
Decydując się na zakup gotowego serwisu, nie wystarczy wiedzieć skąd pochodzi jego główny ruch. Oto pytania, które powinieneś zadać sprzedającemu.
Źródło ruchu użytkowników w serwisie to konieczny element jaki trzeba sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie e-biznesu, który ma przynieść zysk. Jakie pytania zadać sprzedającemu, by móc oszacować koszty utrzymania na podobnym bądź wyższym poziomie po nabyciu?
Jeśli celem zakupu istniejącego serwisu nie jest tylko kod strony lub domena i chcesz na serwisie zarobić, koniecznie dowiedz się, jak kształtuje się aktualny ruch. Niestety nie wystarczy jedynie sprawdzenie jego poziomu. Konieczna jest dokładna analiza źródeł ruchu i kosztów pozyskania użytkowników, by po zakupie nie okazało się, że statystyki, które otrzymałeś od sprzedającego kompletnie się zdezaktualizowały.
1. Jaka część ruchu z witryn odsyłających pochodzi z reklamy?
Ruch z witryn odsyłających mówi o tym, które domeny zawierają linki do naszej strony, przez które to linki dostają się do nas użytkownicy. Innymi słowy wskazuje jak dużo ruchu pochodzi z tego, że użytkownik przeszedł do z innej strony www. Linki na innych domenach mogły zostać umieszczone przez właściciela domeny spontanicznie (np. podlinkował wpis blogowy w serwisie który zamierzamy kupić lub wskazał na swojej stronie produkt ze sklepu), bądź odpłatnie w formie reklamy. Przy dużym udziale witryn odsyłających w źródle ruchu koniecznie trzeba sprawdzić, jaka część pochodzi z reklam i odpłatnie umieszczanych linków - by zachować podobny poziom odwiedzin, trzeba uwzględnić to w kosztach prowadzenia serwisu.
2. Jaki budżet był inwestowany w kampanie Adwords
Ruch z kampanii reklamowych może stanowić nawet 50 procent ruchu w serwisie. Jeśli właściciel strony korzystał z płatnych linków sponsorowanych warto dopytać go zarówno o inwestowany w Adwords budżet jak i o konwersję jaka wynikała z kupowania reklam Adwords lub Adsense.
3. Czy e-biznes korzystał z płatnego pozycjonowania?
Bezpłatne wyniki wyszukiwania jako źródło ruchu pokazują jaka część użytkowników trafiła do serwisu bezpośrednio z wyszukiwarki, nie korzystając z linków sponsorowanych. Aby użytkownik wszedł na stronę z wyszukiwarki, serwis musi wyświetlić się wysoko w wynikach wyszukiwania na określone zapytanie, jaki użytkownik zadał wyszukiwarce. Dobrze zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek serwis może się na część fraz (zwłaszcza niszowych i rozbudowanych) samoistnie wyświetlać wysoko w wynikach. To, że serwis znajduje się w wynikach wysoko może też wynikać z faktu pozycjonowania przez firmę SEO.
Kupując pozycjonowany serwis i rezygnując z pozycjonowania trzeba liczyć się z tym, że zacznie on powoli spadać w wynikach wyszukiwania i ruch w witrynie się zmniejszy. Analogicznie - jeśli serwis nie jest pozycjonowany, to skorzystanie z marketingu wyszukiwarkowego podniesie poziom ruchu. Dlatego koniecznie trzeba dowiedzieć się czy serwis jest pozycjonowany, w jakim modelu rozliczeń (za efekt, ruch, konwersję), jaki jest aktualny koszt usługi i kto ją wykonuje.
4. Jak zmieniał się ruch na przestrzeni ostatnich 2-3 lat?
Aktualne statystyki dają jedynie częściowy pogląd na ruch w witrynie. Nie pozwalają estymować przyszłego ruchu. Porównanie źródeł w szerszej perspektywie czasowej (np. porównanie dwóch analogicznych okresów z obecnego i poprzedniego roku, sprawdzenie jak kształtuje się przyrost ruchu) pozwala wnioskować na temat tego czy serwis chyli się ku upadkowi (bo ilość odwiedzin w porównaniu do poprzedniego roku spadała kilkukrotnie) czy prężnie rozwija. Warto też zwrócić uwagę na sezonowość ruchu na stronie.
5. Jak wygląda ruch bezpośredni?
Ruch bezpośredni to całość ruchu wynikająca z tego, że użytkownik wpisał nazwę strony bezpośrednio w pasek przeglądarki lub ma zapisaną stronę w zakładkach. Co wynika z tego dla właściciela serwisu? Otóż duży udział ruchu bezpośredniego oznacza, że domena ma ugruntowaną pozycję i jest użytkownikom znana. Jeśli nie będziemy zmieniać przeznaczenia serwisu, użytkownicy nadal będą odwiedzać znany sobie serwis. Jeśli jednak chcemy wykorzystać domenę do innych celów, ruch bezpośredni, choć na początku się utrzyma, z czasem spadnie (a dodatkowo trzeba będzie wykonać pracę zmiany przeznaczenia witryny w świadomości użytkowników).
Autor tekstu: Robert Sosnowski - dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»