5.08.2015 / Okiem eksperta
 

Wyścig po Internet of Things

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Eliza Durnakowska
 

Podstawowym założeniem koncepcji IoT jest połączenie w sieć wszystkich rodzajów urządzeń zarówno cyfrowych, jak i fizycznych. Rzeczy stają się coraz bardziej inteligentne, a ich swoisty „rozwój” wywiera ogromny wpływ na ludzkie funkcjonowanie. W poniższym artykule postaram się udowodnić, że inwestycja w nowoczesne technologie jest marketingowym strzałem w dziesiątkę i czym prędzej się o tym przekonamy, tym lepiej dla nas i dla naszego przedsiębiorstwa.

Marketing za pośrednictwem Internet of Things, tak jak sama koncepcja,  jest na wczesnym etapie rozwoju. Statystyki zwiastują trendy wzrostowe w zakresie tego rynku. Według prognoz Gartnera liczba rzeczy i procesów, które są podłączone do internetu w 2020 roku będzie wynosić aż 26 miliardów. Dane CISCO  informują, że aktualnie podłącza się do sieci około 80 nowych obiektów na sekundę. Na podstawie informacji zgromadzonych przez IDC przewiduje się, że polskie nakłady na IoT do 2018 roku będą wynosić 3,1 miliarda dolarów.

Obecnie najbardziej popularnymi urządzeniami high-tech są wearable devices, beacony i rozwiązania home automation. Obecnie połączenia większości mechanizmów poprzedzone jest działaniem ze strony człowieka. Producenci dążą do ograniczenia takiej ingerencji. Przewiduje się, że w bliskiej przyszłości wszystkie tego typu obiekty zaczną się ze sobą komunikować automatycznie.Sama interakcja to nie wszystko. Na dzień dzisiejszy warto zwrócić uwagę na analizę danych pochodzących z wszystkich urządzeń i czujników, którymi dysponujemy. W ten sposób powstają systemy big-data, które stanowią niezastąpione źródło informacji na temat zarówno życia osobistego użytkownika, jak i obecnej sytuacji rynkowej.

Jak wykorzystać?

Branża IoT swoją atrakcyjność zawdzięcza między innymi temu, że jest niczym nieograniczona. Inteligentne urządzenia można wykorzystać praktycznie wszędzie, począwszy od rozwiązań proponowanych indywidualnym obywatelom, kończąc na tych skierowanych do całych grup docelowych. Powstają nie tylko inteligentne rzeczy, ale całe miasta (patrz: Barcelona, Sztokholm, Hamburg). Poniżej przedstawię kilka sposobów na efektywne użycie rozwiązań high- tech w działaniach marketingowych prowadzonych przez instytucje komercyjne.

W sklepie stacjonarnym. Po pierwsze, wejście konsumenta do placówki może skutkować wysłaniem komunikatu „push” na jego smartfona. W ten sposób potencjalny klient ma możliwość zalogowania się w aplikacji sklepowej. Po drugie, dzięki urządzeniom mobilnym i  nadajnikom tj. Beacon, właściciel przedsiębiorstwa  jest w stanie zapoznać się z sylwetką i schematem zachowań konsumentów. Rozwiązania high-tech (w tym przypadku punkty dostępowe Wi-Fi) pozwalają na zebranie informacji o tym, w jaki sposób dana osoba przechodzi przez korytarze sklepowe, gdzie się zatrzymuje, jakich produktów szuka i po jakim czasie opuszcza sklep.

Automatyczna komunikacja rzeczy. Jak wspomniałam powyżej dąży się do tego, by przedmioty komunikowały się bezpośrednio (bez ingerencji człowieka) między sobą. Przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest wprowadzenie na rynek lodówki, która samoistnie, na podstawie zarejestrowanych upodobań właściciela, zamawia z danego supermarketu brakujące produkty spożywcze.

Inwestycja w innowacje. Sukces marketingowy jest możliwy wtedy, gdy przedsiębiorcy dopasowują ofertę do aktualnych wymagań grupy docelowej. Dlatego warto się zastanowić nad przeobrażeniem naszej zwykłej rzeczy w „smart” rzecz. Taki cel obrał Samsung obiecując, że do 2017 roku wszystkie jego telewizory będą urządzeniami IoT.

Przemysł wysokiej technologii w Polsce i na świecie rośnie w błyskawicznym tempie. Gwałtowny rozwój Internetu Rzeczy definiuje przyszłe oblicze biznesu, dlatego warto już teraz zainteresować się wiadomościami z Doliny Krzemowej. Działania wykorzystujące IoT powinny być wdrożone w politykę marketingową zarówno młodych startupów, jak i światowych gigantów. Umożliwiają one uzyskanie statusu pioniera na rynku i wkład w kreację nowych standardów w świecie marketingu.


Eliza Durnakowska, general manager MOBIEM

 


 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.