15.05.2014 / Okiem eksperta
 

Strona responsywna czy mobilna?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Eliza Durnakowska
 
Na zdjeciu Eliza Durnakowska (fot. Mobiem)
Na zdjeciu Eliza Durnakowska (fot. Mobiem)

Od dłuższego czasu w internecie i na różnych, branżowych konferencjach toczy się dyskusja na temat tego, jak powinny wyglądać profesjonale strony www. W jaki sposób tworzyć serwisy, aby poprawnie wyświetlały się we wszystkich przeglądarkach, i przede wszystkim na każdym przenośnym urządzeniu. Dzisiaj bowiem niewystarczające są już mobilne wersje stron www. Niezbędne stają się responsywne systemy tworzone w technice RWD.

We współczesnym świecie jest kilkadziesiąt rodzajów urządzeń, z których korzystają internauci. Komputery, laptopy, tablety, smartfony, telefony, e-booki, notebooki - każde z ekranami o różnych rozmiarach i rozdzielczości. Nie można również zapominać o urządzeniach codziennego użytku tj. sprzęcie AGD, zegarkach, samochodach, w których również montowane są ekrany z dostępem do internetu. Na niektórych z nich już dzisiaj możemy pracować jak z przenośnym notebookiem. Jednym słowem, chcąc trafić do jeszcze większej liczby odbiorców, musimy podążać za nowymi trendami i dostosowywać się do nich.

Spójrzmy na strony www przez pryzmat użytkownika. Przypomnijmy sobie, co nas najbardziej denerwuje podczas surfowania po Internecie przez urządzenia przenośne? Moment, gdy strona wyświetla się zbyt wolno albo wyświetla się nieprawidłowo i pojawiają się błędy? Jak często opuszczamy stronę, która nie spełnia naszych oczekiwań? I najważniejsze - czy później do niej wrócimy i zapiszemy w ulubionych zakładkach? Obecnie rozwiązaniem dla tych wszystkich problemów stała się strona responsywna, dzięki której witryna będzie wyświetlana szybko i poprawnie.

Czym tak naprawdę jest Responsive Web Design? Strony responsywne, to takie które w płynny sposób dostosowują się do zmian i rozmiarów przeglądarki, a tym samym do rozdzielczości ekranów wszystkich urządzeń - mobilnych i desktopowych. Jednak przede wszystkim to technika (a mówi się nawet, że filozofia), która pozwala na projektowanie stron dostosowanych do potrzeb mobilnych użytkowników. RWD ułatwia czytanie zawartości stron i ich nawigację (bez zbędnego powiększania, przewijania i innych zmian).

Ogromną zaletą stron projektowanych w technice RWD jest to, że serwis ma zawsze jeden i ten sam adres (niezależnie od urządzenia) i jest dostępny dla większej ilości użytkowników, niż w przypadku gdyby była to strona tylko mobilna lub tylko desktopowa. Jednak najważniejszym argumentem, który przemawia za budowaniem serwisów RWD jest fakt, że Google oficjalnie rekomenduje właśnie takie rozwiązania, w których witryna ma te sam adresy url i kod oraz jest wyświetlana na urządzeniach za pomocą CSS i @media. Dodatkowo strony przyjazne wszystkim użytkownikom są wyżej pozycjonowane.

Na co warto zwrócić uwagę tworząc responsywny serwis od strony technicznej? Przede wszystkim na wybór profesjonalnego developera, który ma doświadczenie w projektowaniu takich serwisów i odpowiednio pokieruje nas przy tworzeniu kontentu. Zwróci uwagę na to co jest istotne a czego powinniśmy się wystrzegać. Dopyta jaką strategię ma firma jeśli chodzi o obecność w Internecie i mobile'u oraz kim będzie użytkownik serwisu. Firma projektująca stronę powinna również doradzić co zrobić, aby wszystkie elementy odpowiednio się skalowały przy zmianie rozmiaru ekranu czy przeglądarki. Należy również pamiętać aby nie wstawiać na stronę niepotrzebnie dużych rozmiarowo obrazów, gdyż na urządzeniach mobilnych serwisy takie mogą się wolniej wczytywać. Ważne jest nie to, co dzieje się w tzw. breakpointach (określonych przez @media), ale pomiędzy nimi. Dzięki temu projekt nie rozpadnie się podczas wyświetlania na różnych ekranach, bez względu na ich rozmiary.

Jakie korzyści z responsywnych stron mają sami użytkownicy? Przede wszystkim jest to produkt jakościowy, wygodny w użyciu i poruszaniu się. Wykorzystanie witryn tworzonych w technologii RWD gwarantuje, że odbiorcy mogą uzyskać tę samą jakość serwisu na różnych przeglądarkach i urządzeniach. Dzięki dostosowanym parametrom i rezygnacji z niektórych efektów lub dodatków, wydajność urządzeń mobilnych jest zachowana na optymalnym poziomie. Strony responsywne mają również dobrze rozbudowaną możliwość nawigacji palcem tzw. swipe-to-read, co oczywiście jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Użytkownik mobilny spotyka się również ze zdecydowanie łatwiejszą nawigacją, aby swobodnie mógł poruszać się po portalach, na których ilość informacji mogłaby tworzyć na komórce jedną, bardzo długą podstronę.

To fakt, że czas przygotowania strony responsywnej jest dłuższy niż klasycznej. Wymaga konieczności testowania na wielu urządzeniach i różnych przeglądarkach. Twórcom potrzeba zatem od kilku do kilkunastu tygodni, aby powstało dobrze funkcjonujące www w RWD. Koszty zrobienia responsywnej strony wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena zależy od projektu graficznego i zaprogramowania strony. Ale z całą pewnością można stwierdzić, że są to dobrze zainwestowane pieniądze, które wcześniej lub później nam się zwrócą. Czy RWD ma jakieś minusy? Jedyną "słabością" stron responsywnych jest to, że ma jeszcze dość słabo rozwinięte możliwości wykorzystania domyślnych funkcji telefonu.

Nadal jeszcze są osoby opowiadające się za mobilnymi wersjami serwisów, które kierowane są do użytkowników urządzeń przenośnych. Powodem tego może być oszczędność czasu. Strony mobilne tworzy się nieznacznie szybciej i trochę taniej, gdyż wykorzystuje się do tego gotowe szablony. Jednak warto pamiętać, że jest to oddzielny serwis, osadzony na innej domenie (najczęściej przeznaczonej dla stron mobilnych - mobi lub poprzedzonej literką m), co wiąże się z koniecznością aktualizacji treści w dwóch miejscach. Projektowaniem nietypowej grafiki, redagowaniem innych tekstów, gdyż interfejs musi być maksymalnie uproszczony, aby użytkownik jak najszybciej dotarł do najważniejszych części strony. A przede wszystkim wiąże się to z tworzeniem dwóch oddzielnych kont Google Analytics.

Oceniam, że obecnie w Polsce około 30% stron jest tworzonych w technologii RWD. Nie spodziewam się natychmiastowej "responsywnej rewolucji", która, odmieni oblicze stron www w naszym kraju. Na szczęście, ze względu na pojawianie się na rynku coraz lepszych urządzeń mobilnych - wydajnością zbliżonych do komputerów desktopowych, ilość projektowanych stron responsywnych z pewnością będzie stale rosła.

Autor: Eliza Durnakowska, general manager MOBIEM

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.