10.01.2017 / Felieton - Moje WWW / Inne
 

Planowanie, dystrybucja, monitoring... Z tymi narzędziami praca content designera będzie łatwiejsza

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
na zdjęciu Diana Drobniak (fot. ContentHouse)
na zdjęciu Diana Drobniak (fot. ContentHouse)

Kreatywność, dobre pióro, twarda wiedza z zakresu technologii, socjologii i psychologii, analityczny umysł czy wyobraźnia to rzeczy, których w pracy Content Designera nie zastąpią nawet najlepsze narzędzia. Są jednak czynności, jakie można, a nawet należy, automatyzować, by zyskać więcej czasu na to, co najważniejsze – tworzenie użytecznych treści. Oto subiektywna lista narzędzi, w które zaopatrzyć powinien się każdy specjalista ds. content marketingu na różnych etapach tworzenia treści.

Jak znaleźć inspirację, jak pobudzić kreatywność? 

Zanim powstanie kalendarz z publikacjami potrzebny jest spory zasób kreatywności, by wymyślić, o czym będziesz pisać. O ile na początku jesteś w stanie z rękawa wysypać do kilkunastu propozycji tematów, to przy tworzeniu minimum kilkudziesięciu tekstów rocznie pomysłowość zawieść może najlepszych. 

Jeżeli prowadzisz bloga lub inny kanał z contentem, poszukiwania nowych tematów rozpocznij od analizy dotychczasowych treści. Do tego przyda się oczywiście Google Analitycs oraz wszelkie wbudowane narzędzia analityczne social media np. Facebook Insights. Przeanalizuj wpisy z największą liczbą odsłon. Być może niektóre wymagają odświeżenia lub uzupełnienia? 

Moim sprawdzonym sposobem szukania inspiracji jest… przeszukiwanie branżowych forów i grup dyskusyjnych, np. na LinkedIn (tak, czasami ten portal się jednak przydaje). Znajduje się tam bardzo wiele pytań, które są świetnym punktem wyjścia do ciekawego i użytecznego wpisu. Popularnym anglojęzycznym miejscem szukania inspiracji jest Quora  – narzędzie używane przez wielu Content Designerów. 

Bez planera ani rusz, czyli jak planować content

Każdy szanujący się Content Designer rozpoczyna dzień od terminarza. Umiejętne planowanie tworzenia i publikacji poszczególnych elementów strategii content marketingowej to klucz do sukcesu. Dla prowadzących bloga prostym i bezpłatnym rozwiązaniem będą popularne wtyczki do Wordpressa – Editorial Calendarczy Edit Flow. Bardziej tradycyjnym sposobem jest… Excel. Firma HubSpot oferuje darmowy szablon do pobrania, pozwalający na wygodne agregowanie wszystkie treści z dowolnym czasowym wyprzedzeniem. 

Stosunkowo nowym narzędziem, które może sprawdzić się w większych zespołach jest Scribblepost. To aplikacja do zarządzania zadaniami stawiająca nacisk na wysoką produktywność. Nadaje się do zarządzania również innym sferami w firmie, nie tylko działem content marketingu. 

 

61484_1.png

Tym, którzy szukają dedykowanego rozwiązania i nie przeszkadza im miesięczny abonament zdecydowanie należy polecić kalendarz od CoSchedule

Idealny tytuł – do tego też są narzędzia!

Istnieje kilka teorii co do tego, jak powinien wyglądać idealny tytuł np. wpisu na blogu, by przyciągał uwagę. Wiadomo, że nie może być zbyt długi, a jednocześnie powinien spełniać zasady SEO, czyli zawierać słowa kluczowe. Do tworzenia nagłówków typu listy czy poradniki, można skorzystać z narzędzia od CoSchedule – Hedline Analyzer. Rozwiązanie dostępne jest tylko w języku angielskim, ale może zainspirować do tworzenia nowych wariacji i wybrania najlepszego tytułu dla Twojego contentu. 

 

61485_2.png

 

Według powyższej analizy najgorszy tytuł, jaki mogę wybrać dla tego artykułu to „Narzędzia dla Content Designera”, a najlepszy „Uczyń swoje życie łatwiejszym – świetne narzędzia dla każdego Content Designera”. Wybiorę coś pomiędzy :)

Dystrybucja, czyli krok ku automatyzacji 

Głównym miejscem dystrybucji treści są social media oraz blog. Do zautomatyzowania publikacji we wszystkich kanałach społecznościowych możesz użyć Hootsuite. Narzędzie umożliwia dokładne ustalenie co, kiedy i gdzie ma zostać opublikowane. Jak wiesz, życie tweetu jest wyjątkowo krótkie. Ale samodzielne regularne aktualizowanie Twittera może być naprawdę uciążliwe i pracochłonne. Dzięki Hootsuite możesz zaplanować tę czynność szybko, z dużym wyprzedzeniem i w jednym miejscu. 

Jeżeli używasz Wordpressa, możesz zapewnić sobie dodatkowy rozgłos na Twitterze. Wystarczy zainstalować wtyczkę Click To Tweet. Za jej pomocą czytelnik może zatweetować wybrany fragment Twojego wpisu na blogu z nazwą i linkiem do całego posta. Aby od razu wyróżnić w tekście zdanie na 140 znaków użyj wtyczki Better Click To Tweet

Monitoring, czyli co się kilka i czyta

Jesteśmy w zasadzie na końcu podróży – czas na monitoring wyników naszej pracy. Oczywiście podstawią jest tutaj Google Analytics oraz program do monitoringu sieci. Gdybym była małą firmą, na początek wybrałabym BrandSpy – bo jest łatwy w obsłudze, a jedną frazę (np. nazwę firmy) oferuje za darmo. Później zainwestowałabym w zaawansowane i płatne narzędzia do monitoringu, które wszyscy znamy – Brand24, SentiOne lub Sotrender (do social media). Jeżeli używasz bit.ly do skracania linków, nie zapomnij, że tam również masz dostęp do statystyk kliknięć. Użytecznym narzędziem do liczenia swego rodzaju zasięgów jest BuzzSumo. Po wklejeniu linku otrzymujemy informację o ilości udostępnień. Narzędzie jest płatne, darmowo można z niego skorzystać tylko dwa razy dziennie bez logowania. 

 

Diana Drobniak – PR Executive w ContentHouse. Z wykształcenia inżynier ochrony środowiska, z powołania PR-owiec, który pokochał content marketing. Zaczynała jako dziennikarz radiowy, później szef newsroomu w radiu oraz redaktor naczelny gazety studenckiej. Pierwsze kroki zawodowe stawiała w firmie z branży ochrony klimatu. Obecnie odpowiada za obsługę PR klientów oraz kanałów własnych agencji.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, której pasja i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań mobilnych i internetowych,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.