Raport Interaktywnie.com: Programmatic 2017

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
raport Interaktywnie.com
raport Interaktywnie.com "Programmatic"

Udział programamticu w rynku reklamowym rośnie szybciej niż mediów społecznościowych i video online, mimo że jeszcze kilka lat temu nieufnie podchodzili do niego i wydawcy, i domy mediowe. Jedni obawiali się utraty kontroli nad własnymi zasobami, drudzy - tego, że w procesie zakupu mediów staną się zbędni. Z entuzjazmem podchodzili do niego wyłącznie reklamodawcy, od zawsze szukający największej efektywności, przy najmniejszych kosztach. 

Programmatic pozwala je zoptymalizować. W tym modelu reklamodawcy deklarują, ile są skłonni wydać za odsłonę swojej kreacji. Kto da więcej, ten kupuje. Aukcje dzieją się najczęściej w czasie rzeczywistym, ale obecnie model ten bardzo się różnicuje w odpowiedzi na potrzeby wszystkich zainteresowanych stron. Nie zmienia się jednak jedno - reklamodawca nie kupuje odsłon hurtem, trzymając kciuki za to, by w grupie, do której kupił dotarcie, znaleźli się użytkownicy potencjalnie zainteresowani jego ofertą - tak jak to było dotychczas. Płaci wyłącznie za dotarcie tylko do osób zdefiniowanych - demograficznie czy behawioralnie - w swojej grupie docelowej. Algorytmy załatwiają resztę.

 

Ale nie wszystko. Kasandryczne przepowiednie o robotach, które zabiorą ludziom prace, można między bajki włożyć, bo - po pierwsze wciąż kampanię, jej przesłanie, stronę wizualną, przygotowują ludzie, a po drugie - trzeba stale ją monitorować i modyfikować tak, aby zwiększać jej skuteczność. Część tej pracy wykonają algorytmy, ale ocena, czy jej skuteczność jest optymalna w danych okolicznościach, należeć będzie do specjalistów. Ich kompetencje muszą się jednak dostosować do zmieniających się czasów.

- Dotychczasowi media planerzy muszą być bardziej wszechstronni, myśleć bardziej strategicznie, patrzeć na markę z lotu ptaka, natomiast kluczowe stają się dla agencji osoby, które posiadają umiejętność pracy z danymi, analizy ich, szybkiego wyciągania wniosków z szeregu danych i podejmowania decyzji - mówi Aleksandra Bujnowska z Havas Media Group

Do zmian muszę też dostosować się wydawcy. Wciąż część z nich obawia się utraty bezpośredniego kontaktu z reklamodawcą, kontroli nad swoją powierzchnią czy oddawania wiedzy na temat swoich użytkowników. - Nie wiedzą, jak zabezpieczać się przed niskimi stawkami, kiepskimi reklamodawcami i jak dbać o bezpieczeństwo sprzedaży swojej powierzchni. Boją się również, że reklamy sprzedawane w modelu programmatic odstraszają użytkowników. Często je utożsamiają z reklamami typu pop-up i innymi inwazyjnymi formatami - uzupełnia dodaje Jarosław Wisłocki, członek zarządu z OptAd360.

Tymczasem, przełamując obawy, mogą zwyczajnie więcej zarabiać, nie tylko na udostępnianiu swojej powierzchni reklamowej, ale także informacji na temat użytkowników. Bo to mit, że programmatic jest tani. Jest efektywny kosztowo w szerokim wymiarze, ale na dostęp do potencjalnych klientów reklamodawcy nigdy nie szczędzili środków. 

Zresztą, od programmaticu nie ma już odwrotu, bo jest skuteczny. Wszyscy gracze przygotowują się już do pracy w zautomatyzowanej erze, tworząc nowe narzędzia i metody optymalizacji kampanii. Zwiększa się kontrola emisji, eliminowane są zagrożenia, związane z fraudami czy kiepską jakością udostępnianej powierzchni, dzięki czemu wartość tego modelu zakupowego wzrasta i już teraz wykracza poza wirtualne światy. 

... WIĘCEJ O PROGRAMMATICU PRZECZYTASZ W RAPORCIE INTERAKTYWNIE.COM

>>>KLIKNIJ I POBIERZ PDF<<<

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, której pasja i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań mobilnych i internetowych,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
6ix
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.