starą metodę "zbierać 10 linków dziennie do strony" ale bez spamowania! = 3650 na rok co na pewno najniższym kosztem pomoże domenie i My przy tym sie nauczymy kilku lekcji pozycjonowania
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.